Czym jest tauryna?
Popularna wśród sportowców tauryna to jeden z aminokwasów. To niebiałkowy aminokwas, który może być syntezowany z dwóch innych aminokwasów: cysteiny i metioniny. Może zostać wytworzony w organizmie lub zostać dostarczony z jedzeniem. Jej najwyższe stężenie znajduje się w sercu, układzie mięśniowym oraz w mózgu. Ma wszechstronny wpływ na organizm i może pomóc poprawić wyniki sportowe.
Tauryna - jaką pełni rolę w organizmie?
Pełni rolę antyoksydacyjną, chroniąc komórki przed uszkodzeniem wolnych rodników. Uczestniczy w tworzeniu kwasów żółciowych, czyli ma wpływa na trawienie, a także biosyntezę cholesterolu. Dzięki odpowiedniemu poziomowi tauryny z organizmu usuwane są zbędne, nagromadzone tłuszcze.
Tauryna, którą znajdziecie w MEGAProtein od Activlab pomaga transportować kreatynę do mięśni, co wpływa na jej efektywne wykorzystanie oraz wspomaga regenerację mięśni po wysiłku.
Dodatkowo, tauryna zwiększa spalanie tłuszczu podczas ćwiczeń. Sportowcy, którzy suplementowali taurynę, poprawili wydajność ćwiczeń. Rowerzyści i biegacze byli w stanie pokonywać większe odległości przy mniejszym zmęczeniu.
Suplementowanie tauryny
Nie ma tak naprawdę zbyt wielu pokarmów roślinnych bogatych w taurynę. Znajdziesz ją w wodorostach morskich, owocach opuncji i młodych kiełkach, na przykład ciecierzycy. Jeśli chodzi o pozostałe produkty, to występuje ona w mleku oraz serach. Często można ją znaleźć w energetykach. Jeśli twoja dieta nie jest bogata w te produkty, warto sięgnąć po suplementację bogatą w taurynę od Activlab.
Jak dawkować taurynę?
Dziennie powinniśmy przyjmować od 500 do 2000 g tauryny w zależności od masy ciała oraz intensywności aktywności fizycznej. Ważne jest aby aminokwas przyjmować pomiędzy posiłkami i nie zapominać o popijaniu go wodą. Pamiętajmy również, że tauryna powszechnie obecna w napojach energetycznych nie posiada tylu dobroczynnych cech, jakie znajdziemy w czystym aminokwasie niezbędnym do prawidłowego rozwoju mięśni.
Tauryny nie należy łączyć z lekarstwami, szczególnie jeżeli przyjmujemy substancje psychotropowe. Oczywistym przeciwwskazaniem do jej suplementowania jest ciąża.
Jakie zalety posiada stosowanie tauryny?
Tauryna jako aminokwas bierze czynny udział w procesie regeneracyjnym mięśni po intensywnym treningu. W gotowych odżywkach bardzo często łączy się ją z kreatyna dla wzmocnienia dobroczynnego działania.
Ogromną zaletą tauryny jest to, że chroni mięśnie przed stresem oksydacyjnym, który spowalnia ich regenerację i hamuje wzrost. Tauryna ma również właściwości stymulujące w procesie wytwarzania insuliny przez trzustkę. Sprawia to, że posiada ona właściwości anaboliczne, które wspomagają budowę nowych włókien mięśniowych.
Tauryna wzmacnia pracę serca oraz skurcze samego mięśnia sercowego. Pozwala to na jego bardziej efektywną pracę.
Tauryna dla sportowców - jakie ma właściwości?
Jednym z bardzo istotnych zadań jakie posiada tauryna jest regulacja pracy narządów wewnętrznych takich jak serce czy wątroba. Tauryna ma również wpływ na pracę układu nerwowego. Jako aminokwas niebiałkowy nie bierze udziału w budowie białek tworzących mięśnie. Mimo to hamuje katabolizm, który ma miejsce w mięśniach, szczególnie po intensywnym treningu oraz w trakcie redukcji tkanki tłuszczowej. Przekłada się to również na regenerację, która poprzez przyswojenie odpowiedniej ilości składników odżywczych następuje szybciej.
Tauryna jest magazynem dla azotu i właśnie to jest kluczowe w jej udziale w procesie regeneracji. Pozwala to na budowę białek, których sama tauryna nie jest budulcem. Aminokwas ten wspomaga transport ważnej dla rozwoju mięśni substancji - uwielbianej przez trenujących kreatyny.
W procesie intensywnego treningu często tracimy cenne minerały oraz elektrolity. Jednymi z ważniejszych mikroskładników są magnez i potas, które mają ogromny wpływ na kurczliwość włókien mięśniowych oraz pracę układu nerwowego. Dzięki obecności tauryny ich wypłukiwanie z organizmu jest redukowane do minimum. Jak większość aminokwasów wspomaga też utratę tkanki tłuszczowej przy jednoczesnym minimalizowaniu redukcji tkanki mięśniowej.