Koszyk

Ilość: 0

RAZEM:

0,00 zł

Zemsta faraona na wakacjach w Egipcie. Jak uchronić się przed zatruciem pokarmowym?

Legendarna zemsta faraona miała dotyczyć osób naruszających uświęcone zabytki egipskie. Według tej legendy faraonowie Egiptu rzucali przekleństwo na tych, którzy okradali i uszkadzali ich grobowce, świątynie i inne historyczne miejsca. Dziś nazwą tą humorystycznie określa się nieprzyjemne dolegliwości, na które cierpi część turystów podczas wakacyjnych wyjazdów. Na czym polegają i jak się ich ustrzec? Podpowiadamy w poniższym artykule!

Czym jest “zemsta faraona”?

"Zemsta faraona" lub "klątwa Montezumy" odnosi się do sytuacji, gdy niektórzy podróżnicy doświadczają za granicą problemów gastrycznych, takich jak biegunka lub dolegliwości żołądkowe. Są one skutkiem infekcji przewodu pokarmowego, występującej u osób podróżujących do krajów tropikalnych. To zjawisko kojarzone jest z turystyką w Egipcie, Turcji i innych krajach arabskich. W rzeczywistości ryzyko zakażenia istnieje podczas podróży do krajów afrykańskich, Bliskiego Wschodu oraz Ameryki Środkowej i Południowej oraz umiarkowane dla podróżujących po Azji (z wyjątkiem Japonii).

Większość przypadków tej dolegliwości wiąże się ze spożyciem zanieczyszczonej wody lub żywności. Autochtoni rzadko doświadczają podobnych jak my problemów. Wynika to z faktu, że mają oni odmienną mikrobiotę przewodu pokarmowego, która jest bardziej dostosowana do mikroorganizmów obecnych w lokalnej wodzie i jedzeniu. Dla ich organizmu te bakterie są znane, nie wywołując gwałtownych reakcji jak u Europejczyków, którzy nie są na nie odporni.

elektrolity

Przyczyny i objawy "klątwy Montezumy"

Najpowszechniejszą przyczyną biegunek podczas ww. wyjazdów są zazwyczaj infekcje wirusowe (u dzieci rotawirusowe). Zakażenia pierwotniakami lub pasożytami jelitowymi są rzadkie, najczęściej dolegliwości wywołują bakterie. Chodzi o szczepy enterotoksyczne (ETEC) i enteroagregacyjne (EAEC) Escherichia coli. Inne patogeny to Campylobacter, Shigella, Salmonella, Aeromonas i Vibrio.

W przypadku pojawienia się wodnistej biegunki, domieszki śluzu lub krwi w stolcu, wystąpienia wysokiej gorączki i wymiotów, z dużym prawdopodobieństwem zostaliśmy dotknięci "klątwą Montezumy". Dodatkowe symptomy tego schorzenia mogą się przejawiać:

  • bólem i skurczem brzucha,
  • mdłościami,
  • wzdęciami,
  • nadmiernym wytwarzaniem gazu,
  • utratą apetytu.

Początkowymi oznakami “zemsty faraona” są bóle głowy, gorączka oraz skurcze brzucha, które nasilają się w ciągu kilku godzin. Biegunce często towarzyszą również wymioty.
W przypadku, gdy objawy nie ustępują, utrzymując się przez ponad 24 godziny, istnieje realne ryzyko odwodnienia. Ten stan może prowadzić do dezorientacji i wyczerpania. Dlatego należy zachować szczególną ostrożność w przypadku małych dzieci i osób starszych, aby uniknąć drastycznego spadku poziomu płynów w ich organizmie.

Czy można zapobiec “zemście faraona”?

Wystąpieniu biegunek u podróżnych można zapobiec, stosując się do zasad, które przybliżamy poniżej.

Dbanie o higienę

Podczas podróży do egzotycznych krajów niezwykle istotne jest przestrzeganie zasad higieny. Należy regularnie myć ręce przed spożyciem posiłku.

Unikanie wody z kranu

Woda jest głównym źródłem bakterii wywołujących chorobę u podróżnych, dlatego należy używać wyłącznie wody butelkowanej, również do mycia rąk, zębów oraz butelek i smoczków dla dzieci. Powinno się też unikać napojów z lodem, ponieważ często używana jest do ich produkcji woda z kranu. Owoce i warzywa najlepiej obierać ze skórki.

Wstrzymanie się od spożywania niektórych produktów surowych

Odradza się spożywania surowego mleka, mięsa i ryb, aby wyeliminować ryzyko zakażenia pasożytami. Bezpiecznym wyborem są potrawy podgrzewane do temperatury co najmniej 60°C - grillowane, pieczone lub smażone. Nie jedzmy też lodów oraz potraw serwowanych na ulicy, takich jak hot-dogi, hamburgery, kebaby czy świeżo wyciśnięte soki. Korzystajmy wyłącznie ze sprawdzonych restauracji.

Przyjmowanie probiotyków

Wskazane jest, aby na okoliczność podróży zaopatrzyć się w probiotyki. Te preparaty wzmocnią odporność organizmu i stworzą naturalną barierę dla rozwoju niekorzystnej mikrobioty. W razie wystąpienia dolegliwości pomogą złagodzić objawy choroby.

Godnym polecenia jest probiotyk w kapsułkach EnteroBiotix Plus . To preparat osłonowy, który może być również stosowany w celu zapobiegania biegunkom. Zawarte w składzie drożdże probiotyczne Saccharomyces boulardii pomagają w uzupełnieniu mikroflory przewodu pokarmowego. Probiotyki w formie suplementów diety z Saccharomyces boulardii polecane są do regularnego zażywania przed i w trakcie podróży do innych stref klimatycznych, wiążących się z odmiennymi warunkami dietetycznymi oraz ekspozycją na różne rodzaje flory bakteryjnej.
EnteroBiotix Plus mogą przyjmować zarówno dorośli, jak i dzieci. W celu łatwiejszego podania preparatu dziecku, można otworzyć kapsułkę i wsypać jej zawartość do niewielkiej ilości napoju, jedzenia, a także dodać do butelki z pokarmem.

Jak leczyć “zemstę faraona”?

Przy mniej nasilonych objawach choroba mija przeważnie po 3-4 dniach. Podczas biegunek i wymiotów najistotniejsze jest uzupełnianie płynów, aby nie dopuścić do odwodnienia.

Dieta powinna składać się z lekkostrawnych potraw, takich jak suchary, ryż, gotowane ziemniaki, rosół i gotowane warzywa (z wyjątkiem tych ciężkostrawnych, takich jak kapusta czy kalafior). Dobrze jest unikać mięsa, produktów zawierających cukier, surowych warzyw, owoców oraz soków owocowych.

Bardzo pomocne w czasie tej choroby będą również elektrolity, podwyższające stopień nawodnienia komórek organizmu.

Godnym polecenia preparatem w razie wymiotów i biegunek jest Electroactive zawierający sód, potas, chlorek, wapń i magnez w wysoko przyswajalnej formie cytrynianiu.

W zachowaniu prawidłowej gospodarki wodno-elektrolitowej pomogą też elektrolity Isoactive. Posiada optymalną kompozycję elektrolitów, pierwiastków mineralnych, węglowodanów oraz witamin z grupy B. Wystarczy wymieszać porcję z 500 ml wody, by uzyskać orzeźwiający napój izotoniczny. Isoactive dostępny jest w czterech owocowych smakach.

Z myślą o seniorach powstał ElectroVit Senior. Zawiera on specjalnie opracowany zestaw elektrolitów, dopasowany do potrzeb osób starszych.

Wskazane jest też przyjmowanie leków przeciwbiegunkowych przynoszących ulgę poprzez zwiększenie wchłaniania wody i elektrolitów.

W przypadku silnych objawów należy skontaktować się z lekarzem, który wprowadzi odpowiednią terapię farmakologiczną.

Wybierając cele podróży bardziej narażone na dotknięcie “zemstą faraona” dobrze jest zatem na wszelki wypadek zaopatrzyć się w probiotyki, elektrolity, tabletki przeciwbiegunkowe oraz preparaty przeciwwymiotne i przeciwgorączkowe, by w pełni cieszyć się wspaniałą podróżą.

[products=2623,2891,1548,2758]

 
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium