Koszyk

Ilość: 0

RAZEM:

0,00 zł

Sylwetka na lato - Porady dietetyczne i ćwiczenia na szczupłą sylwetkę na lato

Jak trenować latem dla szczupłej sylwetki

Sezon letni to dla wielu osób okazja, by móc w końcu poczuć się swobodnie i w pełni się zrelaksować. Wśród najpopularniejszych sposobów na osiągnięcie tego stanu można wymienić plażowanie. Przed wyjazdem nad morze lub jezioro warto jednak zadbać o swoją sylwetkę i sprawić, by prezentowała się znakomicie. Zapoznaj się z naszym artykułem, jeżeli chcesz dowiedzieć się jak zrobić to skutecznie. 

Ładna figura - korzyści płynące z posiadania szczupłej sylwetki

Każda osoba ma inne ciało, a także inne preferencje co do tego, jak powinno ono wyglądać. Niezależnie od własnych upodobań warto mimo wszystko starać się o osiągnięcie sylwetki fit. Nie chodzi tylko o związane z tym aspekty wizualne, ale przede wszystkim o liczne korzyści zdrowotne. 

Wśród zalet płynących z pięknej sylwetki można wymienić przede wszystkim poprawę ogólnej kondycji. Pozbycie się nadmiernej tkanki tłuszczowej zwiększa też możliwości treningowe i ogranicza ryzyko chorób związanych z nadwagą lub otyłością, w tym cukrzycy typu drugiego oraz nadciśnienia. 

Idealna figura pozwala uwidocznić mięśnie, kształtując w ten sposób lepszy wizerunek całego ciała. Regularne ćwiczenia na ładną sylwetkę pozwalają też na osiągnięcie prawidłowej postawy, a także ujędrnienie skóry i ograniczenie cellulitu.

Poprawa sylwetki wiąże się często również z lepszym samopoczuciem i uczuciem większej kontroli nad własnym życiem. To właśnie dlatego aktywność fizyczna jest jednym ze sposobów wspomagających walkę z depresją i sprawdza się świetnie jako dodatek do profesjonalnej terapii i leczenia farmakologicznego. Wszystko za sprawą tego, że regularne ćwiczenia pobudzają produkcję endorfin!

Perfekcyjna figura? Zadbaj o zdrowe ciało!

Aktywność sportowa związana z odchudzaniem powoduje nie tylko spalanie tkanki tłuszczowej czy rozbudowanie masy mięśniowej. Za sprawą regularnego wysiłku fizycznego można pobudzić wydzielanie mazi stawowej, dzięki czemu stawy mogą lepiej funkcjonować. Ruch stymuluje także produkcję nowych komórek w tkance kostnej, dzięki czemu kości ulegają wzmocnieniu, a ryzyko wystąpienia osteoporozy jest mniejsze. 

Ćwiczenia na szczupłą sylwetkę poprawiają także tempo pracy serca, powodując szybszy przepływ krwi. Pozwala to na usprawnienie mikrokrążenia i pomaga obniżyć ciśnienie. Równocześnie dzięki lepszej wydajności krążenia cały organizm jest znacznie lepiej dotleniony. Do widocznych efektów takiego działania można zaliczyć między innymi polepszenie cery. 

Wydajniejsza praca serca oraz lepszy metabolizm związany z regularną aktywnością fizyczną wzmacniają także układ immunologiczny. Oznacza to mniejszą podatność na różnego rodzaju choroby. Warto wspomnieć również o tym, że wysiłek związany z poprawą sylwetki wpływa także pozytywnie na poziom libido i pozwala na zwiększenie satysfakcji seksualnej. 

Jak widać, istnieje mnóstwo powodów poza tymi wizualnymi, by zadbać o odchudzanie na lato. 

Ćwiczenia na ładną sylwetkę - jak robić to skutecznie? 

Chociaż atrakcyjna figura na lato kusi każdego, to trzeba pamiętać o tym, że jej osiągnięcie nie zajmie miesiąca. Chyba że ktoś posiada bardzo mało zbędnej tkanki tłuszczowej i na co dzień prowadzi aktywny tryb życia, który wymaga tylko lekkiego zwiększenia aktywności. W innych przypadkach idealna sylwetka to często wielomiesięczny wysiłek, która obejmuje nie tylko ćwiczenia fizyczne, ale także odpowiednie odżywianie. 

Istnieje wiele planów treningowych, które mogą pomóc Ci w osiągnięciu tego celu. Skuteczne ćwiczenia na idealną figurę w zawierają w sobie przede wszystkim aktywności cardio. Z tego powodu wszelkie treningi zawierająca w sobie bieganie, pływanie, jazdę na rowerze lub intensywny chód sprawdzą się znakomicie. Godzina takiej aktywności pozwoli spalić nawet kilkaset kalorii i zaangażuje w wysiłek wiele partii mięśni. 

Wśród popularnych sposobów na poprawę sylwetki należy wymienić trening crossfitowy. Wymaga on jednak od ćwiczących nieco większego zaangażowania. Jest to bardzo intensywny program łączący ze sobą elementy siłowe i kondycyjne, wyrabiając w ten sposób siłę, wytrzymałość, rozciągliwość, szybkość, sprawność i równowagę. 

Trenowanie w ten sposób nie zabiera wiele czasu, bo wykonanie pełnej serii ćwiczeń zajmuje około 20 minut. Główne założenie crossfitu tkwi jednak w tym, że pomiędzy aktywnościami nie ma przerw, więc przez cały czas organizm musi funkcjonować na najwyższych obrotach i dawać z siebie wszystko. Nie wszyscy będą w stanie poradzić sobie z taką intensywnością na samym początku. Mimo wszystko warto się nie zniechęcać, bo taki wysiłek przynosi bardzo dobre efekty w odchudzaniu. 

Ćwiczenia na idealną figurę - przykładowy program

Jak wymodelować sylwetkę w prawidłowy i bezpieczny sposób? Każdy trening związany z próbą osiągnięcia idealnej figury na lato należy zacząć od rozgrzewki. Musi ona trwać przynajmniej 5 minut. Dzięki temu znacznie zmniejszy się ryzyko odniesienia kontuzji w trakcie aktywności fizycznej. 

Po rozgrzaniu i przygotowaniu swojego ciała do wysiłku można przejść do sedna, czyli ćwiczeń na szczupłą sylwetkę. Dostosuj liczbę serii i powtórzeń do własnych możliwości, ale staraj się zwiększać je wraz z kolejnymi treningami. 

Trening nie musi odbywać się na siłowni i przy użyciu skomplikowanych maszyn. Równie dobrze możesz wykonać go w domu przy pomocy podstawowych ćwiczeń. Przykładowy program dla początkujących może wyglądać tak: 

  • 1 seria pompek, 30 powtórzeń
  • 1 seria brzuszków, 30 powtórzeń
  • 1 seria przysiadów, 30 powtórzeń
  • 1 seria podskoków, 30 powtórzeń

Wraz z postępami możesz zwiększyć albo liczbę powtórzeń, albo liczbę serii. Ważne jest zachowanie regularności, ale także pozostawianie sobie czasu na regenerację. 

Sylwetka na lato - przede wszystkim dieta 

Różnego rodzaju ćwiczenia to nie jedyne sposoby na idealną figurę. Obok aktywności fizycznych należy zadbać także o właściwe odżywianie. Nawet najbardziej intensywne treningi bez deficytu kalorycznego nie poskutkują pozbyciem się tkanki tłuszczowej i wyszczupleniem sylwetki. 

Ładna figura na lato nie powinna być osiągana za pomocą głodówki. Daje to krótkotrwały efekt i często jest niebezpieczne dla zdrowia. Pogarsza także samopoczucie. Zamiast tego lepiej postawić na zbilansowaną dietę, która dostarczy ciału wszystkie niezbędne składniki odżywcze. 

W przypadku diety odchudzającej istotne jest ograniczenie ilości zjadanych węglowodanów. Ich dobrym źródłem są produkty pełnoziarniste oraz warzywa strączkowe. Nie powinny przekraczać 45-50% składu posiłków zjadanych w trakcie dnia. 

Bardzo ważne jest zjadanie odpowiedniej ilości białka. Powinno stanowić ono około 40-45% procent pożywienia. Najlepiej pozyskiwać je z chudego mięsa, ryb, nabiału, jaj oraz warzyw strączkowych. 

W diecie redukcyjnej nie można zapominać także o tłuszczach. Chociaż wiele odchudzających się osób unika ich, jak tylko się da, to są one niezbędne do zachowania dobrego zdrowia. Idealnym źródłem dobrego tłuszczu będą tłuste ryby, nasiona i orzechy, awokado, a także oliwa. 

Podczas odchudzania na lato należy pamiętać także o innej niezwykle istotnej rzeczy. Cała dieta powinna być wspomagana piciem dużej ilości wody. Odpowiednie nawodnienie organizmu jest niezbędne do skutecznego spalania tkanki tłuszczowej. Dodatkowo ogranicza apetyt, co pozwala łatwiej wytrwać na deficycie kalorycznym.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium