Wyszukaj artykuł

Blog kategorie
Blog wpisy
Skuteczna suplementacja na zdrową skórę, włosy i paznokcie

Lśniące włosy, gładka i promienna skóra oraz mocne paznokcie to nie tylko atrybuty kobiecości, to również oznaki zdrowego organizmu. Zrównoważona dieta, jest oczywiście najlepszym sposobem na zapewnienie odpowiedniej ilości witamin i minerałów. Często zdarza się jednak, że tempo życia, ilość spraw ciążących każdego dnia na Twojej głowie oraz stres sprawiają, że nie przestrzegamy zasad zbilansowanej diety. Twój organizm zaczyna cierpieć na niedobory ważnych witamin i minerałów. Warto w takiej sytuacji sięgnąć po suplementy diety, które mogą w skuteczny sposób wzmocnić organizm.

Dieta redukcyjna dla wegetarian

Dieta wegetariańska jest bardzo często kojarzona z odchudzaniem i poprawą stanu zdrowia. Z artykułu dowiesz się na co zwracać uwagę podczas stosowania bezmięsnej diety aby uzyskać najlepsze efekty!

Czym jest saturacja i jak ją mierzyć?

O właściwym poziomie natlenienia krwi szeroko zaczęliśmy dyskutować dopiero przy okazji niebezpieczeństw związanych z pandemią koronawirusa. Kto z nas wcześniej interesował się tym, czym jest saturacja, do czego służy pulsoksymetr i jakie są normy natlenienia krwi? Tlen jest nam niezbędny do życia i prawidłowego funkcjonowania, a badanie jego parametrów to jeden z kroków, jaki podejmują ratownicy medyczni, sprawdzając nasze czynności życiowe. Przyjrzyjmy się zatem bliżej zarówno saturacji, jak i temu jak ją mierzyć w warunkach domowych.

Promocje
WPC 80 Lactose free
WPC 80 Lactose free
99,99 zł 75,00 zł
Tricreatine Malate
Tricreatine Malate
78,90 zł 64,99 zł
2 x Elektrolity Isoactive + BIDON
2 x Elektrolity Isoactive + BIDON
71,97 zł 62,99 zł
ELEMENTS Berberine
ELEMENTS Berberine
57,90 zł 39,00 zł
szt.
Witamina C 100%
Witamina C 100%
30,89 zł 13,99 zł
szt.
ELEMENTS Alpha GPC 300 mg
ELEMENTS Alpha GPC 300 mg
59,90 zł 41,99 zł
szt.

Suplementacja cykliczna cz. 8 - L-karnityna

Omówiliśmy sobie już cykliczne stosowanie spalaczy termogenicznych oraz funkcje i pozytywne działanie substancji lipotropowych w zakresie redukcji tkanki tłuszczowej - wszelkie tego typu środki stosujemy cyklicznie/czasowo z użyciem odpowiedniej przerwy ze względu na aspekty zdrowotne i/lub adaptację ludzkiego organizmu do danych składników aktywnych określonych suplementów. Środkiem, który warto omówić i wykazuje działanie wspomagające spalanie zbędnego tłuszczu nieco „od innej strony” jest l-karnityna wokół której często pojawiały się różnego rodzaju kontrowersje - wystarczy natomiast umieć z niej korzystać.


Kontrowersje

Jedni mówią, że pomaga - drudzy mówią, że to placebo i nie jest w stanie skutecznie oraz efektywnie wspomóc procesów spalania tkanki tłuszczowej. Prawda jest taka, że wystarczy zwrócić uwagę na formy tej substancji oraz na właściwe dawki - jest skuteczna, jednakże należałoby zastosować stosunkowo wysokie jej ilości przyjmowania. Zawsze jest tak, że granice przyjmowania suplementów z czasem się zmieniają - tak samo było z l-karnityną. Początkowo ustalono jej dawkę w przedziale 0,7-1g - przeprowadzając dalsze badania i testy, na przestrzeni lat odnotowano, iż jej efektywność staje się znacznie podwyższona poprzez zwiększenie umownej granicy dawkowania oscylującej w przedziale 2-3g. Wcześniejsze ilości tej substancji nie dawały efektu w związku z nadmiernym wyczerpaniem organizmu w obliczu ekstremalnego wysiłku fizycznego, a co za tym idzie zwiększonym pożytkowaniem i wyczerpywaniem składników do przemian biochemicznych. Do każdej osoby należy podejść indywidualnie - dobieramy dawkę pod siebie.

Pochodzenie, istota oraz różnice między naturalną, a syntetyczną

Nazwano ją pierwotnie β-hydroksy-γ-trimetyloaminomaślanem, który po raz pierwszy wyizolowano z mięsa. Dokonano tego w 1905 roku - słuszne zasługi spadły na Gulewitscha i Krimberga, jednakże badania zawieszono. Prawdziwy boom oraz zwiększenie popularności l-karnityny nastąpiło od 1947 roku, kiedy to oceniono jej pozytywne właściwości względem zwalczania tkanki tłuszczowej oraz aspektów prozdrowotnych - nie wykazywała także specjalnych skutków ubocznych.

Prawdą jest, iż organizm człowieka jest zdolny do samodzielnego wytwarzania tak zwanej naturalnej postaci tego związku. Istnieją tutaj jednak pewne różnice… Forma l-karnityny najczęściej wykorzystywana w suplementach wspomagających pozbywania się nadmiernie zmagazynowanej tkanki tłuszczowej oraz hamowanie jej odkładania, jest znacznie bardziej aktywna biologicznie i jako jedyna jest w stanie w efektywny sposób wpłynąć na tkankę tłuszczową.

Trzeba przyznać, iż l-karnityna jako samodzielny suplement zdecydowanie słabiej działa na zwalczanie tkanki tłuszczowej niż spalacze termogeniczne. Warto jednak do redukcji tkanki tłuszczowej podejść „krok po kroku”, rozpoczynając od słabszych środków takich jak l-karnityna i CLA, a dopiero przejść do formuł i rodzajów silniejszych suplementów - pozwoli to na stopniowe pozbywanie się „zaległości” oraz sprawdzenie co akurat na naszą osobę działa najlepiej. Bardzo skuteczne okazało się połączenie termogenika z l-karnityną - można dzięki tego podejść do problemu tłuszczowego pod różnymi kątami, wykorzystując większą ilość procesów fizjologicznych i biochemicznych. Za tym suplementem przemawia na pewno brak skutków ubocznych, czego natomiast nie można powiedzieć o termogenicznych spalaczach tłuszczu - podwyższają one bowiem temperaturę ciała oraz ciśnienie krwi, co de facto wpływa niezwykle negatywnie na osoby posiadające problemy z układami krążenia oraz sercowo-naczyniowym. Spalacze takie są również najczęściej oparte na kofeinie będącej jej aktywnym składnikiem - pobudza ona układ nerwowy, zwiększając tym samym pobudliwość, co może okazać się szkodliwe dla osób z problemami hormonalnymi oraz defektami układu nerwowego.

Mechanizm działania

W organizmie człowieka - w odniesieniu do kwasów tłuszczowych - największą ilość krążących tłuszczów stanowią tak zwane wyższe kwasy tłuszczowej o długich łańcuchach chemicznych. Stanowią one jednak nie lada wyzwanie dla naszego organizmu, gdyż nie są w stanie przedostać się przez błony mitochondrialne - nie mogą zatem w większości zostać spalone w ośrodkach spalania energetycznego (mitochondria). L-karnityna wykazuje tutaj zatem rolę przewodzącą, gdyż jest w stanie łączyć się z wyższymi kwasami tłuszczowymi i tym samym przetransportować je przez błony mitochondriów - wynik procesu połączenia nazywamy Acylo-karnityną. Przy udziale swoistych i wyspecjalizowanych enzymów oraz tak zwanego koenzymu A jest w stanie ponownie się rozłączyć i powrócić do macierzy - całościowy proces nazywamy szlakiem beta-oksydacyjnym. Jest to natomiast uwarunkowane ściśle określonymi czynnikami/zależnościami - cały mechanizm szlaku beta-oksydacyjnego uzależniony jest od ilości i dostępności tlenu oraz poziomu cukru we krwi. Od czego jeszcze? Otóż wspominaliśmy już o l-karnitynie naturalnej i syntetycznej pochodzącej z suplementu - szlak tego procesu i jego efektywność zależy także od ilości aktywnej biologicznie l-karnityny dostępnej w organizmie, a także od aktywności i ilości mitochondriów czynnych.

W wyniku dużego wysiłku na tle fizycznym, z reguły, zgodnie z klasycznym metabolizmem człowieka, najpierw w celach energetycznych wykorzystujemy substancje cukrowe - jednym z magazynów energetycznych zlokalizowanych w mięśniach jest glikogen, który jest odkładany w formie cukrowca w mięśniach, wątrobie oraz w małej ilości w mózgu. Jednakże magazyn ten nie jest zbyt duży i jak wszystko posiada swoje ograniczenia - gdy ulega wyczerpaniu, a wysiłek i procesy życiowe są nadal kontynuowane, organizm szuka kolejnego źródła energii. Uwolnieniu ulegają wtedy kwasy tłuszczowe, które w stanie wolnym krążą w organizmie. Jak wspomniałem wyżej, największe ilości stanowią tzw. wyższe kwasy tłuszczowe. Proste tłuszcze przedostają się zarówno przez pierwszą, jak i drugą błonę mitochondrialną w celach wykorzystania do procesów spalania - te z nieco bardziej skomplikowaną budową chemiczną muszą ulec połączeniu z l-karnityną będącą swoistym transporterem dla nich. Dopiero wtedy mogą zostać spalone lub przełożone na substancję energetyczną. W ten sposób l-karnityna jest w stanie zahamować mechanizmy dalszego odkładania się tkanki tłuszczowej pod skórą.

Zdrowie i ochrona

L-karnityna wykazuje stosunkowo duże działanie antyoksydacyjne, skutecznie wspomagające walkę z reaktywnymi formami tlenu (RFT) - agresywne wolne rodniki nie są w stanie uszkadzać naszych komórek, a także doprowadzać do rozpadu oraz uszkodzeń ciałek krwi. Usprawnia pracę układu krwionośnego oraz sercowo-naczyniowego poprzez stabilizację stosunku LDL i HDL - obniża poziom złego cholesterolu i podwyższa poziom dobrego. Dodatkowo wspomaga procesy antykataboliczne oraz antyzakwaszające mięśnie - pozwala na zachowanie równowagi kwasowo-zasadowej. Ogranicza działanie oraz aktywność mleczanów i pirogronianów, które wpływając na zakwaszenie mięśni i naruszając równowagę stosunku kwasy-zasady są w stanie uszkadzać białka mięśniowe. Sprzyja redukcji katabolicznego kortyzolu wydzielającego się nadmiernie w czasie ekstremalnego wysiłku fizycznego.

Polecane suplementy:

• Acivlab Creatine 3 [winian l-karnityny, l-karnityna, acetylo-L-karnityna]
    - 2x dziennie po 1 kapsułce

• Activlab L-Carnitine plus Green Tea [l-karnityna, ekstrakt z liści zielonej herbaty]
    - 2 kapsułki dziennie

• Activlab L-Carnitine plus HCA [l-karnityna, ekstrakt z owoców Garcinia Cambogia]
    - 2 kapsułki na 1,5-2h przed treningiem

• Activlab L-Carnitine 600 lub Activlab L-Carnitine 1000
    - 2 kapsułki dziennie (l-carnitine 600mg) lub 1 kapsułka dziennie (l-carnitine 1000mg)
 

Janusz Ziółkowski - www.bb-mag.pl

 

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Darmowa dostawa
Darmowa dostawa (Paczkomaty InPost) już od 99,00 zł.
Wersje językowe
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium