Wyszukaj artykuł

Blog kategorie
Blog wpisy
Dieta redukcyjna dla wegetarian

Dieta wegetariańska jest bardzo często kojarzona z odchudzaniem i poprawą stanu zdrowia. Z artykułu dowiesz się na co zwracać uwagę podczas stosowania bezmięsnej diety aby uzyskać najlepsze efekty!

Czym jest saturacja i jak ją mierzyć?

O właściwym poziomie natlenienia krwi szeroko zaczęliśmy dyskutować dopiero przy okazji niebezpieczeństw związanych z pandemią koronawirusa. Kto z nas wcześniej interesował się tym, czym jest saturacja, do czego służy pulsoksymetr i jakie są normy natlenienia krwi? Tlen jest nam niezbędny do życia i prawidłowego funkcjonowania, a badanie jego parametrów to jeden z kroków, jaki podejmują ratownicy medyczni, sprawdzając nasze czynności życiowe. Przyjrzyjmy się zatem bliżej zarówno saturacji, jak i temu jak ją mierzyć w warunkach domowych.

Izolat białka sojowego – dlaczego warto stosować?

W dzisiejszych czasach coraz częściej zwracamy uwagę na to co jemy i jakich suplementów używamy. Aż ciężko uwierzyć, że jeszcze parę lat temu, mało kto zerkał na etykietę kupowanego produktu. Zmienia się zarówno nasze podejście, jak i trendy żywieniowe. Co ciekawe, według dziennikarzy z „The Economist” rok 2019 należeć będzie do…wegan i wegetarian!

Dlaczego warto przygotowywać lunchboxy?

W natłoku codziennych obowiązków łatwo jest zapomnieć o spożywaniu zbilansowanych posiłków, i nierzadko łapiemy się na jedzeniu „byle czego” i „byle szybko”. Niestety jest to prosta droga do niezdrowego odżywiania (nie oszukujmy się – najczęściej sięgamy po  drożdżówkę,

Zakazane suplementy – geranium

Na rynku dostępnych jest mnóstwo suplementów, których celem jest pomoc w redukcji tkanki tłuszczowej. Co roku, najczęściej w okresie wiosennym, tysiące osób poszukuje skutecznych spalaczy, które pozwolą zrzucić zbędne kilogramy nagromadzone w miesiącach zimowych. Na przestrzeni lat testowano setki substancji, które wykazują działanie termogenne. W przypadku części z nich, po latach okazało się, że mogą posiadać niebezpieczne dla zdrowia skutki uboczne - jedną z takich substancji jest geranium

 

Niesławne DMAA

Osoby, które od dawna interesują się tematyką suplementacji przedtreningowej oraz wspomagającej redukcję tłuszczu, w szczególności tych, które wykazują mocniejsze działanie, zapewne kojarzą substancję, która kryje się pod nazwą ekstrakt z geranium, ekstrakt z bodziszka, DMAA, geranamina lub 1,3 dimethylamylamine – mowa tutaj o metyloheksanaminie. Jest to substancja wykazująca silne działanie termogenne oraz stymulujące układ nerwowy[1]. Początkowo metyloheksanamina stosowana była w lekach zmniejszających przekrwienie błony śluzowej nosa. Dopiero w połowie pierwszej dekady XXI wieku odkryto nowe zastosowanie DMAA i rozpoczęto produkcję suplementów przedtreningowych oraz spalaczy, które zawierały ją w swoim składzie. Wkrótce amerykański oraz europejski rynek zalany został produktami z geranium. Cieszyły się one sporą popularnością wśród osób, które szukały bardziej radykalnych środków.

Działanie

Geranium oddziałuje na neuroprzekaźniki i blokuje wychwyt zwrotny noradrenaliny, czego efektem jest pobudzenie układu nerwowego. Jego działanie (przy mniejszej intensywności) porównywane jest do amfetaminy oraz mocnych farmaceutyków stosowanych w leczeniu chorób o podłożu neurologicznym (ADHD, narkolepsja) i obejmuje: poprawę koncentracji, zniwelowanie uczucia zmęczenia, wzrost energii oraz przyśpieszenie przemiany materii i nasiloną produkcję ciepła. Właściwości DMAA czyniły z niego substancje, która idealnie sprawdzała się jako środek stymulujący oraz spalacz tłuszczu (najczęściej w połączeniu z kofeiną). Niestety, jak szybko się okazało, brakowało badań dotyczących możliwych działań niepożądanych związanych z przyjmowaniem geranium oraz ryzyka przedawkowania.

Kontrowersje skutkujące zakazem

W 2010 roku Światowa Agencja Antydopingowa oficjalnie uznała DMAA za substancję dopingową, a używanie jej zostało zakazane w sporcie wyczynowym. W 2012 roku po przypadkach zgonów wśród żołnierzy amerykańskiej armii[2], którzy korzystali z suplementów zawierających geranium, zdecydowano się wycofać z rynku amerykańskiego oraz europejskiego preparaty zawierające DMAA. U osób stosujących tego rodzaju suplementy obserwowano m.in. drażliwość, przyspieszenie akcji serca, podwyższenie ciśnienia, bezsenność oraz spadek libido. Ryzyko wystąpienia skutków niepożądanych, a nawet przedawkowania rosło znacząco przy łączeniu DMAA z efedryną lub clenbuterolem. Aktualnie suplementy zawierające geranium zakupić można jedynie w serwisach aukcyjnych lub niszowych sklepach stacjonarnych, ale dostępność tego typu produktów sukcesywnie maleje. Stosowanie DMAA jest ryzykownym posunięciem i należy bezwzględnie pamiętać o niebezpieczeństwie, które się z tym wiąże.

 

 

[1] Cohen PA, Travis JC, Vanhee C, Ohana D, Venhuis BJ. Nine prohibited stimulants found in sports and weight loss supplements: deterenol, phenpromethamine (Vonedrine), oxilofrine, octodrine, beta-methylphenylethylamine (BMPEA), 1,3-dimethylamylamine (1,3-DMAA), 1,4-dimethylamylamine (1,4-DMAA), 1,3-dimethylbutylamine (1,3-DMBA) and higenamine. Clin Toxicol (Phila). 2021 Mar 23:1-7. doi: 10.1080/15563650.2021.1894333. Epub ahead of print. PMID: 33755516.

[2] Eliason MJ, Eichner A, Cancio A, Bestervelt L, Adams BD, Deuster PA. Case reports: Death of active duty soldiers following ingestion of dietary supplements containing 1,3-dimethylamylamine (DMAA). Mil Med. 2012 Dec;177(12):1455-9. doi: 10.7205/milmed-d-12-00265. PMID: 23397688.

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Darmowa dostawa
Darmowa dostawa (Kurier InPost) już od 149,99 zł.
Wersje językowe
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium