Koszyk

Ilość: 0

RAZEM:

0,00 zł

Czy gainery są zdrowe?

W kontaktach z klientami, a także znajomymi, którzy zaczęli pracę nad sylwetką, często spotykamy się z pytaniami dotyczącymi gainerów: „Który gainer wybrać?”, „Czy gainery są szkodliwe?”, „Jakie gainery polecacie na masę?”. W związku z tym, że już za chwilę rozpocznie się okres jesienny, który sprzyja powrotom do intensywnej pracy na siłowni, odpowiemy dzisiaj na kilka najczęściej pojawiających się pytań i wątpliwości dotyczących stosowania gainerów. Gotowi? No to lecimy!

Co to są gainery?

Gainery to nic innego jak odżywki zawierające węglowodany i białka w różnych proporcjach w formie proszku, przy czym węglowodany stanowią zazwyczaj około 70-80% składu suplementu. Ponadto spora część produktów zawiera dodatkowo zestaw witamin, minerałów oraz kreatynę.

Węglowodany, które są głównym składnikiem tego typu suplementów, zapewniają organizmowi odpowiedni zastrzyk energii niezbędnej przy intensywnym wysiłku fizycznym, pomagają podkręcić tempo treningu i wydłużyć czas jego trwania. Białko umożliwia zaś przyspieszenie rozbudowy masy mięśniowej oraz jej szybszą regenerację, co stanowi jeden z najpopularniejszych celów treningowych.

Czy gainery są zdrowe?

Odżywki węglowodanowo-białkowe najlepiej sprawdzają się u osób, które posiadają ektomorficzny typ sylwetki – wątła budowa ciała, przyśpieszony metabolizm, niska masa[1]. Osoby te mają najczęściej trudności z rozbudową mięśni i potrzebują w tym celu spożywać zwiększone ilości kalorii oraz białka. Możliwe jest dostarczenie ich wraz z posiłkiem, ale planowanie odpowiednio zbilansowanych posiłków bywa dla wielu sporym wyzwaniem.

Gainery są więc doskonałym dodatkiem do diety dla osób, którym z różnych przyczyn ciężko jest osiągnąć dzienne cele kaloryczne. Czy są szkodliwe? Jeżeli traktujemy je jako dodatek do diety, a nie zamiennik posiłków, to nie stanowią one żadnego zagrożenia. Należy jednak pamiętać, aby sięgać po produkty sprawdzonych producentów, którzy bazują przy produkcji suplementów na przebadanych i bezpiecznych składnikach. Część suplementów wzbogacona jest o witaminy i minerały, które dodatkowo wzmacniają organizm.

Który gainer wybrać?

Dawka gainera, której potrzebujecie zależna jest od różnicy pomiędzy zapotrzebowaniem energetycznym, a ilością kalorii, które dostarczone zostały organizmowi wraz z pożywieniem. Może się ona zatem różnić w ciągu tygodnia.

Przy wyborze odpowiedniego gainera warto przede wszystkim zwrócić uwagę na skład oraz procentową zawartość węglowodanów i białka. Jeżeli zależy Wam na tym, aby suplement był bardziej uniwersalny to szukajcie produktów, które wzbogacone są dodatkowo o inne składniki – minerały, witaminy czy kreatynę.

Jeżeli smak odgrywa dla Was decydującą rolę, to warto wybrać dopracowany produkt, który występuje w różnych wersjach smakowych i zaoferuje wiele możliwości. Nie dość, że zwiększy to szanse na znalezienie suplementu, który będzie dla Was idealny, to jeszcze pozwoli uniknąć monotonii, gdy dana nuta smakowa się po prostu znudzi.

[1] Barbieri D, Zaccagni L, Babić V, Rakovac M, Mišigoj-Duraković M, Gualdi-Russo E. Body composition and size in sprint athletes. J Sports Med Phys Fitness. 2017 Sep;57(9):1142-1146. doi: 10.23736/S0022-4707.17.06925-0. Epub 2017 Jan 13. PMID: 28085130.

[products=1337,1585,2134]

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium