Koszyk

Ilość: 0

RAZEM:

0,00 zł

Suplementacja po treningowa

Dając z siebie 100% na treningu oczekujesz, że z czasem osiągniesz zamierzone cele – zarówno te związane z sylwetką, jak i te które wiążą się z poprawą kondycji i sprawności. W tych zmaganiach warto sięgnąć po odpowiednią suplementację, która pomoże szybciej dostrzec w lustrze rezultaty wysiłków oraz stanowić będzie istotne wsparcie dla organizmu. Wybór odpowiedniej suplementacji to ważna kwestia, należy jednak pamiętać, iż to, kiedy przyjmujemy preparaty, również odgrywa istotną rolę.

Okno anaboliczne

Wszyscy bywalcy siłowni nie raz słyszeli ten termin, ale pewnie nie każdy wie, co on tak naprawdę oznacza. Okno anaboliczne to okres tuż po treningu, który trwa od około 1,5 do 2 godzin. Charakteryzuje się on przyśpieszonym metabolizmem spowodowanym wysiłkiem oraz zwiększonym zapotrzebowaniem na składniki odżywcze, którego zaspokojenie sprzyja odpowiedniej regeneracji mięśni[1]. Dlatego jest to najlepszy moment na dostarczenie organizmowi białka, węglowodanów oraz minerałów, których „pozbyliśmy się” w trakcie wysiłku.

Jakie suplementy warto zatem mieć przy sobie w czasie okna anabolicznego?

  • Białko

Odżywki białkowe to wygodne w użyciu i skuteczne rozwiązanie dla osób aktywnych. Bez protein nie tylko nie zbudujesz zadowalającej masy mięśniowej, ale przede wszystkim nie zregenerujesz swoich mięśni. Stosując odżywki białkowe po wysiłku fizycznym, uzupełniasz brakujące aminokwasy oraz zapobiegasz katabolizmowi tkanki mięśniowej. Warto zwrócić uwagę czy produkt białkowy, po który sięgasz, zawiera białko szybkowłchanialne (np. izolat białek serwatkowych WPI, hydrolizat białka serwatkowego WPH).

  • BCAA

Suplementy BCAA zawierają w składzie niezbędne aminokwasy: leucynę, izoleucynę i walinę. Aminokwasy te spełniają szereg istotnych funkcji w organizmie: regulują działanie insuliny, umożliwiają syntezę białek, przeciwdziałają katabolizmowi, regenerują tkankę mięśniową, która została zniszczona przy intensywnym treningu.

  • Kreatyna

Jest to substancja popularna wśród osób, których podstawowym celem jest wzrost masy mięśniowej. Kreatyna działa trochę na zasadzie pompy, w której uwalniana i magazynowana jest energia potrzebna do syntezy białka w tkance mięśniowej. Suplementy zawierające kreatynę pomagają zwiększyć wytrzymałość i wpływają na wytwarzanie adenozynotrójfosforanu (ATP), który stanowi istotny czynnik w produkcji energii przez organizm.

  • Odżywki węglowodanowe

Węglowodany są podstawowym źródłem energii, której tak bardzo brakuje organizmowi po intensywnym wysiłku fizycznym. Odżywki węglowodanowe pomagają w szybki sposób uzupełnić glikogen w mięśniach. Ze względu na to, że glikogen regeneruje się najintensywniej do dwóch godzin po treningu, stosowanie odżywek węglowodanowych po wizycie w siłowni może być dobrym rozwiązaniem dla osób ćwiczących codziennie z średnią bądź dużą intensywnością.

 

[1] Aragon AA, Schoenfeld BJ. Nutrient timing revisited: is there a post-exercise anabolic window? J Int Soc Sports Nutr. 2013 Jan 29;10(1):5. doi: 10.1186/1550-2783-10-5. PMID: 23360586; PMCID: PMC3577439.

 

[products=1500,2289,2895]

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium