Koszyk

Ilość: 0

RAZEM:

0,00 zł

Biegaj z głową, czyli przykazania dla początkującego biegacza

Justyna Bolek - trenerka fitness

Jak zacząć jesień zdrowo, szczęśliwie i rozsądnie? Od biegania oczywiście! Do tej aktywności zachęcam wszystkich – młodych i nieco starszych. Bieganie zawsze jest modne i na czasie. Pamiętajmy jednak, że nieumiejętne treningi biegowe mogą być przyczyną kontuzji. Co zatem zrobić, aby bieganie było bezpieczne i przyjemne?

Moda na bieganie nieprzerwanie trwa od wielu lat. To pozytywny trend, który służy naszemu zdrowiu. Bieganie jest łatwą, przyjemną, bezkosztową formą sportu, co więcej - nie trzeba zapisywać się na siłownię, zainwestować w karnet czy najmodniejszy strój. Wystarczy dres, odpowiednie obuwie, butelka wody i elektrolity.

Błędy początkujących biegaczy

Okazuje się, że początkujący biegacze najczęściej popełniają te same błędy:

  1. Biegają za szybko przez co szybko się męczą i tracą motywację,

  2. Pokonują zbyt duże odległości - musimy zawsze na początku przygody z bieganiem określić stan organizmu i stopień naszego wytrenowania, a dopiero potem ustalić ilość kilometrów do pokonania,

  3. Źle dobrana nawierzchnia - nie powinniśmy biegać po twardym terenie – ulicy, chodniku, wzdłuż ulicy, po deptakach – bo jest wciąż beton. Najlepiej biegać w parku lub lesie,

  4. Źle dobrane obuwie – należy kupić specjalne obuwie do biegania, nie zwykłe tenisówki czy trampki,

  5. Brak lub niewłaściwe nawodnienie organizmu. Nie tylko liczy się ilość wypitej wody, ale także jej jakość. Aby zapewnić sobie optymalne nawodnienie skorzystaj z izotoników. Dobre izotoniki to takie, gdzie występuje czysta kompozycja elektrolitów. Polecam ISOACTIVE - idealnie wyrównuje poziom wody i elektrolitów w organizmie.

Dlaczego tak ważna jest rozgrzewka?

Rozgrzewka powinna stanowić nieodłączny element każdego treningu. Nasz organizm powinien być w pełni przygotowany na przenoszenie obciążeń, które zaistnieją podczas treningu. Trening zwiększa elastyczność, ukrwienie oraz temperaturę mięśni, czyniąc je odporniejszymi na mechaniczne uszkodzenie. Jest sygnałem dla organizmu do włączenia prawidłowych reakcji termoregulujących, czyli mówiąc prościej organizm zaczyna się „chłodzić” starając się utrzymać prawidłową temperaturę podczas wysiłku. Przygotowuje układ krążeniowo-oddechowy do pracy przy zwiększonej częstości skurczów serca i podniesionym ciśnieniu. Uruchamia mocną pracę przepony, co powinno zapobiegać jej niedotlenieniu powodującemu ból w okolicy podżebrowej tzw. „kolce”.

Justyna Bolek - trenerka fitness

Uwaga na kontuzje!

Poczatkujący biegacze narażeni są na kontuzje. Najczęstsze z nich to kontuzje kolan, podudzi, zapalanie ścięgna Achillesa, bóle stóp. Zadbaj o siebie już na samym początku dzięki FLEX COMPLETE. Został stworzonych z myślą o aktywnych fizycznie - tych początkujących oraz zaawansowanych, których stawy i ścięgna są poddawane regularnym przeciążeniom treningowym oraz borykającym się z kontuzjami aparatu ruchu. Suplementacja produktem dostarcza wysokiej jakości peptydów z hydrolizowanego kolagenu typu I, który jest głównym budulcem ścięgien i chrząstek, siarczanu glukozaminy i chondroityny, MSM oraz ekstraktu z Boswellia serrata, który wspiera elastyczność stawów.

  • Ból kolana: najczęściej to efekt przeciążeń, którym kolano biegacza podlega podczas skoków czy poruszania się po pochyłym terenie. Jeśli dolegliwość pojawia się z przodu, najczęściej tuż pod samą rzepką, określana jest jako kolano skoczka. Dotyczy głównie osób z nadwagą, przykurczami i brakiem równowagi między przednimi i tylnymi mięśniami uda.

  • Bóle podudzi: Jeśli objawy dotyczą obu podudzi, najczęściej są to efekty przetrenowania albo treningu bez odpowiedniego przygotowania mięśni. Kiedy dokucza tylko jedna łydka, a ból jest ostry, może to wskazywać na naciągnięcie mięśni leżących z tyłu goleni.

  • Zapalnie ścięgien Achillesa: objawia się bólem i dyskomfortem w okolicy pięty lub samego ścięgna Achillesa. Mogą wystąpić obrzęk, trzeszczenie, zgrubienia lub guzki na przebiegu ścięgna. Kiedy pojawią się symptomy zapalenia, należy na kilka dni przerwać treningi oraz wybrać się do fizjoterapeuty.

  • Zapalenie rozcięgna podeszwowego - objawia się bólem w okolicy środka stopy. Dotyka głównie osoby ze stopą płaską lub płasko-koślawą. Kontuzja ta może być spowodowana przez złą technikę biegu, przeciążenie łydki lub ścięgna Achillesa, nieodpowiednio dobrane buty do biegania lub nadmierne obciążenie podczas treningu. Tymczasowa przerwa w bieganiu i leczenie tego zapalenia są konieczne, aby uniknąć przewlekłej kontuzji.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium