Mija już tydzień od kiedy rozpoczął się Nowy Rok, zatem mamy do Was dwa pytania: czy macie jakieś postanowienia noworoczne, oraz jak do tej pory przebiega ich realizacja? Pierwsze dni stycznia to doskonały czas na otwarcie nowej, pełnej wyzwań karty. I tak (wiemy!), rok 2021 niekoniecznie skłania do planowania, ale jeśli chodzi o sport, zdrowe odżywianie i dbanie o swoje samopoczucie psychiczne i fizyczne – mamy tutaj spore pole do popisu. Nawet jeśli do tej pory z Waszymi postanowieniami noworocznymi bywało różnie, w tym roku (mimo wszystko!) warto o siebie zawalczyć! Jak je utrzymać i móc na koniec roku przybić sobie piątkę?
Czy wiecie, że wiele z postanowień skazanych jest na niepowodzenie, ponieważ… nie są dobre? Co to oznacza?
- oparte są na opinii otoczenia (czyli co ktoś myśli, że powinieneś/powinnaś zmienić);
- są mało realistyczne;
- są źle sformułowane.
W tym miejscu warto przytoczyć badanie, które przeprowadzili naukowcy z Uniwersytetu Sztokholmskiego i Uniwersytetu Linköping w Szwecji[1]. Przeanalizowani oni postanowienia noworoczne, podjęte przez 1066 uczestników eksperymentu. Najpopularniejsze postanowienia dotyczyły zdrowia fizycznego, utraty wagi, a także zmiany nawyków żywieniowych. Po rocznym okresie obserwacji 55% respondentów potwierdziło, że udało im się utrzymać swoje postanowienia. Co ciekawe – uczestnicy z postanowieniami zorientowanymi na cel („Będę biegał/a więcej”) odnosili znacznie większe sukcesy niż ci, których cele zorientowane były na unikanie („Nie będę jadł/a słodyczy”)[2].
W komunikacie prasowym główny autor badania Per Carlbring, profesor psychologii na Uniwersytecie Sztokholmskim powiedział: Zaskoczyły nas wyniki dotyczące formułowania postanowień noworocznych. Na przykład, jeśli Twoim celem jest zaprzestanie jedzenia słodyczy (aby schudnąć) najprawdopodobniej odniesiesz większy sukces, jeśli zamiast zakazu powiesz sobie: „Będę jadł/a owoce kilka razy dziennie”.
Jak jeszcze pomóc sobie w realizacji postanowień noworocznych? Spraw, by były:
- konkretne (np. „będę biegać 3 razy w tygodniu”);
- wymierne (możliwe do rejestrowania np. w formie zdjęć sylwetki);
- osiągalne (tak, by nie przekraczały Twoich możliwości, a co za tym idzie – nie powodowały frustracji);
- ograniczone czasowo.
Zatem Drodzy! Wiecie już co robić, prawda? Życzymy Wam powodzenia i trzymamy za Was mocno kciuki w nowym 2021 roku!
[1] https://journals.plos.org/plosone/article?id=10.1371/journal.pone.0234097
[2] 58,9% w porównaniu z 47,1%