Wyszukaj artykuł

Blog kategorie
Blog wpisy
Dieta redukcyjna dla wegetarian

Dieta wegetariańska jest bardzo często kojarzona z odchudzaniem i poprawą stanu zdrowia. Z artykułu dowiesz się na co zwracać uwagę podczas stosowania bezmięsnej diety aby uzyskać najlepsze efekty!

Czym jest saturacja i jak ją mierzyć?

O właściwym poziomie natlenienia krwi szeroko zaczęliśmy dyskutować dopiero przy okazji niebezpieczeństw związanych z pandemią koronawirusa. Kto z nas wcześniej interesował się tym, czym jest saturacja, do czego służy pulsoksymetr i jakie są normy natlenienia krwi? Tlen jest nam niezbędny do życia i prawidłowego funkcjonowania, a badanie jego parametrów to jeden z kroków, jaki podejmują ratownicy medyczni, sprawdzając nasze czynności życiowe. Przyjrzyjmy się zatem bliżej zarówno saturacji, jak i temu jak ją mierzyć w warunkach domowych.

Izolat białka sojowego – dlaczego warto stosować?

W dzisiejszych czasach coraz częściej zwracamy uwagę na to co jemy i jakich suplementów używamy. Aż ciężko uwierzyć, że jeszcze parę lat temu, mało kto zerkał na etykietę kupowanego produktu. Zmienia się zarówno nasze podejście, jak i trendy żywieniowe. Co ciekawe, według dziennikarzy z „The Economist” rok 2019 należeć będzie do…wegan i wegetarian!

Dlaczego warto przygotowywać lunchboxy?

W natłoku codziennych obowiązków łatwo jest zapomnieć o spożywaniu zbilansowanych posiłków, i nierzadko łapiemy się na jedzeniu „byle czego” i „byle szybko”. Niestety jest to prosta droga do niezdrowego odżywiania (nie oszukujmy się – najczęściej sięgamy po  drożdżówkę,

Czy elektrolity pomagają na kaca?

Czy elektrolity pomagają na kaca?O roli elektrolitów

w suplementacji sportowej napisano już chyba wszystko. Podobnie o ich znaczeniu dla regeneracji po zatruciu pokarmowym czy grypie żołądkowej. Czy wiesz jednak, że elektrolity pomagają na kaca? Gdy dłuższa, zakrapiana impreza daje o sobie znać o poranku i uniemożliwia normalne funkcjonowanie, najważniejszą sprawą jest powrót do równowagi wodno-elektrolitowej. 

Czym jest kac i jakie są jego przyczyny

Według CBOS, 56% Polaków przyznaje, że pije alkohol okazjonalnie, natomiast 8% deklaruje, że spożywa napoje alkoholowe często. Za każdym razem, gdy wypijesz o jednego drinka za dużo, Twój organizm następnego dnia z całą pewnością Ci o tym przypomni. Gdy natomiast impreza przeciągnie się naprawdę długo, a wraz z nią wydłuży się czas spożycia alkoholu, i jego ilość, Twoje samopoczucie może ucierpieć nawet na kilka dni z rzędu.   

Kac może przebiegać różnie w zależności od ilości i rodzaju spożytego alkoholu, od kondycji organizmu w danym dniu, a także od Twoich indywidualnych uwarunkowań (różnimy się zdolnością do metabolizowania napojów alkoholowych i zdolność ta podlega również zmianie w ciągu życia). 

Najczęstszymi objawami kaca są:

  • Obniżka nastroju
  • Rozdrażnienie
  • Ból głowy
  • Nudności
  • Obniżona tolerancja na hałas
  • Nadwrażliwość na światło 
  • Spadek koncentracji 
  • Pogorszenie zdolności poznawczych
  • Nadmierna potliwość 
  • Zwiększone pragnienie   

Dwa ostatnie objawy słusznie przywodzą Ci na myśl podstawowy problem z kacem: poważne odwodnienie. 

Jak elektrolity pomagają na kaca 

By lepiej zrozumieć, dlaczego elektrolity pomagają na kaca, przyjrzyjmy się temu, co dzieje się z Twoim ciałem, gdy spożywasz alkohol. Organizm traktuje napoje alkoholowe jak truciznę, której jak najszybciej należy się pozbyć. Masz wrażenie, że w trakcie zakrapianej imprezy częściej chodzisz do toalety? Nie mylisz się – to Twój organizm walczy o zachowanie równowagi, zwiększając wydalanie płynów, by szybciej oczyścić się z toksyn. 

Innymi słowy: gdy dobrze się bawisz, jednocześnie skutecznie się odwadniasz. Odwodnienie potęguje się jeszcze następnego dnia po imprezie, gdy męczą Cię wymioty lub biegunka. Razem z płynami, pozbywasz się z organizmu, niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania, elektrolitów, czyli jonów soli m.in. sodu, magnezu i potasu.

Suplementacja elektrolitami po spożyciu alkoholu pomaga zatrutemu organizmowi szybciej osiągnąć równowagę wodno-elektrolitową i przywrócić normalne funkcjonowanie wszystkich układów. 

Jak walczyć z odwodnieniem

Powtórzmy jeszcze raz: Twoim podstawowym wrogiem w trakcie spożywania alkoholu, a także dzień po, jest poważne odwodnienie organizmu. Dlatego właśnie zaleca się picie jak największej ilości wody podczas zakrapianej imprezy, by na bieżąco nawadniać ciało i ułatwić sobie metabolizowanie alkoholu. Dlatego także wskazane jest uzupełnienie elektrolitów przy pomocy profesjonalnych suplementów, które przyspieszą regenerację. Elektrolity można włączyć do działania już tuż po imprezie, a także następnego dnia po zwiększonym spożyciu alkoholu. 

Czy elektrolity przynoszą ulgę 

Są tacy, u których każdy mocniejszy alkohol, nawet w niewielkiej ilości, natychmiast powoduje nudności i wymioty – to właśnie reakcja obronna organizmu przed zatruciem. Jeżeli należysz do tej grupy, problem kaca może być Ci obcy, gdyż Twoje ciało “z automatu” stawia napojom wyskokowym nieprzekraczalny limit. Gdy natomiast nie znasz tego mechanizmu, cieszysz się prawdopodobnie wyższą tolerancją na napoje alkoholowe, ale też płacisz za to przeważnie wyższą cenę dzień po imprezie.

[products=3086,2890,2758,3071]

Elektrolity pomagają na kaca niezależnie od tego, jaki alkohol metabolizuje Twój organizm, a także w jakiej ilości został przyjęty. Jak najszybsze nawodnienie organizmu pomoże złagodzić nieprzyjemne objawy i szybciej wrócić do równowagi.   

Bibliografia:

https://www.cbos.pl/SPISKOM.POL/2019/K_151_19.PDF

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Darmowa dostawa
Darmowa dostawa (Kurier InPost) już od 149,99 zł.
Wersje językowe
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium