Czym jest Kreatyna?
Kreatyna (kwas β-metyloguanidynooctowy) jest związkiem organicznym syntetyzowanym w ustroju z argininy, glicyny oraz metioniny, który naturalnie występuje w komórkach mięśniowych organizmu. Uważa się, że jej zawartość w organizmie wynosi 120 – 140 gramów, przy czym 95 – 98% znajduje się w tkance mięśniowej w dwóch postaciach: fosforanu (60 – 75%) oraz wolnej kreatyny (30 - 40%). Kreatyna po związaniu z resztą kwasu fosforowego przyjmuje formę fosforanu i stanowi paliwo dla mózgu oraz dostarczane w celu odbudowy zużytych cząsteczek ATP (adenozynotrójfosforan), będących głównym źródłem energii podczas skurczu pracujących mięśni. Kreatyna występuje także w pożywieniu, a jej najbogatszym źródłem są produkty spożywcze pochodzenia zwierzęcego, np. wołowina, śledź, tuńczyk, wieprzowina. Szacuje się, że osoby na diecie mieszanej przeciętnie dostarczają z pokarmów około 1 – 2 g kreatyny każdego dnia, podczas gdy wegetarianie mniej niż 1 gram na dobę.
Kreatyna - dla kogo?
Kreatyna od wielu lat jest jedną z najczęściej wykorzystywanych substancji o działaniu ergogenicznym przez sportowców i osoby aktywne fizycznie. Liczne badania naukowe dowiodły, że suplementacja tym związkiem organicznym skutecznie zwiększa stężenie kreatyny znajdującej się w komórkach mięśniowych, co wyjaśnia poprawę wyników sportowych w ćwiczeniach o wysokiej intensywności i prowadzi do lepszej adaptacji treningowej.
Korzyści ze stosowania kreatyny
Ponadto kreatyna może korzystnie wpływać na regenerację powysiłkową, termoregulację, profilaktykę urazów sportowych, neuroprotekcję rdzenia kręgowego, rehabilitację, poprawę stanu zdrowia osób cierpiących z powodu chorób neurodegeneracyjnych, cukrzycy, choroby zwyrodnieniowej stawów, czy też wieku starszego i związanego z nim spadku beztłuszczowej masy ciała. Naukowcy zaobserwowali, że krótko i długoterminowa suplementacja (do 30 g/dobę przez 5 lat) jest bezpieczna i dobrze tolerowana przez osoby zdrowe oraz w populacji od niemowląt po osoby starsze.
Co więcej uważa się, że znaczące korzyści zdrowotne można odnieść z regularnego przyjmowania kreatyny w niskiej dawce rzędu 3g dziennie. Nie udokumentowano dotychczas w badaniach z udziałem ludzi poważnych działań niepożądanych tej substancji i uważa się, że zarówno krótkotrwała oraz długotrwała suplementacja kreatyną nie niesie za sobą zagrożenia dla zdrowia.
Produkty rekomendowane:
|
Mateusz Durbas Dietetyk kliniczny i sportowy, autor licznych artykułów dotyczących żywienia i suplementacji Fundacja Godula-Hope w Rudzie Śląskiej Poradnia Dietetyczna NUTRI CREATIVE w Krakowie Strona oficjalna: www.mateuszdurbas.pl Facebook: https://www.facebook.com/mateuszdurbasdietetyk/ Instagram: https://www.instagram.com/mateuszdurbasdietetyk/?hl=pl |