Koszyk

Ilość: 0

RAZEM:

0,00 zł

Jak radzić sobie z nocnym podjadaniem?

Jeżeli trasę z łóżka do lodówki możesz pokonać z zamkniętymi oczami, to prawdopodobnie jesteś wśród licznej grupy osób, którym zdarzają się nocne wycieczki po jedzenie. Jeżeli takie sytuacje występują sporadycznie, to nie musisz się tym specjalnie przejmować, jeżeli jednak zdarza Ci się to regularnie, to pora skorzystać ze sprawdzonych wskazówek i zerwać z tym niezdrowym zwyczajem. Noc to czas na sen, a nie podjadanie!

 

Dlaczego nocne jedzenie nie służy

Organizm człowieka najlepiej funkcjonuje w cyklach, które pozwalają mu na optymalny metabolizm oraz regenerację. Ostatni posiłek w ciągu dnia powinno się spożywać na maksymalnie około 2-3 godziny przed snem. Jest to bardzo istotne ze względu na procesy trawienne oraz regenerację całego przewodu pokarmowego, który ciężko pracuje przez cały dzień. Spożywanie obfitych posiłków tuż przed zaśnięciem lub w trakcie nocnych eskapad do lodówki sprawia, iż znacząco obciążamy układ trawienny, który nie pracuje w tych godzinach na pełnych obrotach. Po zmroku metabolizm człowieka zwalnia, dlatego nocne podjadanie kończy się dla wielu niepotrzebnym wzrostem wagi.

 

Jak sobie pomóc?

Wieczorne i nocne ataki na lodówkę są często efektem bardzo nieregularnych posiłków. Jeżeli organizm nie otrzyma w ciągu dnia odpowiedniej ilości paliwa to wieczorem przypomni o sobie ze zdwojoną siłą. Warto zatem zaplanować i wygospodarować czas na jedzenie, w szczególności, jeżeli prowadzisz intensywny tryb życia. Kolacja nie powinna składać się z tłustych, ostrych i ciężkostrawnych potraw. Należy zastąpić je produktami bogatymi w magnez, wapń, kwasy tłuszczowe omega-3 oraz witaminę D. Po godzinie 18.00 należy również unikać kawy, herbaty, alkoholu oraz napojów energetycznych, które mogą wzmagać apetyt oraz utrudniać zaśnięcie.

 

Zdrowy sen

Podstawowym sposobem na zapanowanie nad nocnym podjadaniem jest zdrowy i mocny sen. Przesiadywanie przed telewizorem lub komputerem do późnych godzin nocnych rozregulowuje nasz organizm i utrudnia naturalne procesy regeneracyjne. Warto zatem kłaść się do łóżka przed północą. Na około 30 min przed snem nie zerkać na ekran telewizora, smartfona czy laptopa, a tuż przed nocnym odpoczynkiem przewietrzyć sypialnie i wyciszyć telefon – powiadomienia czy wiadomości od znajomych nie pomagają nam w zaśnięciu! Przydatne mogą się również okazać suplementy diety ułatwiające zasypianie, które zawierają w swoim składzie melatoninę lub kwas gamma-aminomasłow (GABA).

 

 

[products=2649,2290]

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium