Wyszukaj artykuł

Blog kategorie
Blog wpisy
Izolat białka sojowego – dlaczego warto stosować?

W dzisiejszych czasach coraz częściej zwracamy uwagę na to co jemy i jakich suplementów używamy. Aż ciężko uwierzyć, że jeszcze parę lat temu, mało kto zerkał na etykietę kupowanego produktu. Zmienia się zarówno nasze podejście, jak i trendy żywieniowe. Co ciekawe, według dziennikarzy z „The Economist” rok 2019 należeć będzie do…wegan i wegetarian!

Dlaczego warto przygotowywać lunchboxy?

W natłoku codziennych obowiązków łatwo jest zapomnieć o spożywaniu zbilansowanych posiłków, i nierzadko łapiemy się na jedzeniu „byle czego” i „byle szybko”. Niestety jest to prosta droga do niezdrowego odżywiania (nie oszukujmy się – najczęściej sięgamy po  drożdżówkę,

Substancje kluczowe dla ochrony i pielęgnacji skóry

Skóra jest niewątpliwie największym organem ciała człowieka, reprezentującym, aż jedną szóstą całkowitej masy ciała, a jej główną rolą jest działanie jako chemiczna i fizyczna bariera ochraniająca ciało przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. 

Promocje
Creatine Capsules
Creatine Capsules
44,98 zł 44,98 zł
szt.
ADEK Vita OUTLET
ADEK Vita OUTLET
14,99 zł 6,90 zł
szt.
Creatine Monohydrate
Creatine Monohydrate
27,99 zł 24,99 zł
De Luxe Whey 2 kg + Shaker gratis!
De Luxe Whey 2 kg + Shaker gratis!
155,00 zł 109,00 zł

Suplementy dla fighterów – Fight Club Activlab – ZEN – regeneracja na najwyższym poziomie

Postanowiliśmy postąpić serię tekstów traktujących o wsparciu suplementacyjnym organizmu sportowca. Marka Activlab wprowadziła na rynek specjalną linie suplementów diety - dedykowaną właśnie tej wyjątkowej grupie sportowców. W cyklu krótkich tekstów postaram się rzeczowo i zrozumiale wyjaśnić co w nich drzemie i czego możemy się spodziewać wprowadzając je do swojego planu żywieniowo-suplementacyjnego.

Na pierwszy ogień wziąłem swojego ulubieńca regeneracyjnego – ZENśrodek kompleksowy, mający maksymalizować regenerację śródsenną, wspomagać zasypianie, pogłębiać i nieco wydłużać czas snu, ograniczając jednocześnie ryzyko wybudzeń. Co w nim drzemie i jak wpływa na organizm?

 regeneracja podczas snu

Znany pewnie wszystkim kompleks ZMA to pierwszy z godnych uwagi składowych:

 • Magnez – pierwiastek uczestniczący w ponad 600 rozmaitych reakcjach enzymatycznych, regulujący m.in. metabolizm energii i syntezę białek (w tym białek mięśniowych!), działa przeciwzakrzepowo, czynnie uczestniczy w procesie skurczu mięśnia, katalizuję reakcję utleniania, przyspieszając pozyskiwanie energii z węglowodanów. Działa nieco wyciszająco, hamuje agresję, może przyczyniać się do obniżenia ciśnienia tętniczego krwi. Niedobory magnezu to nie tylko skurcze, ale także hipokalcemia (niedobory wapnia) i w efekcie pogłębiające się zaburzenia pracy mięśni oraz osłabienie struktury kości, zwiększona męczliwość oraz możliwe występowanie objawów depresyjnych, tężyczki, czy nawet drgawek
 • Cynk – kolejny bardzo istotny składnik enzymów człowieka. Ważny czynnik w procesie gojenia się ran i regeneracji. Wzmaga syntezę białek mięśniowych, a także syntezę insuliny, testosteronu oraz hormonu wzrostu. Bierze udział w syntezie kolagenu. Niedobory cynku w prostej linii prowadzić mogą do niedoboru androgenów, a w konsekwencji spadku formy sportowej. Osłabienie procesu syntezy kolagenu, rekonwalescencji powysiłkowej i gojenia się ran/kontuzji również nie są sprzymierzeńcem zawodnika
 • Witamina B6 – pirydoksyna – w kontekście sportu jej głównym zadaniem jest usprawnienie procesu glukoneogenezy, czyli powstawania glukozy – podstawowego paliwa w organizmie. Niedobory prowadzić mogą do problemów skórnych oraz drgawek, a także spowolnienia procesu resyntezy glikogenu

Jak widać – składowe dobrane nieprzypadkowo. Odpowiednia podaż magnezu zapewnia prawidłowa pracę mięśni i pozwala na wyciszenie, cynk natomiast zapewnia funkcjonowanie układu hormonalnego. Każde z powyższych bierze udział w procesach energetycznych wpływając na poprawę wyników sportowych, wspomagają także syntezę białek mięśniowych co czyni je niezwykle istotnymi w diecie sportowca.

 

Kolejnym składnikiem jest DAA – kwas D-asparaginowy, aminokwas odgrywający kluczowa rolę w układzie neuroendokrynnym. Suplementacja DAA u osób z wyjściowo zaniżonym poziomem testosteronu już po 12 dniach może przynieść aż 42% wzrost jego stężenia! W tym przypadku wzrost może sięgnąć także hormonu luteinizującego (LH). W przypadku osób z wyjściowo wysokim poziomem testosteronu niestety efekt ten nie będzie możliwym do osiągnięcia. Istotnym w przypadku tej składowej jest nie stosowanie zbyt wysokich dawek (rzędu 6g/d), gdyż nadmierna konsumpcja mogła by spowodować odwrotny do zamierzanego efekt.

L-tryptofan to kolejny bohater występujący w ZEN. Jest to aminokwas – prekursor w procesie powstawania głównego ludzkiego hormonu snu – melatoniny. W procesie metabolizmu powstają z niego także serotonina i 5-HTP(5-hydroksy L-tryptofan), jak również adrenalina i dopamina. O ile suplementacja tym ostatnim, mimo iż popularna wydaje się być nie w pełni bezpieczna, o tyle dostarczanie rozsądnych dawek tryptofanu niesie za sobą szereg korzyści. Do czego więc służy nam tryptofan? Między innymi uczestniczy w endogennej produkcji witamin B3.

Karolina Kowalkiewicz

Tryptofan oraz jego pochodne to związki, które biorą udział w odczuwaniu bólu – ich niedobór zwiększa podatność na ból. Niedobory dodatkowo zwiększają ryzyko wystąpienia lub pogłębienia depresji – poprzez pogłębiające się zaburzenia hormonalne, wystąpienia stanów lękowych, nadmiernej irytacji oraz odczuwania przygnębienia. Finalnie, poprzez uczestnictwo w syntezie melatoniny, dostępność tryptofanu warunkuje również jakość, długość i komfort snu.

Melatonina – jak padło wcześniej, to podstawowy hormon snu, regulujący rytmy dobowe i zapewniające nam prawidłowe funkcjonowanie zegara biologicznego. Przyspiesza proces zasypiania, wydłuża czas trwania snu, pogłębiając go i zapewniając lepszą regenerację. Znajduje szerokie zastosowanie w leczeniu problemów ze snem zarówno u osób pracujących w systemie zmianowym, podróżujących pomiędzy strefami czasowymi (syndrom Jet-lag), jak również u tych narażonych na silne natężenie oświetlenia (światło niebieskie wpływa supresyjnie na produkcje melatoniny przez co długie posiadówki z komputerem/tabletem/smart fonem przez snem mogą pogłębiać problemy z zaśnięciem). Melatonina jest również bardzo silnym przeciwutleniaczem, działającym zarówno w środowisku wodnym, jak i tłuszczowym, działając antyoksydacyjnie i przeciwnowotworowo.

Ashwagandha to ostatni z opisywanych dziś składowych. Adaptogen zdobywający rzesze zwolenników zarówno wśród sportowców, osób zestresowanych, jak i wśród naukowców. Po przeanalizowaniu doniesień naukowych – nie można się dziwić!

By substancja mogła zostać zakwalifikowana jako adaptogen musi wykazywać konkretny wpływ na organizm i posiadać pewne właściwości:

 • Działać niespecyficznie
 • Poprawiać odporność na bodźce biologiczne (bakterie, grzyby, wirusy), chemiczne (trucizny, alkohol, zanieczyszczenia środowiska) oraz fizyczne działające szkodliwie na organizm (zmiany temperatury, niedostatek tlenu, wzmożony hałas i wibracje)
 • Normalizować procesy fizjologiczne przebiegające w organizmie (przede wszystkim wpływając na nie dzięki regulacji pracy systemu neuroendokrynnego)
 • Nie wywierać jakichkolwiek szkodliwych działań i nie zaburzać prawidłowej pracy ustroju

W skrócie – adaptogen musi być nieszkodliwy i bezpieczny, a dodatkowo wpływać korzystnie na pracę organizmu.

Czego możemy się spodziewać po suplementacji ashwagandhą?

Przede wszystkim redukcji stresu, uspokojenia, ułatwienia zasypiania i obniżenia nadmiernego stężenia kortyzolu – hormonu stresu. Dodatkowo stosując ashwagandhę spodziewać się możemy normalizacji poziomu lipidów i glikemii, poprawy pamięci i koncentracji , a także p[protekcyjnego wpływu na tkanki organizmu (jest przeciwutleniaczem, działa także przeciwwirusowo i przeciwstarzeniowo) , ze szczególnym naciskiem na protekcje wątroby!

Pamiętajmy jednak - ashwagandha to suplement, a nie lek, więc i skutki będą mniej rewolucyjne

Reasumując – kompleks składników zawarty w ZEN dobrany jest nieprzypadkowo, a każdy ze składników wykazuje pozytywny wpływ na organizm. Osobiście odczuwam zdecydowaną różnicę w długości i jakości snu po stosowaniu i z czystym sumieniem polecam!:)

Literatura:

 1. Olszkiewicz J. Zaburzenia koncentracji i nadpobudliwość to uleczalne choroby cywilizacji. Warszawa, ss, 47. 1996.
 2. Olszkiewicz J. i in. The deficyt of magnesium and the superexcitability In children with psychosomatic troubles. 17th Europ. Conf. on Psychosomatic Research, Margburg, Abstracts. 156. 1988.
 3. Heleniak G. i in. Leczenie niefarmakologiczne nadciśnienia tętniczego – modyfikacja żywienia. Część II. Składniki mineralne: sód, potas, wapń i magnez w diecie osób z nadciśnieniem tętniczym. Nadciśnienie tętnicze. 6, 2, 123-132. 2002.
 4. De Baaij JH. i in. Magnesium in man: implications for health and disease. Physiol Rev. Jan, 95, 1, 1-46. 2015.
 5. Bojarowicz H., Dźwigulska P. Suplementy diety. Część II. Wybrane składniki suplementów diety oraz ich przeznaczenie. Hygeia Public Health. 47, 4, 433-441. 2012.
 6. Dymkowska-Malesa M., Walczak Z.: Suplementacja w sporcie. Nowiny lekarskie. 2011, 80, 3, 199-204.
 7. Greenwood M., Cooke M., Ziegenfuss T., Kalman D., Antonio J.: Nutritional supplements in sport and exercise. Springer. 2015
 8. Matwiejuk A.: Składniki mineralne (makro- i mikroelementy i ich znaczenie w żywieniu sportowców. Roczniki Naukowe Wyższej Szkoły Wychowania Fizycznego i Turystyki w Białymstoku. 2009, 97-99.
 9. Andrén-Sandberg A.: Encyclopedia of anti-doping. In an era of evidenced based medicine. - http://pilarmartinescudero.es/MayoJunJulio2015/Encyclopedia_of_anti-doping_2006-2013.PDF
 10. Melville G.W., Siegler J.C., Marshall P.W.: Three and six grams supplementation of d-aspartic acid in resistance trained men. J Int Soc Sports Nutr. 2015,12,15.
 11. Topo E, Soricelli A., D’Aniello A., Ronsini S., D’Aniello G.: The role and molecular mechanism of D-aspartic acid in the release and synthesis of LH and testosterone in humans and rats. Reprod Biol Endocrinol. 2009, 7, 120.
 12. Keszthelyi D, Troost F, Masclee A: Understanding the role of tryptophan and serotonin metabolism in gastrointestinal function. Neurogastroenterol. Motil. 2009, 21, 1239–1249.
 13. Turner E, Loftis J, Blackwell A: Serotonin a la carte: Supplementation with the serotonin precursor 5-hydroxytryptophan. Pharmacol. Ther. 2006, 109, 325–338
 14. Kaneez F, Arshad S: The metabolism of serotonin in neuronal cells in culture and platelets. Exp. Brain Res. 2007 183, 411–416.
 15. Harbottle L, Schonfelder N: Nutrition and depression: a review of the evidence. J Ment Health. 2008, 17, 6, 576–587.
 16. Grabska-Kobyłecka I, Nowak D: Sen, bezsenność I jej leczenie – krótki przegląd aktualnej wiedzy ze szczególnym uwzględnieniem ziołolecznictwa. Pediatr Med. Rodz. 2014, 10, 3, 270-277.
 17. Jankowski A., Długosz E., Gadomska-Nowak M., Laraki N.: Rhodioa Rosea – roślina o działaniu adaptogennym. Nowe możliwości w walce ze stresem i chorobami cywilizacyjnymi. Farmaceutyczny Przegląd Naukowy. 2007, 6, 10-14.
 18. Scarfiotti, C., F. Fabris, B. Cestaro and A. Giuliani, 1997. Free radicals, atherosclerosis, ageing and related dysmetabolic pathologies: Pathological and clinical aspects. Eur. J. Cancer Prevention, 6: S31-S36.
 19. Andallu, B. and B. Radhika, 2000. Hypoglycemic, diuretic and hypocholesterolemic effect of winter cherry (Withania somnifera, Dunal) root. Indian J. Exp. Biol., 38: 607-609.
 20. Naidu, P.S., A. Singh and S.K. Kulkarni, 2006. Effect of Withania somnifera root extract on reserpine induced orofacial dyskinesia and cognitive dysfunction. Phytotherapy Res., 20: 140-146.
 21. Harikrishnan, B., P. Subramanian and S. Subash, 2008. Effect of Withania somnifera root powder on the levels of circulatory lipid peroxidation and liver marker enzymes in chronic hyperammonemia. E-J. Chem., 5: 872-877.

Paweł Szewczyk 

Paweł Szewczyk- magister dietetyki specjalizujący się w żywieniu sportowców. Dietetyk zawodników Kadry Polski i Mistrzów Europy. Uczestnik i prelegent szkoleń, konferencji i seminariów na terenie całego kraju. Wykładowca w Państwowej Medycznej Wyższej Szkole Zawodowej w Opolu oraz Instytucie Psychodietetyki we Wrocławiu. Na co dzień zajmuje się profesjonalnym poradnictwem w zakresie żywienia oraz suplementacji, publikuje naukowo i popularnie oraz szkoli sportowców i dietetyków.

Autor bloga: szewczykpassion.wordpress.com

Więcej informacji w zakładce wykształcenie i doświadczenie https://szewczykpassion.wordpress.com/wyksztalcenie/

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Darmowa dostawa
Darmowa dostawa (Kurier DHL) już od 250,00 zł.
Wersje językowe
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl