Wyszukaj artykuł

Blog kategorie
Blog wpisy
Skuteczna suplementacja na zdrową skórę, włosy i paznokcie

Lśniące włosy, gładka i promienna skóra oraz mocne paznokcie to nie tylko atrybuty kobiecości, to również oznaki zdrowego organizmu. Zrównoważona dieta, jest oczywiście najlepszym sposobem na zapewnienie odpowiedniej ilości witamin i minerałów. Często zdarza się jednak, że tempo życia, ilość spraw ciążących każdego dnia na Twojej głowie oraz stres sprawiają, że nie przestrzegamy zasad zbilansowanej diety. Twój organizm zaczyna cierpieć na niedobory ważnych witamin i minerałów. Warto w takiej sytuacji sięgnąć po suplementy diety, które mogą w skuteczny sposób wzmocnić organizm.

Dieta redukcyjna dla wegetarian

Dieta wegetariańska jest bardzo często kojarzona z odchudzaniem i poprawą stanu zdrowia. Z artykułu dowiesz się na co zwracać uwagę podczas stosowania bezmięsnej diety aby uzyskać najlepsze efekty!

Czym jest saturacja i jak ją mierzyć?

O właściwym poziomie natlenienia krwi szeroko zaczęliśmy dyskutować dopiero przy okazji niebezpieczeństw związanych z pandemią koronawirusa. Kto z nas wcześniej interesował się tym, czym jest saturacja, do czego służy pulsoksymetr i jakie są normy natlenienia krwi? Tlen jest nam niezbędny do życia i prawidłowego funkcjonowania, a badanie jego parametrów to jeden z kroków, jaki podejmują ratownicy medyczni, sprawdzając nasze czynności życiowe. Przyjrzyjmy się zatem bliżej zarówno saturacji, jak i temu jak ją mierzyć w warunkach domowych.

Promocje
WPC 80 Lactose free
WPC 80 Lactose free
99,99 zł 75,00 zł
100% Whey Premium
100% Whey Premium
219,90 zł 159,90 zł
2 x Elektrolity Isoactive + BIDON
2 x Elektrolity Isoactive + BIDON
71,97 zł 62,99 zł
2 x Elektrolity Isoactive
2 x Elektrolity Isoactive
57,98 zł 54,98 zł
Witamina C 100%
Witamina C 100%
30,89 zł 13,99 zł
szt.
Tricreatine Malate
Tricreatine Malate
78,90 zł 64,99 zł

Żywność funkcjonalna: z czym to się je?

Żywność funkcjonalna: co to takiego?

Żywność funkcjonalna

Historia żywności funkcjonalnej pochodzi z Wschodniej Azji, gdzie jedzenie często stosowane było jako lekarstwa na konkretne dolegliwości.  Samo pojęcie wprowadzili natomiast Japończycy w latach osiemdziesiątych minionego wieku, określając takie pokarmy jako FOSHU – food for specified health use. W Europie żywność funkcjonalna zaistniała w połowie lat dziewięćdziesiątych XX w, przy okazji specjalnego programu Komisji Europejskiej, Functional Food Science in Europe (FUFOSE). Tak naprawdę jednak początków terapii wykorzystującej w celach leczniczych pożywienie upatrywać można już w czasach Starożytnych. Hipokrates również zalecał właściwą dietę jako środek walki z chorobami

Z pojęciem funkcjonalności w “fit” świecie spotkać się można bardzo często, choć częściej jednak w ujęciu treningowym, niż dietetycznym. Jednak warto mieć na uwadze, że również żywność funkcjonalna została stworzona w dużej mierze z myślą o osobach aktywnych fizycznie. Spełnia ona dodatkowe funkcje, poza tą podstawową, jaką jest odżywianie ludzkiego organizmu. Wpływa korzystnie zarówno na psychikę, jak i fizyczność człowieka, zapewniając wzrost sił witalnych, a osobom aktywnym pomagając w utrzymaniu dobrej formy.

“Niech żywność będzie Twoim lekarstwem, a lekarstwo żywnością.”

Wiadomo nie od dziś, że nieodpowiednie odżywianie może doprowadzić do wielu rodzaju chorób, tak spożywanie żywności funkcjonalnej może pomóc w zapobieganiu chorobom przewlekłym, polepszeniu samopoczucia (również psychicznego). Może też wzmacniać pewne funkcje fizjologiczne.

Kiedy możemy mówić o żywności funkcjonalnej?

Co tak naprawdę zasługuje na jej miano? Żywność uznana jest za funkcjonalną wówczas, gdy zostało udowodnione, że w znaczący sposób wpływa na jedną bądź więcej docelowych funkcji w organizmie (wykraczających poza dostarczanie wartości odżywczych) i oddziałuje w ten sposób na stan zdrowia bądź zmniejszenie ryzyka chorobowego.

Czy suplementy diety można zaliczyć do żywności funkcjonalnej? Nie. Są one korzystne dla zdrowia ale, nie zaliczają się do pokarmów funkcjonalnych. Dodatkowo, funkcjonalne oddziaływanie danej żywności musi zostać najpierw potwierdzone badaniami klinicznymi, prowadzonymi przez niezależne ośrodki badawcze.

Podstawowymi kryteriami podziału żywności funkcjonalnej są jej przeznaczenie oraz skład. Na przykład żywność zmniejszająca ryzyko wystąpienia określonych nowotworów, zmniejszająca ryzyko chorób krążenia, zmniejszająca ryzyko osteoporozy,  dla trenujących, dla narażonych na duży stres, dla osób w wieku podeszłym, żywność wpływająca na nastrój, dla biegaczy, hamującą procesy starzenia a także żywność dla kobiet w ciąży, dla niemowląt oraz dla młodzieży w fazie intensywnego wzrostu.

A jak ma się sprawa wśród trenujących? Osoby aktywne fizycznie i świadome tegoistotności jedzenia dla wyników sportowych, również sięgają po pokarmy funkcjonalne.  Chodzi głównie o środki spożywcze, które wzbogacone są o substancje zwiększające odporność
i wytrzymałość organizmu, a także zawierające dużo białka dla chcących budować sylwetkę.

 

Jeżeli chcesz zadbać o swoją formę i zdrowie, a temat żywności funkcjonalnej Cię zaintrygował, koniecznie śledź nowości w naszym sklepie…

 

 

 

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Darmowa dostawa
Darmowa dostawa (Paczkomaty InPost) już od 99,00 zł.
Wersje językowe
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium