- nie dotyczy (17)
- wanilia (1)
- czekolada (1)
- brzoskwiniowa herbata mrożona (1)
- truskawka (1)
- cytryna (4)
- pomarańcza (2)
- grejpfrut (3)
- wiśnia (2)
- arbuz (1)
- kokos (1)
- brzoskwinia (1)
- czarna porzeczka z jabłkiem (2)
- exotic fruits (1)
- ananas (3)
- neutralny (1)
- gorzka pomarańcza (2)
- herbata z trawą cytrynową (1)
- kiwi-granat (1)
- lemoniada mrożona (1)
- malina z limonką (1)
- wieloowocowy (2)
- rabarbar-cytryna (1)
- truskawka-mięta (1)
- kwiat wiśni z pomarańczą (1)
- mango-ananas (1)
- opuncja figowa z liczi (1)
-
od
do
Witamina B - suplementy
Witamina B, a właściwie kompleks witamin, to zespół składników o fundamentalnym znaczeniu dla funkcjonowania ludzkiego organizmu. Związki te wpływają między innymi na działanie układu nerwowego, uczestniczą w procesach metabolicznych i poprawiają sprawność umysłową. Mają również znaczenie dla kondycji skóry, biorą udział w produkowaniu czerwonych krwinek oraz wspierają dobry stan błon śluzowych. Katalog ich właściwości zdaje się nie mieć końca, dlatego tak ważne jest dostarczanie do organizmu odpowiedniej ilości tych związków. Kiedy dieta nie wystarcza, warto rozważyć suplementację witamin z grupy B. Bogaty wybór wartościowych preparatów znajdziesz w sklepie Activlab.
Witamina B, a właściwie kompleks witamin, to zespół składników o fundamentalnym znaczeniu dla funkcjonowania ludzkiego organizmu. Związki te wpływają między innymi na działanie układu nerwowego, uczestniczą w procesach metabolicznych i poprawiają sprawność umysłową. Mają również znaczenie dla kondycji skóry, biorą udział w produkowaniu czerwonych krwinek oraz wspierają dobry stan błon śluzowych. Katalog ich właściwości zdaje się nie mieć końca, dlatego tak ważne jest dostarczanie do organizmu odpowiedniej ilości tych związków. Kiedy dieta nie wystarcza, warto rozważyć suplementację witamin z grupy B. Bogaty wybór wartościowych preparatów znajdziesz w sklepie Activlab.
Właściwości witamin z grupy B
Jedną z ważniejszych witamin z grupy B jest tiamina. Jej rolą jest udział w licznych reakcjach, w wyniku których dochodzi do powstawania energii. Prócz tego jest nieodzowna do optymalnego wzrostu i funkcjonowania organizmu. Witamina B1 – bo tak inaczej jest określana – warunkuje również odpowiednią pracę serca i prawidłowe funkcjonowanie układu krążenia.
Na uwagę zasługuje także witamina B3, która ma pozytywny wpływ na pracę mózgu, bierze udział w syntezie hormonów i uczestniczy w procesach prowadzących do powstawania energii. Związek ten rozszerza naczynia krwionośne, poprawia ukrwienie i wspiera kondycję skóry i włosów.
Kolejną z tej grupy witamin jest B6. Składnik ten bierze udział w wytwarzaniu czerwonych krwinek, wspiera układ immunologiczny i uczestniczy w metabolizmie białek, węglowodanów oraz cholesterolu.
Do witamin z grupy B zalicza się także B7, która pomaga utrzymać skórę w optymalnej kondycji. Ponadto jest nieodzowna do wytwarzania keratyny, dlatego jej właściwy poziom warunkuje mocne włosy i paznokcie.
Kwas foliowy to również jedna z witamin z grupy B. Związek ten pozwala na prawidłowy wzrost i rozwój komórek, zapobiega wadom cewy moczowej i jest konieczny do optymalnego rozwoju płodu.
Nie można zapominać również o witaminie B12. Jest ona szczególnie istotna dla wegetarian i wegan, ponieważ jej źródłem są głównie mięsa. Kobalamina – bo taka jest jej druga nazwa – jest odpowiedzialna za regulację krwinek w organizmie, szczególnie tych czerwonych. Źle zbilansowana dieta i niekorzystanie z suplementów witaminy B może prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych.
Jak rozpoznać niedobór witamin z grupy B?
Objawy niedoboru witaminy B różnią się w zależności od tego, którego składnika z tej grupy najbardziej brakuje w organizmie. Niedostateczny poziom tiaminy zwiastują: senność, problemy z koncentracją i osłabienie. Z kolei braki witaminy B3 objawiają się bólami mięśni. Zbyt małą ilość witaminy B6 w organizmie poznasz po egzemie, wysypce, swędzeniu skóry i innych dolegliwościach dermatologicznych. Ponadto może pojawić się depresja i anemia. Niedobór witaminy B nazywanej biotyną przejawia się problemami ze skórą, włosami i paznokciami. Kiedy w organizmie brakuje kwasu foliowego, może dochodzić do niedokrwistości, osteoporozy i powstawania chorób układu krążenia. Natomiast u kobiet w ciąży zbyt mała ilość tej witaminy zwiększa ryzyko tworzenia się wad cewy nerwowej płodu. Z kolei niedostateczny poziom kobalaminy, czyli witaminy B12 może prowadzić do udaru lub zawału.
Źródła witaminy B
Aby zapobiec niedoborom związków z grupy B, konieczna jest odpowiednia dieta. W zależności od konkretnej witaminy jej źródła znajdziesz w różnych produktach. Jeśli chcesz wzbogacić swój jadłospis o większą ilość tiaminy, jedz chude mięso wieprzowe, białą fasolę, orzechy i produkty zbożowe. Z kolei witaminę B3 znajdziesz w cielęcinie, wołowinie, orzeszkach ziemnych oraz rybach – łososiu, makreli i halibucie. Największe pokłady witaminy B6 znajdują się w produktach zbożowych, czerwonej papryce, białym mięsie i ziemniakach. Natomiast witaminy B7 w wątróbce, żółtkach jaj, soi i grzybach. Pokarmy bogate w kwas foliowy to przede wszystkim zielone warzywa, rośliny strączkowe, podroby mięsne i sery dojrzewające. Z kolei największe ilości witaminy B12 znajdują się w produktach pochodzenia zwierzęcego – mięsie, rybach, jajkach i przetworach mlecznych. Składnik ten naturalnie nie występuje w produktach roślinnych, ale na rynku dostępne są np. wzbogacone o nią napoje roślinne. W przypadku nietolerancji pokarmowych lub nadwrażliwości, warto sięgnąć po suplementy z witaminami z grupy B. Odpowiednio dawkowane skutecznie wesprą utrzymanie prawidłowego poziomu składników odżywczych w organizmie.
Suplementacja witaminy B – dla kogo?
Suplementacja witaminą B jest szczególnie ważna dla pacjentów z chorobami wątroby, osób uskarżających się na nerwobóle i neuropatów. Z kolei kwas foliowy i witamina B12 w postaci suplementów diety rekomendowane są dla anemików. Po tabletki z cyjanokobalaminą powinni sięgać także wegetarianie i weganie, u których dostarczenie jej wraz z dietą jest bardzo trudne. Natomiast jeśli chcesz poprawić stan swoich włosów, skóry i paznokci; kup preparat z mającą na nie dobroczynne działanie biotyną. Z myślą o osobach aktywnych fizycznie powstają suplementy z witaminą B dla sportowców. Stosowanie takich zbilansowanych kompleksów wpływa na zwiększenie wytrzymałości i zredukowanie poziomu zmęczenia po treningu. Witamina B w suplementach wesprze właściwą pracę układu krążenia i serca, tym samym poprawiając ogólną wydolność.
Jak suplementować witaminę B?
Suplementy z witaminą B można przyjmować niezależnie od posiłków, gdyż nie wpływają one na przyswajalność tych związków. Specjaliści rekomendują popicie preparatu wodą – a to dlatego, że wszystkie z witamin z grupy B bardzo dobrze się w niej rozpuszczają. Alternatywą dla tradycyjnych kapsułek są suplementy w proszku, na bazie których możesz przygotować wartościowy napój. Inne rozwiązania to shoty witaminowe, izotoniki i tabletki musujące. Wybierając odpowiedni preparat, zwróć uwagę nie tylko na jego formę, ale przede wszystkim na skład. Najlepiej zdecydować się na kompleks witamin, w którym znajdziesz wszystkie najbardziej potrzebne składniki z tej grupy związków. Stosując diety z wykluczeniem produktów pochodzenia zwierzęcego, należy upewnić się, że witamina B12 w suplemencie pokrywa pełne dzienne zapotrzebowanie.