Koszyk

Ilość: 0

RAZEM:

0,00 zł

Jakie suplementy na stawy dla sportowców sprawdzą się najlepiej?


Ból i przeciążenie stawów to problem, z którym choć raz borykał się każdy, kto regularnie uprawia sport. Chociaż uciążliwości związane z nieprawidłowościami w funkcjonowaniu stawów przytrafić się mogą wszystkim niezależnie od stopnia aktywności (brak ruchu również jest dla nich bardzo szkodliwy) to najbardziej narażeni na ich kontuzję są właśnie sportowcy. Warto zatem zastanowić się czy suplementy na stawy działają oraz jakie suplementy na stawy dla sportowców można i warto stosować.

Stawy – dlaczego są tak ważne

Bez stawów nie ma ruchu. W całym ciele człowieka znajduje się kilkadziesiąt stawów, które umożliwiają układowi kostnemu oraz mięśniowemu poruszanie wszystkimi częściami ciała, nawet małymi palcami u stóp. Organizm człowieka posiada zarówno stawy proste, jak i złożone. Proste to te, w których spotykają się tylko dwie kości (np. staw biodrowy), złożone łączą większą ilość kości (np. staw łokciowy, staw kolanowy).

Większość stawów składa się z powierzchni stawowej, torebki oraz jamy. Ponadto mogą one zawierać m.in. więzadła, kaletki maziowe czy łąkotki. Jak widać są to dość skomplikowane elementy ludzkiego ciała, które odgrywają kluczową rolę w układzie ruchu. W przypadku sportowców oraz osób intensywnie ćwiczących dbałość o ich zdrowie jest szczególnie istotna, gdyż pozwala uniknąć kontuzji oraz zwyrodnień, które wiążą się z bólem i ograniczoną ruchomością. 

 

Suplementy diety na stawy dla sportowców

Na rynku dostępne są liczne preparaty, które wspomagają pracę układu ruchu. Jeżeli zastanawiasz się jaki suplement na stawy dla sportowców wybrać, warto rozpocząć od zapoznania się z podstawowymi składnikami aktywnymi, które znajdują się w tych produktach:

  • kolagen - podstawowe białko tkanki łącznej, z którego zbudowane są stawy, ścięgna i więzadła. Zapewnia on odpowiednią sprężystość i sztywność stawów. Jest również bardzo istotnym elementem pozwalającym zachować młody wygląd skóry, odpowiada bowiem za jej elastyczność. Suplementacja kolagenem ma na celu zwiększenie możliwości syntezy endogennego kolagenu w naszym organizmie[1]. Preparaty zawierające kolagen dla sportowców stosowane są w celu wspomagania prawidłowego działania stawów, regeneracji chrząstki stawowej, a także jako element profilaktyki oraz terapii takich schorzeń jak zwyrodnienie stawów.
  • siarczan chondroityny – związek chemiczny, który stanowi istotny składnik tkanki chrzęstnej. Jego zadaniem jest łagodzenie tarcia, które pojawia się pomiędzy ruchomymi elementami stawu, a co za tym idzie również redukcja bólu[2]. Długotrwałe niskie stężenie chondroityny w płynie otaczającym staw może doprowadzić do rozwinięcia się choroby reumatycznej.
  • glukozamina – to pochodna glukozy, która wpływa na odbudowę chrząstki stawowej, może przyczyniać się do zmniejszania bólów stawowych przywracając ich prawidłowe funkcjonowanie.
  • witamina C – wspomaga organizm w prawidłowej produkcji i syntezie kolagenu w celu zapewnienia odpowiedniej elastyczności stawów oraz prawidłowego funkcjonowania kości.

Zatem jakie suplementy na stawy dla sportowców wybrać?

Przy wyborze suplementu diety na stawy dla sportowców oraz decyzji co do regularności i długości stosowania preparatów powinno się uwzględnić rodzaj wykonywanej aktywności, ryzyko przeciążenia poszczególnych grup stawów oraz występowanie kontuzji i urazów stawów w przeszłości.

Do najczęstszych kontuzji stawów zalicza się uszkodzenia stawu skokowego, kolanowego, barkowego, biodrowego oraz łokciowego. Poszczególne dyscypliny sportowe niosą za sobą wyższe lub niższe ryzyko przeciążenia grup mięśni oraz stawów. Troska o zdrowe kości i stawy to nie tylko chęć pozbycia się dolegliwości bólowych, ale przede wszystkim zapewnienie organizmowi sprawności na lata.

Chcąc zadbać o stawy należy sięgać po suplementy zawierające sprawdzone składniki, takie jak kolagen, siarczan chondroityny czy glukozamina. Szczególnie poleca się kolagen w postaci hydrolizatu, który cechuje wysoka przyswajalność.

Tak jak w przypadku innych suplementów diety, zawsze powinno się wybierać sprawdzonych i certyfikowanych producentów oraz preparaty, które działają kompleksowo.

 

[1] Czajka A, Kania EM, Genovese L, Corbo A, Merone G, Luci C, Sibilla S. Daily oral supplementation with collagen peptides combined with vitamins and other bioactive compounds improves skin elasticity and has a beneficial effect on joint and general wellbeing. Nutr Res. 2018 Sep;57:97-108. doi: 10.1016/j.nutres.2018.06.001. Epub 2018 Jun 9. PMID: 30122200.

[2] Henrotin Y, Marty M, Mobasheri A. What is the current status of chondroitin sulfate and glucosamine for the treatment of knee osteoarthritis? Maturitas. 2014 Jul;78(3):184-7. doi: 10.1016/j.maturitas.2014.04.015. Epub 2014 May 1. Erratum in: Maturitas. 2014 Dec;79(4):487. PMID: 24861964.

 

[products=1399,1468,2138]

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium