Blog kategorie
Blog wpisy
Dlaczego warto suplementować wapń?

W wieku dziecięcym wielu z nas było zachęcanych do jedzenia brokułów, mleka i ryb. Wynikało to z faktu, że wszystkie te produkty spożywcze są cennym źródłem naturalnego wapnia. Czy pierwiastek ten faktycznie jest tak istotny dla ludzkiego organizmu?

Top 5 odżywek na masę mięśniową - ranking gainerów i suplementów

W dzisiejszych czasach, coraz więcej osób angażuje się w różne formy aktywności fizycznej. Częściowo wynika to z potrzeby poprawy swojego zdrowia i kondycji, a często również z chęci zmiany wyglądu ciała. Osoby budujące mięśnie często zwracają uwagę na to, co jedzą i piją. Wiadomo bowiem, że właściwe odżywianie ma kluczowe znaczenie dla osiągnięcia tych celów.

Promocje
Witamina C 100%
Witamina C 100%
30,89 zł 13,99 zł
szt.
100% Whey Premium
100% Whey Premium
219,90 zł 159,90 zł
100% ISO Whey Clear Drink
100% ISO Whey Clear Drink
149,99 zł 109,90 zł
3x Isolero, mix smaków
3x Isolero, mix smaków
28,99 zł 14,97 zł
szt.
WPC 80 Lactose free
WPC 80 Lactose free
75,00 zł 60,00 zł

Zakazane suplementy – geranium

Na rynku dostępnych jest mnóstwo suplementów, których celem jest pomoc w redukcji tkanki tłuszczowej. Co roku, najczęściej w okresie wiosennym, tysiące osób poszukuje skutecznych spalaczy, które pozwolą zrzucić zbędne kilogramy nagromadzone w miesiącach zimowych. Na przestrzeni lat testowano setki substancji, które wykazują działanie termogenne. W przypadku części z nich, po latach okazało się, że mogą posiadać niebezpieczne dla zdrowia skutki uboczne - jedną z takich substancji jest geranium

 

Niesławne DMAA

Osoby, które od dawna interesują się tematyką suplementacji przedtreningowej oraz wspomagającej redukcję tłuszczu, w szczególności tych, które wykazują mocniejsze działanie, zapewne kojarzą substancję, która kryje się pod nazwą ekstrakt z geranium, ekstrakt z bodziszka, DMAA, geranamina lub 1,3 dimethylamylamine – mowa tutaj o metyloheksanaminie. Jest to substancja wykazująca silne działanie termogenne oraz stymulujące układ nerwowy[1]. Początkowo metyloheksanamina stosowana była w lekach zmniejszających przekrwienie błony śluzowej nosa. Dopiero w połowie pierwszej dekady XXI wieku odkryto nowe zastosowanie DMAA i rozpoczęto produkcję suplementów przedtreningowych oraz spalaczy, które zawierały ją w swoim składzie. Wkrótce amerykański oraz europejski rynek zalany został produktami z geranium. Cieszyły się one sporą popularnością wśród osób, które szukały bardziej radykalnych środków.

Działanie

Geranium oddziałuje na neuroprzekaźniki i blokuje wychwyt zwrotny noradrenaliny, czego efektem jest pobudzenie układu nerwowego. Jego działanie (przy mniejszej intensywności) porównywane jest do amfetaminy oraz mocnych farmaceutyków stosowanych w leczeniu chorób o podłożu neurologicznym (ADHD, narkolepsja) i obejmuje: poprawę koncentracji, zniwelowanie uczucia zmęczenia, wzrost energii oraz przyśpieszenie przemiany materii i nasiloną produkcję ciepła. Właściwości DMAA czyniły z niego substancje, która idealnie sprawdzała się jako środek stymulujący oraz spalacz tłuszczu (najczęściej w połączeniu z kofeiną). Niestety, jak szybko się okazało, brakowało badań dotyczących możliwych działań niepożądanych związanych z przyjmowaniem geranium oraz ryzyka przedawkowania.

Kontrowersje skutkujące zakazem

W 2010 roku Światowa Agencja Antydopingowa oficjalnie uznała DMAA za substancję dopingową, a używanie jej zostało zakazane w sporcie wyczynowym. W 2012 roku po przypadkach zgonów wśród żołnierzy amerykańskiej armii[2], którzy korzystali z suplementów zawierających geranium, zdecydowano się wycofać z rynku amerykańskiego oraz europejskiego preparaty zawierające DMAA. U osób stosujących tego rodzaju suplementy obserwowano m.in. drażliwość, przyspieszenie akcji serca, podwyższenie ciśnienia, bezsenność oraz spadek libido. Ryzyko wystąpienia skutków niepożądanych, a nawet przedawkowania rosło znacząco przy łączeniu DMAA z efedryną lub clenbuterolem. Aktualnie suplementy zawierające geranium zakupić można jedynie w serwisach aukcyjnych lub niszowych sklepach stacjonarnych, ale dostępność tego typu produktów sukcesywnie maleje. Stosowanie DMAA jest ryzykownym posunięciem i należy bezwzględnie pamiętać o niebezpieczeństwie, które się z tym wiąże.

 

 

[1] Cohen PA, Travis JC, Vanhee C, Ohana D, Venhuis BJ. Nine prohibited stimulants found in sports and weight loss supplements: deterenol, phenpromethamine (Vonedrine), oxilofrine, octodrine, beta-methylphenylethylamine (BMPEA), 1,3-dimethylamylamine (1,3-DMAA), 1,4-dimethylamylamine (1,4-DMAA), 1,3-dimethylbutylamine (1,3-DMBA) and higenamine. Clin Toxicol (Phila). 2021 Mar 23:1-7. doi: 10.1080/15563650.2021.1894333. Epub ahead of print. PMID: 33755516.

[2] Eliason MJ, Eichner A, Cancio A, Bestervelt L, Adams BD, Deuster PA. Case reports: Death of active duty soldiers following ingestion of dietary supplements containing 1,3-dimethylamylamine (DMAA). Mil Med. 2012 Dec;177(12):1455-9. doi: 10.7205/milmed-d-12-00265. PMID: 23397688.

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Darmowa dostawa
Darmowa dostawa (Paczkomaty InPost) już od 149,99 zł.
Wersje językowe
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium