Aminokwasy zbudowane są z węgla, azotu, tlenu, wodoru oraz siarki, która znajduje się w niektórych z nich (cysteina oraz metionina) i stanowią podstawowy element budujący białka. Wykorzystywane są one w organizmie przede wszystkim do syntezy białek, tworzenia innych związków aktywnych biologicznie (np. hormonów, neurotransmiterów), a także w mniejszym lub większym zakresie do celów energetycznych, zwłaszcza przy niedoborze glukozy i wolnych kwasów tłuszczowych.
W zależności od budowy łańcucha bocznego aminokwasy mają różne właściwości biologiczne, fizyczne i chemiczne. Wyróżniamy 20 aminokwasów, które mogą budować cząsteczki białka, z czego 18 występuje w organizmie człowieka. W zależności od roli jaką pełnią w żywieniu człowieka dzielimy je na trzy grupy: egzogenne (niezbędne), względnie egzogenne (warunkowo niezbędne) i endogenne (nie niezbędne).
Grupy Aminokwasów
Pierwsza grupa to takie, których organizm człowieka i innych ssaków nie jest w stanie syntetyzować samodzielnie, a więc muszą być one dostarczane w odpowiedniej ilości z pokarmem. Druga grupa aminokwasów jest wytwarzana w organizmie, jednak nie zawsze w optymalnej ilości. Mowa tutaj przede wszystkim o okresach intensywnego wzrostu i rozwoju oraz stanach patologicznych, jakim jest niewątpliwie choroba. Trzecia i zarazem ostatnia grupa to aminokwasy, które są przez organizm produkowane w ilości, która pozwala zaspokoić jego potrzeby.
Należy podkreślić, że aby białko pokarmowe miało wysoką jakość konieczna jest odpowiednia proporcja między aminokwasami, zwłaszcza egzogennymi (zbliżona do proporcji w białkach ustrojowych człowieka), a także wysoka strawność białka i optymalna zawartość składników energetycznych dla prawidłowego przebiegu procesu jego syntezy.
Naturalne źródło aminokwasów
Dobrym źródłem aminokwasów niezbędnych, dostarczającym ich w należytych proporcjach do syntezy białek ustrojowych, są niemal wszystkie białka pochodzenia zwierzęcego (za wyjątkiem żelatyny i fibryny), a spośród protein pochodzenia roślinnego przyzwoitym źródłem są nasiona roślin strączkowych (choć ubogie w metioninę i cysteinę). Za wzorcowe z punktu widzenia optymalnego składu aminokwasów uważa się białko jaja kurzego i mleka kobiecego, co wynika z podobieństwa składu tych produktów do składu białek ustrojowych człowieka.
Rekomendowane produkty:
|
Mateusz Durbas Dietetyk kliniczny i sportowy, autor licznych artykułów dotyczących żywienia i suplementacji Strona oficjalna: www.mateuszdurbas.pl Facebook: https://www.facebook.com/mateuszdurbasdietetyk/ Instagram: https://www.instagram.com/mateuszdurbasdietetyk/?hl=pl |