Koszyk

Ilość: 0

RAZEM:

0,00 zł

Suplementacja cykliczna cz. 7 - Lipotropy

Spalacze tłuszczu, po które sięgamy zazwyczaj podczas cyklu redukcyjnego nie zawsze muszą być dobrym wyborem - nieraz na przeszkodzie stają aspekty zdrowotne lub czysto indywidualne. Czasami warto jest połączyć reduktory tłuszczu oparte na substancjach lipotropowych z termogenikami dla synergizacji efektów przez nas pożądanych.


Czym są w ogóle lipotropy?

Można powiedzieć, iż substancje lipotropowe są aktywnymi składnikami reduktorów tkanki tłuszczowej w świecie suplementacji - są świetną alternatywą dla spalaczy, których głównym składnikiem zazwyczaj są formy kofeiny, de facto nie dla każdego polecane i godne uwagi. Nie każdy może stosować preparaty kofeinowe oraz nie koniecznie wszystkim musi odpowiadać towarzyszące przyjmowaniu suplementu pobudzenie na tle układu nerwowego. Są niezwykle przydatne w aspektach prozdrowotnych, gdyż organizm wykorzystuje je do obniżania LDL (zły cholesterol) oraz tym samym regulacji i normowania równowagi między cholesterolowym typem LDL, a HDL (dobry cholesterol) - pierwszy rodzaj wykazuje stosunkowo dużą gęstość, zatem w organizmie dochodzi najczęściej do jego odkładania i zalegania. Jak sami na pewno się domyślacie, prowadzi to w ekstremalnych przypadkach do przemian miażdżycowych, a także istnieje ryzyko zawału mięśnia sercowego przy niewłaściwej (lub braku) profilaktyce zdrowotnej - tworzą się złogi osadzające się na ścianach naczyń krwionośnych, co z kolei prowadzi do zapychania się na przykład żył.

Głównym zadaniem lipotropów nie jest intensyfikowanie spalania w sposób bezpośredni, ale synergizacja procesów spalania oraz dostarczanie większej ilości cząstek tłuszczowych mających zostać poddanych temu procesowi. Biorą udział w przemianach i przetwarzaniu tłuszczów oraz służą do transportu molekuł lipidowych. Przyspieszają i stabilizują procesy metaboliczna, a także biorą udział w rozdrabnianiu większych cząsteczek tłuszczowych na mniejsze dzięki właściwościom emulgującym - wpływa to na zwiększenie przyswajalności i dostępności tychże składników dla układu pokarmowego.

Preparatami lipotropowymi typu kompleksowego nazywamy wszelkie wspomagacze zwalczania zbędnej tkanki tłuszczowej, które stymulują procesy lipolizy oraz wzmagają transport składników lipidowych do ośrodków spalania, np. mitochondriów - zazwyczaj są to suplementy złożone z kilku aktywnych składników w optymalnie dobranych proporcjach i formach. Zaliczymy do nich na przykład L-karnitynę, CLA, Inozytol, tauryna czy środki zawierające betainę. Wszystkie substancje lipotropowe na pewno nie są znane w odniesieniu do całkowitego działania i właściwości, zatem zajmiemy się najpopularniejszymi oraz najczęściej stosowanymi. Do takich na przykład zaliczamy cholinę, która wpływa również pozytywnie na pracę serca wspomagając zarazem funkcjonowanie układu sercowo-naczyniowego organizmu człowieka. Bierze udział w przemianach metabolicznych składników tłuszczowych oraz cholesterolowych (utrzymując tym samym homeostazę LDL-HDL), a dodatkowo wchodzi w skład lecytyny - ta z kolei aktywnie uczestniczy i wpływa na produkcję tłuszczów i jego transporcie.

Cholinę organizm jest w stanie samodzielnie syntetyzować z dostarczonych aminokwasów, kwasu foliowego i witaminy B12. Natomiast z niej z kolei jesteśmy w stanie wytworzyć substancję pełniącą rolę neurotransmitera zwanego acetylocholiną - procesy metabolizacji. Inozytol jest kolejnym składnikiem lecytyny. Można powiedzieć, iż wpływa na aktywne pobudzenie jonów wapniowych przez sole kwasu fosforowego, co prowadzi de facto do wzmożonej aktywacji neuroprzekaźnikowej - można więc śmiało stwierdzić, iż aktywnie uczestniczy w przekazywaniu impulsów na tle nerwowym. Ponadto działa kojąco i odprężająco. Wykazuje działanie synergiczne z choliną. Metionina będąca dość specyficznym aminokwasem wpływa na obniżenie stopnia gromadzenia się i odkładania tłuszczów - wspomaga również eliminację nadmiaru komórek tłuszczowych w stanie wolnym, które z kolei mogą się odłożyć do postaci zalegającej tkanki tłuszczowej. Omawiając składowe lecytyny, wykazaliśmy już jej w aspekcie nas interesującym, jednakże lepiej jest korzystać ze składników częściowych tej substancji niż samej lecytyny w nadmiarze - nadmiar lecytyny może prowadzić do zaburzenia gospodarki witaminowej (witaminy grupy B), a w szczególności do niedoboru witaminy B6. Warto wspomnieć, że metionina pobudza produkcję lecytyny.

Natomiast do najpopularniejszych suplementów wspomagających procesy i szybkość utleniania cząsteczek tłuszczowych zaliczamy l-karnitynę oraz CLA (sprzężony kwas linolowy) - jednakże to jest temat na kolejne części artykułu, gdyż wbrew pozorom środki te nie odeszły w zapomnienie i nie zostały wyparte przez termogeniki. Często stosowane lipotropy to także pirydoksyna, tauryna lub betaina, które stymulują - w sposób synergiczny działając ze sobą - procesy odpowiedzialne za pozbywanie się oraz rozbijanie zbędnych molekuł tłuszczowych, a także hamują odkładanie się tkanki tłuszczowej.


Dlaczego czasem lipotropy, a nie klasyczne termogeniki kofeinowe?

Termogeneza, jak już się dowiedzieliście z poprzedniej części artykułu, jest zespołem procesów typu fizjologicznego o charakterze łańcuchowym - prowadzi ona do utrzymania nas w lekko podwyższonej temperaturze, w szczególności w przypadku stosowania spalaczy termogenicznych lub substancji aktywnych charakterystycznych dla tego rodzaju środków. W stymulacji tych procesów, dochodzi do wzmożonego spalania związków dostarczanych z pokarmem lub zmagazynowanych w postaci zapasowej - wykazują one potencjał wysokoenergetyczny.

Zatem skoro są tak skuteczne, to dlaczego suplementy korzystające z procesów lipolizy są czasem lepszym wyborem? Otóż najczęściej stosowanym i zarazem aktywnym składnikiem termogeników jest kofeina, która podwyższa ciśnienie krwi oraz lekko temperaturę ciała - z uwagi na te właściwości nie poleca się suplementów tego rodzaju osobom przejawiającym problemy z układem krwionośnym czy sercowo-naczyniowym. Funkcją kofeiny - dla niektórych pozytywną, zaś dla innych negatywną - jest jej zdolność wpływania na układ nerwowy, co de facto prowadzi do pobudzenia nas na tym tle. Nie poleca się zatem tychże suplementów osobom nadwrażliwym na kofeinę lub ludziom z problemami układu nerwowego.

Zgubny niedobór lipotropów

Owszem, niedostateczna ilość substancji lipotropowych w organizmie człowieka może mieć negatywne skutki odbijając się na jego funkcjonowaniu. Dla przykładu możemy zaburzyć gospodarkę cynku i miedzi w komórkach mózgowych - wpływa to wręcz destrukcyjnie na układ nerwowy, gdyż dla przykładu zbyt duże ilości miedzi dostarczane do mózgu, objawiają się agresją i rozdrażnieniem. To może również prowadzić do podwyższenia ciśnienie tętniczego, co może okazać się niezwykle niebezpieczne dla osób cierpiących na nadciśnienie. Zaburzeniu może ulec również gospodarka cholesterolowa organizmu, a zatem także stosunek LDL do HDL - w konsekwencji może dojść do nadmiernego odkładania się cholesterolu na ścianach naczyń krwionośnych, przy regularnie występującym niedoborze. Jednym z powodów odkładania się tłuszczu na ściankach naczyń krwionośnych może być utrudniony transport oraz nieodpowiednie wykorzystanie transportowanych cząsteczek lipidowych - lipotropy natomiast wspomagają transport i spożytkowanie molekuł lipidowych, gdyż same czasami są składnikami lipoprotein (związki lipidowe osłonięte tak zwaną warstwą proteinową). Niedobór tych składników prowadzi również do zaburzeń koncentracji, pamięci, a także ogólnego komfortu psychicznego, co może objawić się dyskomfortem na tle fizycznym.
 

Janusz Ziółkowski - www.bb-mag.pl

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium