Blog kategorie
Blog wpisy
Znaczenie cytruliny w diecie sportowców

Szeroka dostępność różnego rodzaju suplementów mających na celu zwiększenie wydajności treningu i przyrostu tkanki mięśniowej sprawia, że często ciężko jest wybrać ten najbardziej skuteczny. Obecne produkty zawierają w sobie różne substancji, wiele z nich wciąż nieznanych dla przeciętnego bywalca siłowni. Jednym z często pojawiających się składników jest cytrulina. W dzisiejszym wpisie przedstawimy, czym właściwie ona jest i jakie ma znaczenie w diecie sportowców.

Czy można zbudować mięśnie z białka roślinnego?

Od soczewicy, przez orzechy, aż po innowacyjne produkty takie jak tofu i tempeh – białka pochodzenia roślinnego w końcu stały się elementem współczesnej diety niemal każdego człowieka. Wzrost zainteresowania wegetarianizmem i weganizmem dodatkowo zwiększa popyt na poszukiwanie alternatywy dla produktów odzwierzęcych. Sportowcy jednak często zadają sobie pytanie, czy można zbudować masę mięśniową na diecie wykluczającej mięso i nabiał? W tym wpisie zgłębimy temat białka roślinnego i wyjaśnimy, jak można skutecznie wykorzystać je do wspierania zdrowia mięśni i ogólnej kondycji fizycznej.

Dlaczego warto suplementować wapń?

W wieku dziecięcym wielu z nas było zachęcanych do jedzenia brokułów, mleka i ryb. Wynikało to z faktu, że wszystkie te produkty spożywcze są cennym źródłem naturalnego wapnia. Czy pierwiastek ten faktycznie jest tak istotny dla ludzkiego organizmu?

Promocje
Beauty Bar 4 + 1 GRATIS
Beauty Bar 4 + 1 GRATIS
24,95 zł 17,45 zł
szt.
3x Isolero, mix smaków
3x Isolero, mix smaków
28,99 zł 11,97 zł
szt.
100% ISO Whey Clear Drink
100% ISO Whey Clear Drink
149,99 zł 109,90 zł
100% Whey Premium
100% Whey Premium
219,90 zł 159,90 zł
BOX Prezentowy DODA D'EAU
BOX Prezentowy DODA D'EAU
428,94 zł 389,99 zł
Witamina C 1000 mg
Witamina C 1000 mg
30,89 zł 13,99 zł
szt.
WPC 80 Lactose free
WPC 80 Lactose free
75,00 zł 60,00 zł

Triathlon - suplementacja w sportach wytrzymałościowych

Przemysław Szymanowski i Maria Pytel to Triathloniści, multimedaliści Mistrzostw Polski, reprezentanci kraju, zawodnicy PRO oraz trenerzy i założyciele Szymanowski Triathlon Team.  Poprosiliśmy ich o to by podzielili się z nami ich doświadczeniami odnośnie suplemnetacji w sportach wytrzymałościowych.

Szymanowski Pytel

Jesteśmy triathlonistami od ponad 15 lat i reprezentujemy dyscyplinę typowo wytrzymałościową (wcześniej uprawialiśmy Przemek kolarstwo, Maria pływanie). W skład triathlonu wchodzą 3 dyscypliny następujące po sobie: pływanie, rower, bieg. Wysiłek podczas zawodów jest długotrwały: dystans sprinterski (750m pływanie-20km rower-5km bieg) ok. 1 godziny, dystans olimpijski (1500m pływanie-40km rower-10km bieg) ok. 2 godzin, dystans ½ IRONMAN (1,9km pływanie-90km rower-21km bieg), dystans IRONMAN (3,5km pływanie-180km rower-42km bieg). Obecnie oboje startujemy i przygotowujemy się do dystansów sprintu i „olimpijki”, ale w przyszłości chcemy spróbować swoich sił w dystansach dłuższych, w których Przemek już startował i wielokrotnie triumfował. Do każdego z tych dystansów przygotowujemy naszych podopiecznych w założonym prze nas  teamie Szymanowski Triathlon Team.

Trening oraz udział w zawodach triathlonowych jest dużym wyzwaniem dla organizmu, nie tylko pod względem kondycyjnym, ale również pod względem energetycznym.

Dlatego przygotowując się do triathlonu należy uwzględnić aspekty treningu fizycznego oraz odpowiednią dietę, a także suplementację. W długich dystansach dobrze dobrana suplementacja jest kluczowym elementem dobrych startów, gdyż przygotowanie energetyczne jest równie ważne jak przygotowanie fizyczne.

triatlon

Zauważyliśmy, że zawodnicy sportów wytrzymałościowych koncentrują się na ciężkich, długotrwałych treningach, bagatelizując rolę jaką odgrywa suplementacja w przygotowaniach do triathlonu. Jest to spowodowane przekonaniami i krążącymi mitami na ten temat. Odżywki kojarzą się w głównej mierze z silnie umięśnionymi zawodnikami sportów siłowych, ćwiczących na siłowni i wielkimi puszkami, których przyjmowanie znacząco zwiększa masę mięśniową, co w sportach wytrzymałościowych nie jest korzystne. Suplementacja kojarzy się natomiast z ludźmi, którzy potrzebują uzupełniać niedobory witamin, czy minerałów, bo są chorzy. My sami przez wiele lat mieliśmy takie przekonania, co było spowodowane brakiem wiedzy.

Sezon triathlonowy trwa dość długo i jest intensywny w starty (ponad 20 startów). W Polsce zaczyna się w maju, a kończy we wrześniu (5 miesięcy). Po sezonie startowym następuje około 1 miesiąc roztrenowania, a kolejne 6 miesięcy jest poświęcone przygotowaniom do kolejnego sezonu startowego.

bieganie na triatlonie

Z odżywkami i suplementacją zetknęliśmy się wcześniej będąc w kadrze narodowej, a także sami zainteresowaliśmy się trochę tym tematem. Jednak nasza wiedza na ten temat była niewielka. Trochę próbowaliśmy i eksperymentowaliśmy z suplementacją prosząc o radę „pana ze sklepu” z odżywkami, ale nasza wiedza jak to robić i jakie suplementy wybrać pozostawiała wiele do życzenia. W swojej karierze mieliśmy również okres, kiedy byliśmy zdecydowanymi przeciwnikami suplementacji, wynikało to z krążących na jej temat mitów i naszych owoczesnych przekonań.

W kwietniu 2018 roku trafiliśmy na osobę, która wyjaśniła nam jak ważną rolę w sporcie wytrzymałościowym odgrywa suplementacja oraz jakie odżywki wybrać i jak je stosować. W całym sezonie startowym 2018 korzystaliśmy z tej wiedzy i efekty były zaskakujące i widoczne. W poprzednim sezonie 2017, w którym nie używaliśmy odżywek, mieliśmy częste spadki energii, a co za tym idzie brak motywacji do dalszych treningów. Natomiast w sezonie 2018 regeneracja po startach i treningach była nieporównywalnie lepsza, co nas pozytywnie zaskoczyło i tym samym potwierdziło słuszność naszej decyzji o wprowadzeniu regularnej suplementacji do naszego cyklu treningowo-żywieniowego. Ponadto spadki energetyczne pojawiały się bardzo rzadko i trwały krótko, nie zaburzając naszych startów i treningów pomiędzy startami. Zauważyliśmy również spadek masy ciała w porównaniu z poprzednim sezonem oraz brak kontuzji.

Po sezonie startowym 2018 możemy stwierdzić, że odżywki i suplementacja w spotach wytrzymałościowych są niezbędnym elementem.

Od listopada rozpoczęliśmy okres przygotowawczy do kolejnego sezonu 2019, tym razem z suplementacją i czekamy na jeszcze lepsze wyniki.

 

 

Przemysław Szymanowski i Maria Pytel
Triathloniści, multimedaliści Mistrzostw Polski (Przemek 46 medali MP, Maria 26 medali MP), reprezentanci kraju, zawodnicy PRO, trenerzy i założyciele Szymanowski Triathlon Team.

szymanowskitriathlonteam.pl
facebook.com/Szymanowski-Triathlon-Team-170188479816174

 

Flex Flex
Producent: Activlab
28.98 zł
28.98 zł
zawiera 8.0 VAT, bez kosztów dostawy
Energy Gel Energy Gel
Producent: Activlab
4.98 zł
4.98 zł
zawiera 8.0 VAT, bez kosztów dostawy
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Darmowa dostawa
Darmowa dostawa (Paczkomaty InPost) już od 149,99 zł.
Wersje językowe
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium