Blog kategorie
Blog wpisy
Znaczenie cytruliny w diecie sportowców

Szeroka dostępność różnego rodzaju suplementów mających na celu zwiększenie wydajności treningu i przyrostu tkanki mięśniowej sprawia, że często ciężko jest wybrać ten najbardziej skuteczny. Obecne produkty zawierają w sobie różne substancji, wiele z nich wciąż nieznanych dla przeciętnego bywalca siłowni. Jednym z często pojawiających się składników jest cytrulina. W dzisiejszym wpisie przedstawimy, czym właściwie ona jest i jakie ma znaczenie w diecie sportowców.

Czy można zbudować mięśnie z białka roślinnego?

Od soczewicy, przez orzechy, aż po innowacyjne produkty takie jak tofu i tempeh – białka pochodzenia roślinnego w końcu stały się elementem współczesnej diety niemal każdego człowieka. Wzrost zainteresowania wegetarianizmem i weganizmem dodatkowo zwiększa popyt na poszukiwanie alternatywy dla produktów odzwierzęcych. Sportowcy jednak często zadają sobie pytanie, czy można zbudować masę mięśniową na diecie wykluczającej mięso i nabiał? W tym wpisie zgłębimy temat białka roślinnego i wyjaśnimy, jak można skutecznie wykorzystać je do wspierania zdrowia mięśni i ogólnej kondycji fizycznej.

Dlaczego warto suplementować wapń?

W wieku dziecięcym wielu z nas było zachęcanych do jedzenia brokułów, mleka i ryb. Wynikało to z faktu, że wszystkie te produkty spożywcze są cennym źródłem naturalnego wapnia. Czy pierwiastek ten faktycznie jest tak istotny dla ludzkiego organizmu?

Promocje
Beauty Bar 4 + 1 GRATIS
Beauty Bar 4 + 1 GRATIS
24,95 zł 17,45 zł
szt.
3x Isolero, mix smaków
3x Isolero, mix smaków
28,99 zł 11,97 zł
szt.
100% ISO Whey Clear Drink
100% ISO Whey Clear Drink
149,99 zł 109,90 zł
100% Whey Premium
100% Whey Premium
219,90 zł 159,90 zł
BOX Prezentowy DODA D'EAU
BOX Prezentowy DODA D'EAU
428,94 zł 389,99 zł
Witamina C 1000 mg
Witamina C 1000 mg
30,89 zł 13,99 zł
szt.
WPC 80 Lactose free
WPC 80 Lactose free
75,00 zł 60,00 zł

Żywność funkcjonalna: z czym to się je?

Żywność funkcjonalna: co to takiego?

Żywność funkcjonalna

Historia żywności funkcjonalnej pochodzi z Wschodniej Azji, gdzie jedzenie często stosowane było jako lekarstwa na konkretne dolegliwości.  Samo pojęcie wprowadzili natomiast Japończycy w latach osiemdziesiątych minionego wieku, określając takie pokarmy jako FOSHU – food for specified health use. W Europie żywność funkcjonalna zaistniała w połowie lat dziewięćdziesiątych XX w, przy okazji specjalnego programu Komisji Europejskiej, Functional Food Science in Europe (FUFOSE). Tak naprawdę jednak początków terapii wykorzystującej w celach leczniczych pożywienie upatrywać można już w czasach Starożytnych. Hipokrates również zalecał właściwą dietę jako środek walki z chorobami

Z pojęciem funkcjonalności w “fit” świecie spotkać się można bardzo często, choć częściej jednak w ujęciu treningowym, niż dietetycznym. Jednak warto mieć na uwadze, że również żywność funkcjonalna została stworzona w dużej mierze z myślą o osobach aktywnych fizycznie. Spełnia ona dodatkowe funkcje, poza tą podstawową, jaką jest odżywianie ludzkiego organizmu. Wpływa korzystnie zarówno na psychikę, jak i fizyczność człowieka, zapewniając wzrost sił witalnych, a osobom aktywnym pomagając w utrzymaniu dobrej formy.

“Niech żywność będzie Twoim lekarstwem, a lekarstwo żywnością.”

Wiadomo nie od dziś, że nieodpowiednie odżywianie może doprowadzić do wielu rodzaju chorób, tak spożywanie żywności funkcjonalnej może pomóc w zapobieganiu chorobom przewlekłym, polepszeniu samopoczucia (również psychicznego). Może też wzmacniać pewne funkcje fizjologiczne.

Kiedy możemy mówić o żywności funkcjonalnej?

Co tak naprawdę zasługuje na jej miano? Żywność uznana jest za funkcjonalną wówczas, gdy zostało udowodnione, że w znaczący sposób wpływa na jedną bądź więcej docelowych funkcji w organizmie (wykraczających poza dostarczanie wartości odżywczych) i oddziałuje w ten sposób na stan zdrowia bądź zmniejszenie ryzyka chorobowego.

Czy suplementy diety można zaliczyć do żywności funkcjonalnej? Nie. Są one korzystne dla zdrowia ale, nie zaliczają się do pokarmów funkcjonalnych. Dodatkowo, funkcjonalne oddziaływanie danej żywności musi zostać najpierw potwierdzone badaniami klinicznymi, prowadzonymi przez niezależne ośrodki badawcze.

Podstawowymi kryteriami podziału żywności funkcjonalnej są jej przeznaczenie oraz skład. Na przykład żywność zmniejszająca ryzyko wystąpienia określonych nowotworów, zmniejszająca ryzyko chorób krążenia, zmniejszająca ryzyko osteoporozy,  dla trenujących, dla narażonych na duży stres, dla osób w wieku podeszłym, żywność wpływająca na nastrój, dla biegaczy, hamującą procesy starzenia a także żywność dla kobiet w ciąży, dla niemowląt oraz dla młodzieży w fazie intensywnego wzrostu.

A jak ma się sprawa wśród trenujących? Osoby aktywne fizycznie i świadome tegoistotności jedzenia dla wyników sportowych, również sięgają po pokarmy funkcjonalne.  Chodzi głównie o środki spożywcze, które wzbogacone są o substancje zwiększające odporność
i wytrzymałość organizmu, a także zawierające dużo białka dla chcących budować sylwetkę.

 

Jeżeli chcesz zadbać o swoją formę i zdrowie, a temat żywności funkcjonalnej Cię zaintrygował, koniecznie śledź nowości w naszym sklepie…

 

 

 

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Darmowa dostawa
Darmowa dostawa (Paczkomaty InPost) już od 149,99 zł.
Wersje językowe
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium