Koszyk

Ilość: 0

RAZEM:

0,00 zł

Beta Alanine Drink – pierwszy napój z beta alaniną na świecie

Beta Alanine Drink - to pierwszy na świecie napój z beta alaniną!

Marka Activlab wprowadziła do oferty kolejny, innowacyjny produkt Beta Alanine Drink. Produkt przeznaczony jest dla osób uprawniających dyscypliny sportowe, gdzie kondycja i wytrzymałość odgrywają kluczową rolę. Napój zawiera beta alaninę (3000 mg) oraz witaminę C (80 mg).

Beta-alanina jest związkiem zaliczanym do grupy aminokwasów, który cieszy się dużym zainteresowaniem wśród sportowców i osób aktywnych fizycznie ze względu na poprawę zdolności wysiłkowych, szczególnie podczas treningów o wysokiej intensywności. Wraz z L-histydyną tworzy dipeptyd o nazwie karnozyna, która odpowiada za główne korzyści wynikające z suplementacji beta-alaniny. Długoterminowe przyjmowanie beta-alaniny prowadzi właśnie do zwiększenia wewnątrzmięśniowych zasobów karnozyny, czyli wewnątrzkomórkowego buforu i czynnika chroniącego przed szkodliwym działaniem wolnych rodników. Wiemy, że tylko 3-6% spożytej beta-alaniny trafia do tkanki mięśniowej, a pozostałe 1-2% wydalane jest z moczem.

Beta Alanine Drink

Efekt poprawy zdolności wysiłkowych wynikający z suplementacji beta-alaniny obserwowany jest w trakcie intensywnych ćwiczeń trwających od 60 do 240 sekund. Może mieć zatem szczególne zastosowanie w takich dyscyplinach sportowych jak: sporty walki, kulturystyka, wioślarstwo, bieg na krótkim dystansie, czy bieg z przeszkodami. Suplementacja beta-alaniny podnosi poziom karnozyny w mięśniach i zwiększa zdolności buforujące, co redukuje poziom zakwaszenia mięśni i opóźnia odczucie zmęczenia. Warto podkreślić, że korzystny wpływ stosowania beta-alaniny na rozwój formy sportowej notowany jest po suplementacji wynoszącej około 4–10 tygodni, gdyż dopiero taki okres wiąże się z istotnym wysyceniem mięśni tym aminokwasem i optymalnym wzrostem poziomu karnozyny. Beta-alanina nie wykazuje działania doraźnego, dlatego konieczna jest jej suplementacja przez okres minimum jednego lub dwóch miesięcy, bądź nawet jeszcze dłużej. Podobnie jak kreatyna, aminokwas ten kumuluje się w mięśniach i dopiero po wyraźnym wzroście jego poziomu można spodziewać się oczekiwanych efektów. Korzyści wynikające z długotrwałej suplementacji beta-alaniny utrzymują się jeszcze pewien czas po zakończeniu przyjmowania aminokwasu. Optymalna dobowa dawka beta alaniny wynosi prawdopodobnie około 4,8 – 6,4g na dobę, choć w badaniach naukowych korzyści były zauważane również przy suplementacji w ilości 2g na dobę. Należy dodać, że nie ma konieczności przyjmowania tego związku przed wysiłkiem, a najlepiej spożywać jedną porcję w ciągu dnia, a drugą porcję przed samym treningiem. Jedna porcja produktu powinna zawierać około 3g aminokwasu.

Zastosowane w badaniach dawki 4 - 6g na dobę wykazały zwiększenie koncentracji karnozyny w mięśniach aż do 64% po czterech tygodniach stosowania i do 80% po dziesięciu tygodniach suplementacji. Reakcja organizmu na podawane dawki beta-alaniny zależy od wielu czynników, m.in.: wyjściowego poziomu karnozyny, różnic osobniczych, stopnia wytrenowania (nieco wyższa u osób wytrenowanych) czy spożycia karnozyny z dietą (znacznie wyższa u wegetarian). Dane naukowe wskazują także, że sportowcy dyscyplin wytrzymałościowych mają wyższą zawartość karnozyny w mięśniach.

Suplementacja beta-alaniny wydaje się być bezpieczna, ponieważ jest to związek naturalnie występujący w produktach spożywczych (głównie drób i czerwone mięso). Zdarza się, że osoby suplementujące ten aminokwas skarżą się na parestezje, np. mrowienie, czy drętwienie. Najczęściej jednak parestezje pojawiają się wtedy, gdy jednorazowo przyjęta dawka beta-alaniny jest zbyt duża i warto w takiej sytuacji rozłożyć dzienną porcję na kilka mniejszych dawek, aby całkowicie wyeliminować nieprzyjemne uczucie. Wydaje się również, że objawy parestezji są wyraźnie zmniejszone przy zastosowaniu form o przedłużonym uwalnianiu.

Podsumowując to, czy beta-alanina może pomóc sportowcom i osobom aktywnym fizycznie w osiąganiu wyników, zależy w dużym stopniu od rodzaju wysiłku fizycznego. Jeśli wydarzenie sportowe trwa od 60 do 240 sekund warto rozważyć suplementację tym związkiem. Należy podkreślić, że nie ma wielu składników suplementów diety dla sportowców i osób aktywnych fizycznie, które są poparte przez tak liczną obecność dowodów naukowych potwierdzających skuteczność działania, jakimi dysponuje beta-alanina. Zdecydowanie zachęca to dietetyków sportowych do rekomendacji tego związku swoim podopiecznym startującym w zawodach i nastawionym na osiągnięcie najlepszego wyniku sportowego.

Piśmiennictwo:

  1. Hill CA., Harris RC., Kim HJ. i wsp.: Influence of beta-alanine supplementation on skeletal muscle carnosine concentrations and high intensity cycling capacity. Amino Acids. 2007 Feb;32(2):225-33.
  2. Stegen S., Blancquaert L., Everaert I. i wsp.: Meal and beta-alanine coingestion enhances muscle carnosine loading. Med Sci Sports Exerc. 2013 Aug;45(8):1478-85.
  3. Hobson RM., Saunders B., Ball G. i wsp.: Effects of β-alanine supplementation on exercise performance: a meta-analysis. Amino Acids. 2012 Jul;43(1):25-37.
  4. Blancquaert L., Everaert I., Derave W.: Beta-alanine supplementation, muscle carnosine and exercise performance. Curr Opin Clin Nutr Metab Care. 2015, 18(1):63-70.
  5. Nutrition and Athletic Performance. Medicine & Science in Sports & Exercise: March 2016 - Volume 48 - Issue 3 - p 543–568.
  6. Saunders B., Elliott-Sale K., Artioli GG. i wsp.: β-alanine supplementation to improve exercise capacity and performance: a systematic review and meta-analysis. Br J Sports Med. 2017 Apr;51(8):658-669.
  7. Trexler ET., Smith-Ryan AE., Stout JR. i wsp.: International society of sports nutrition position stand: Beta-Alanine. J Int Soc Sports Nutr. 2015 Jul 15;12:30.

 Mateusz Durbas

 Mateusz Durbas

 Dietetyk kliniczny, szkoleniowiec i prelegent na licznych konferencjach

 Fundacja Godula-Hope, NZOZ GENOM

 Strona oficjalnawww.mateuszdurbas.pl

 Facebookhttps://www.facebook.com/mateuszdurbasdietetyk/

 Instagramhttps://www.instagram.com/mateuszdurbasdietetyk/?hl=pl

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium