Wyszukaj artykuł

Blog kategorie
Blog wpisy
Izolat białka sojowego – dlaczego warto stosować?

W dzisiejszych czasach coraz częściej zwracamy uwagę na to co jemy i jakich suplementów używamy. Aż ciężko uwierzyć, że jeszcze parę lat temu, mało kto zerkał na etykietę kupowanego produktu. Zmienia się zarówno nasze podejście, jak i trendy żywieniowe. Co ciekawe, według dziennikarzy z „The Economist” rok 2019 należeć będzie do…wegan i wegetarian!

Dlaczego warto przygotowywać lunchboxy?

W natłoku codziennych obowiązków łatwo jest zapomnieć o spożywaniu zbilansowanych posiłków, i nierzadko łapiemy się na jedzeniu „byle czego” i „byle szybko”. Niestety jest to prosta droga do niezdrowego odżywiania (nie oszukujmy się – najczęściej sięgamy po  drożdżówkę,

Substancje kluczowe dla ochrony i pielęgnacji skóry

Skóra jest niewątpliwie największym organem ciała człowieka, reprezentującym, aż jedną szóstą całkowitej masy ciała, a jej główną rolą jest działanie jako chemiczna i fizyczna bariera ochraniająca ciało przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. 

Promocje
Machine Man Pre Workout OUTLET
Machine Man Pre Workout OUTLET
59,90 zł 39,99 zł
szt.
ADEK Vita OUTLET
ADEK Vita OUTLET
19,99 zł 9,99 zł
szt.
Electrovit elektrolity z cytrynianem magnezu
Electrovit elektrolity z cytrynianem magnezu
14,99 zł 10,98 zł
szt.
Szybka Budowa Masy
Szybka Budowa Masy
148,00 zł 129,00 zł
Klasyka Siłowni
Klasyka Siłowni
116,97 zł 99,00 zł
Citrulline Xtra OUTLET
Citrulline Xtra OUTLET
36,99 zł 19,99 zł
szt.
Podstawa Sportowca
Podstawa Sportowca
63,47 zł 51,99 zł

Suplementacja Cykliczna cz.4."Przedtreningówki"

Wiecie już jak postępować w przypadku suplementów opartych na kreatynie, jako głównym składniku aktywnym suplementu. Dodatkowo wiecie jak synergizować efekt preparatów keratynowych poprzez zastosowanie wzmacniaczy mocy kreatyny i jej transportu (suplementy dodatkowe). Suplementy tego typu z reguły stosuje się z rana na czczo oraz po treningu - można natomiast dawkę poranną zastąpić dawką przed treningową. Co nas interesuje w tym artykule? Typowo przed treningowa suplementacja - będą to głównie środki oparte o produkcję tlenku azotu (NO) oraz specjalnie skomponowane suplementy pojedynczych aminokwasów wpływających na produkcję NO.

Boostery azotowe i dodatki.

Wszystko dzieje się dzięki procesom biochemicznym oraz współdziałających z nimi mechanizmom tworzącym łańcuch przyczynowo-skutkowy. Musi być pewien bodziec, który zapoczątkuje serię reakcji biochemicznych wewnątrz organizmu. Rzecz jasna nas najbardziej interesują procesy, które wykorzystujemy i intensyfikujemy stosując przed treningowe suplementy, aby osiągnąć określony efekt treningowy.

                Jeśli chodzi o przed treningówki oparte na działaniu tlenku azotu (NO), to wykorzystują one procesy związane z enzymem syntazy NO zwanym NOS - dzielimy go natomiast na eNOS, iNOS, nNOS ze względu na miejsce produkowania owej substancji aktywnej. Tlenek azotu powstaje w reakcjach w obecności aminokwasu argininy - z tego też względu substancja ta jest dodawana do preparatów boosterowych (można również dodatkowo zainwestować w suplement argininy lub zaopatrzyć się w kompleks aminokwasowy, czy AAKG).

                Dzięki Activlab Nitro Caps lub NO Muscle Pump jesteśmy w stanie osiągnąć stan tak zwanej pompy mięśniowej - polega on na rozszerzaniu się naczyń krwionośnych, dzięki czemu do mięśnie jest możliwe dostarczenie znacznie większej ilości krwi natlenowanej oraz składników odżywczych. Dzięki zwiększonemu przepływowi krwi wraz z tlenem i substancjami odżywczymi, mięśnie mogą uzyskać dużo lepszy kształt i rozmiar - poza tym znacznie zwiększają się możliwości treningowe takie jak siła, wydolność oraz wytrzymałość mięśniowa. Dodatkowo jesteśmy w stanie osiągnąć hipertrofię mięśniową na podstawie zwiększenia się objętości naczyń krwionośnych, gdyż dzięki temu dostarczamy włóknom mięśniowym, nowego bodźca - mogą się dzięki temu lepiej rozwinąć, wzmocnić oraz uaktywnić nowe włókna, przy czym należy pamiętać, iż popadają one w stan przyzwyczajania się do dawek i danej substancji, przez co de facto booster NO może już nie działać. Dlatego jest to suplementacja cykliczna - stosuje się boostery NO w połączeniu z suplementami kreatynowymi, które zażywamy po treningu w odróżnieniu od boostera przed treningowego. Co jeszcze? Bardzo zwiększa się zasób energetyczno-treningowy naszych mięśni, przez co łatwiej następuje progres na każdej płaszczyźnie.

                Jak stosować tego typu środki? Otóż dawki należałoby wypróbować, bo na każdego suplement działa inaczej - można określić ewentualnie dawkę bazową jako punkt odniesienia (informacja na opakowaniu).

 

Activlab NO Muscle Pump [dzień treningowy]:

- porcja 50g w 200ml wody na 20-30min przed treningiem

Activlab Nitro Caps [dzień treningowy]:

- porcja 4kaps. Na 20-30min przed treningiem

 

AAKG i L-Arginina - dodatki do boosterów NO

                Jeżeli za cel obraliśmy sobie przed treningowe zwiększenie produkcji i poziomu tlenku azotu w organizmie, aby osiągnąć lepsze efekty, przydałoby się sięgnąć po suplement argininowy, gdyż z tego właśnie aminokwasu w reakcjach biochemicznych powstaje NO. Nie jest to jednak takie proste - najlepiej zaopatrzyć się w suplement AAKG (alfa-ketoglutaran argininy). Dlaczego właśnie tak? Otóż zwykła postać L-arginyny jest zbyt niestabilna w organizmie i posiada krótki okres aktywności biologicznej, co oznacza że na wiele nam się nie zda - może i boostery NO zawierają argininę niezbędną do produkcji tlenku azotu, jednakże zawsze dobrze jest mieć jakieś zabezpieczenie, zaś dodatkowo arginina wspomaga procesy zwiększające produkcję GH (growth hormon - hormon wzrostu). Forma ketokwasu, czyli AKG jest znacznie bardziej stabilna od podstawowej, zwykłej postaci, co oznacza, że i również skuteczniejsza.

                Bardzo dobrą alternatywą dla AKG jest zastosowanie kompleksu argininowego, czyli tak zwanego matrixu - jest to mieszanka różnych form argininy o różnej aktywności, czasie rozpadu oraz stabilności i „mocy”. Takim suplementem jest na przykład preparat Activlab Arginine3, który zawiera aż trzy jej formy (jak sama nazwa wskazuje): L-argininę, alfa-ketoglutaran argininy oraz pyroglutaminian argininy - zapewni nam to dostateczną pewność. Aminokwas ten może być w organizmie naturalnie produkowany z innego aminokwasu - cytruliny. Produkcja NO odbywa się na zasadzie reakcji: Arginina -> Cytrulina + NO

                Dawkowanie jest tutaj nieco odmienne niż w przypadku boosterów NO - suplement argininowy stosujemy również po treningu, aby utrzymać dłużej poziom NO i zarazem efekt pompy mięśniowej. Zatem jak to wygląda?

 

Activlab Arginine3 [dzień treningowy]:

- porcja 2kaps. przed treningiem + porcja 2kaps. po treningu

 

Activlab Arginine3 [dzień bez treningu]:

- porcja 1kaps. przed śniadaniem + porcja 1kaps. przed snem

 

Dlaczego tak? Otóż jak wspominałem, preparat ten wspomaga nie tylko produkcję tlenku azotu, ale jeszcze GH - nazywamy go zatem boosterem NO. Wspomoże to także regenerację nocną organizmu, a jak wiadomo bez optymalnej odnowy na poziomie komórkowym (w tym mięśniowym) się nie obejdzie.

 

Boostery i arginina + kreatyna

                Najczęściej łączy się wyżej wymienione środki z kreatyną. Dlaczego? Przypomnijcie sobie co daje nam zwiększony poziom tlenku azotu. Już wiecie? Dokładnie - rozszerzenie naczyń krwionośnych, a co za tym idzie lepszy transport kreatyny. Arginina zwiększa także zasoby naturalnej kreatyny w organizmie. Dodatkowo dzięki zwiększeniu objętości komórkowej, zwiększa się także magazyn glikogenowy (magazynujemy tam cukier w postaci glikogenu). Kreatynę w tym przypadku stosujemy rano, na czczo (5g) oraz po treningu (5g).

                Specyficznym środkiem są staki kreatynowe, które zawierają mieszankę różnych frakcji keratynowych (różne formy w jednym suplemencie). Preparaty te zawierają najczęściej AAKG oraz jabłczan cytruliny (o cytrulinie wspominałem wyżej - jest ona jakby prekursorem aminokwasu argininy). Dodatkowym elementem pozytywny tego połączenia jest zapewnienie substancjom kreatynowym optymalnego środowiska do działania (optymalne pH - kreatyna działa najlepiej w ściśle określonym przedziale pH) - dzięki temu zjawisku proces przekształcania kreatyny do zbędnej kreatyniny (wydalanej z organizmu wraz z moczem) ulega znacznemu spowolnieniu.

Stak kreatynowy jako przed treningówka?

                Bardzo często w stanach budowania siły i wytrzymałości mięśniowej (czasami również masy), osoby trenujące stosują matrixy kreatynowe przed treningiem oraz kolejną dawkę po treningu. Jest to odmienna opcja dawkowania dla przyjętej już formy „rano + po treningu”. Rano można zastosować odżywkę białkową lub aminokwasy o rozgałęzionych łańcuchach (BCAA) w celu uzyskania efektu antykatabolicznego po „nocnej głodówce”.

                Stosując w określonym celu dawkowanie przed i po treningowe można zmienić formę kreatyny - często osoby ćwiczące przeprowadzają cykl na monowodzianie kreatyny oraz jabłczanie/cytrynianie. Polecam natomiast opcję samego jabłczanu/cytrynianu lub staków keratynowych przy celu budowania siły i/lub masy.

 

Polecane suplementy:

- Activlab Nitro Caps

- Activlab NO Muscle Pump

- Activlab Arginine3

- Activlab TCM Pro

- Activlab Creatine3

 

Suplementacja Cykliczna cz.4.

 

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Darmowa dostawa
Darmowa dostawa (Kurier DHL) już od 250,00 zł.
Wersje językowe
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl