Wyszukaj artykuł

Blog kategorie
Blog wpisy
Skuteczna suplementacja na zdrową skórę, włosy i paznokcie

Lśniące włosy, gładka i promienna skóra oraz mocne paznokcie to nie tylko atrybuty kobiecości, to również oznaki zdrowego organizmu. Zrównoważona dieta, jest oczywiście najlepszym sposobem na zapewnienie odpowiedniej ilości witamin i minerałów. Często zdarza się jednak, że tempo życia, ilość spraw ciążących każdego dnia na Twojej głowie oraz stres sprawiają, że nie przestrzegamy zasad zbilansowanej diety. Twój organizm zaczyna cierpieć na niedobory ważnych witamin i minerałów. Warto w takiej sytuacji sięgnąć po suplementy diety, które mogą w skuteczny sposób wzmocnić organizm.

Dieta redukcyjna dla wegetarian

Dieta wegetariańska jest bardzo często kojarzona z odchudzaniem i poprawą stanu zdrowia. Z artykułu dowiesz się na co zwracać uwagę podczas stosowania bezmięsnej diety aby uzyskać najlepsze efekty!

Czym jest saturacja i jak ją mierzyć?

O właściwym poziomie natlenienia krwi szeroko zaczęliśmy dyskutować dopiero przy okazji niebezpieczeństw związanych z pandemią koronawirusa. Kto z nas wcześniej interesował się tym, czym jest saturacja, do czego służy pulsoksymetr i jakie są normy natlenienia krwi? Tlen jest nam niezbędny do życia i prawidłowego funkcjonowania, a badanie jego parametrów to jeden z kroków, jaki podejmują ratownicy medyczni, sprawdzając nasze czynności życiowe. Przyjrzyjmy się zatem bliżej zarówno saturacji, jak i temu jak ją mierzyć w warunkach domowych.

Promocje
ELEMENTS Alpha GPC 300 mg
ELEMENTS Alpha GPC 300 mg
59,90 zł 41,99 zł
szt.
100% Whey Premium
100% Whey Premium
219,90 zł 159,90 zł
ELEMENTS Berberine
ELEMENTS Berberine
57,90 zł 39,00 zł
szt.
2 x Elektrolity Isoactive + BIDON
2 x Elektrolity Isoactive + BIDON
71,97 zł 62,99 zł
Witamina C 100%
Witamina C 100%
30,89 zł 13,99 zł
szt.
2 x Elektrolity Isoactive
2 x Elektrolity Isoactive
57,98 zł 54,98 zł
Tricreatine Malate
Tricreatine Malate
78,90 zł 64,99 zł
WPC 80 Lactose free
WPC 80 Lactose free
99,99 zł 75,00 zł

Suplementacja Stała - Część III - Regeneracja nocna i ochrona stawów

 

Suplement w trybie nocnym – anabolizm i regeneracja.

Suplement ten działa synergicznie na produkcję hormonu wzrostu (somatotropiny; GH) ze względu na obecne w nim trzy sztandarowe, aktywne składniki, czyli GABA (kwas gamma-aminomasłowy), pyroglutaminian argininy i chlorowodorek lizyny. Jego głównym atutem jest skuteczne działanie na receptory tak zwane gabaergiczne. Kwas gamma-aminomasłowy jest jednym z najważniejszych neurotransmiterów układu nerwowego człowieka – nazywamy go inaczej aminokwasem hamującym, dzięki zdolności do wstrzymywania wytwarzania się nadmiernej ilości potencjałów czynnościowych w komórkach.

Jak to się dzieje?

Receptory GABA, znajdujące się wewnątrz błony komórkowej neuronalnej, tworzą kanał jonowy chloru, którym napływają jony tego pierwiastka – intensyfikuje się wzrost różnicy potencjałów po obu stronach błony neuronów. Preparat zażywany na noc jest szczególnie przydatny, aby uspokoić układ nerwowy, wyciszyć go od nadmiernych impulsów oraz zredukować ilość niepotrzebnych podczas snu potencjałów czynnościowych (inaczej przekazywanie informacji w wewnątrz układu nerwowego). Da nam to zatem możliwość rozluźnienia mięśni oraz zmniejszenia pobudliwości, a to z kolei prowadzi do snu mającego charakter pogłębionego działania regeneracyjnego (zarówno w sferze fizycznej, jak i psychicznej).

Pyroglutaminian argininy jest solą kwasu pyroglutaminowego i aminokwasu argininy - jest składnikiem suplementu wzmagającego regenerację oraz wzrost wydzielania somatotropiny w trybie synergicznym. Silnie wspomaga aktywny składnik, czyli GABA na dwóch płaszczyznach, co daje nam spotęgowany efekt sekrecji i głębokiej regeneracji na poziomie tkankowym. Jak to się dzieje? Jak wspominałem, organizm jest mechanizmem, na który składa się wiele procesów - również tych kontrastujących ze sobą, o przeciwnym działaniu.

Oba systemy są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania - mistrzostwem jest tutaj umiejętność odpowiedniego wpływania i pobudzania jednych procesów, aby nie przeszkadzały innym, czyli pozwoliły na osiągnięcie zamierzonego celu. Na tej zasadzie działa właśnie aminokwas argininy. Soimatostatyna wpływa hamująco na wydzielanie nadmiernych ilości somatotropiny, czyli hormonu wzrostu, który w danym okresie jest nam potrzebny - on jest naszym wyznaczonym celem. Arginina natomiast ogranicza aktywność elementu blokującego GH, czyli pozwala na swobodne wydzielanie (w pewnych granicach) tego hormonu. Inną drogę obejmuje natomiast drugi składnik soli, czyli kwas pyroglutaminowy. Wpływa poniekąd na wzmożoną sekrecję GH na drodze zintensyfikowania procesów uwalniających GABA. Sól obu składników posiada bardzo podobne zalety jak oba związki osobno. Dzięki tym właściwościom wpływa na polepszenie osiągnięć oraz głębszą regenerację mięśniową - może poprawić się zatem zwiększenie wydolności dzięki lepszemu ukrwieniu tkanki mięśniowej.

Związek lizyny działa tutaj jako dodatek o działaniu wszechstronnym. Lizyna sama w sobie jest jednym z aminokwasów pobudzających wydzielanie somatotropiny. Ponadto wpływa na komfort psychiczny i skupienie, gdyż posiada pośrednio obniża poziom kortyzolu. Korzysta się z lizyny (hydroksy-lizyna) również w obliczu kontuzji lub profilaktycznie.

Suplementy ochraniające stawy

Najpopularniejszymi składnikami, które ochraniają stawy (znajdują się także w produkcie Arhreo Free są:

  • siarczan glukozaminy,
  • siarczan chondroityny.

Generalnie suplementy, w których znajdują się owe elementy, pełnią dwie funkcje osłonowe dla stawów. W mniejszych dawkach zalecamy korzystać z nich profilaktycznie (tak jak na opakowaniu) - każdego rodzaju trening fizyczny naraża stawy na mniejsze lub większe uszkodzenia. Co oczywiście nie oznacza, że muszą one nastąpić - dlatego też zapobiegawczo, czyli profilaktycznie osłaniamy te części układu ruchowego, które odpowiadają za ruch w różnych kierunkach (jako połączenia kostne). Większe dawki wypadałoby stosować kiedy już coś się dzieje - ból stawów, stany zapalne itp.

Oczywiście profilaktyczne przyjmowanie i odpowiednia rozgrzewka mają za zadanie ustrzec nas przed tym, jednakże zbyt wielkie obciążenie na treningu może spowodować uszkodzenia. Zazwyczaj zaczyna się od uszkodzeń typu mikro, których nie dostrzeżemy póki nie powiększą się lub zbiegną ze sobą na tyle, aby kłopot stał się większy.

Wszystkie trzy składniki działają aktywnie wspomagając regenerację stawów, wzmacniając wzajemnie swoje działanie (synergizm) oraz „lecząc” pod różnymi kątami. Glukozamina jest nieodłącznym partnerem chondroityny w teko typu kompozycjach suplementacyjnych. Stanowi część kolagenu. Jakie to ma znaczenie? Otóż kolagen jest optymalizatorem funkcji chrząstek stawowych niezbędnych do poprawnego wykonywania ruchu. To samo dotyczy tkanki łącznej. Szczególnie ważnym aspektem jest stosowanie takowej suplementacji w przypadku ekstremalnego wysiłku fizycznego, kiedy lat nam nie ubywa. Im jesteśmy starsi, tym mniej naturalnej glukozaminy w naszym organizmie - na to z kolei nie możemy sobie pozwolić, chociażby ze względu na jej udział w wytwórstwie kolagenu, który przewodzi odwapnianiu kości.

Ponadto ułatwia komunikację na płaszczyźnie tkanki - kości oraz komunikację międzykostną. Chondroityna natomiast, wzmacnia tkankę łączną i regeneruje ją. Do właściwości wyróżniających ją spośród innych składników zaliczyć można śmiało zdolność do wiązania wody - wpływa to pozytywnie na motorykę stawów i funkcje amortyzujące. Dzięki temu zabiegowi, stawy są w stanie przyjąć na siebie większe obciążenie, przy mniejszym zagrożeniu ze strony mikrouszkodzeń.

Procesy odnowy i regeneracji, zarówno tkanki łącznej, jak i chrząstek stawowych czy całościowego aparatu stawowego, nie mogłyby się odbywać bez udziału i obecności dużych dawek kwasu askorbinowego (witamina C). Witamina ta wytwarza swoiste środowisko dla procesów regeneracyjnych - spore jej ilości są wydalane z organizmu, aczkolwiek także w dużych ilościach można ją przyjmować. Dodatkowo pozwala zachować większe ilości kolagenu, aby można było z niego skorzystać w mechanizmie odnowy tkankowej, podczas gdy pozostałe dwa elementy (chondroityna i glukozamina) dążą do zwiększenia jego produkcji. Wykazuje bliższe powiązania z glukozaminą niż ze związkiem chondroityny, gdyż wspomaga skutecznie jej transport oraz wchłanianie.

Cała kompozycja suplementu jest dobierana tak, aby jak najlepiej wpływać na poprawę funkcjonowania stawów, chrząstek oraz ścięgien należących de facto ściśle do układu ruchowego (prawie bezpośrednio do układu kostnego). Preparaty tego typu są rzecz jasna niezwykle istotne nie tylko w przypadku wystąpienia stanu zapalnego, bólu, czy nadwyrężenia stawu - przede wszystkim należy je stosować profilaktycznie. Można spróbować dołączyć dodatkowe ilości witaminy C do suplementu, z uwagi na wydalanie dużych ilości tej substancji. Warto wspomnieć, iż włączymy w tym wypadku do całego mechanizmu ochronnego także funkcje antyoksydacyjną, gdyż kwas askorbinowy wykazuje ogromny potencjał w walce z wolnymi rodnikami.

Poleca się przede wszystkim sportowcom oraz osobom starszym, natomiast profilaktycznie suplement ten jest dla każdego - zakres ruchu (mniejszy lub większy) obecny jest w każdym zawodzie oraz każdym momencie naszego życia!

Poprzednie części artykułu znajdziesz pod linkami:

https://www.activlab.pl/pl/blog/Suplementacja-Stala-Czesc-I-Podstawowe-Suplementy/691

https://www.activlab.pl/pl/blog/Suplementacja-Stala-Czesc-II-Kompleksy-Witaminowo-Mineralowe/692

Janusz Ziółkowski
Redaktor Naczelny pisma BodyBuilding Magazine

 

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Darmowa dostawa
Darmowa dostawa (Paczkomaty InPost) już od 99,00 zł.
Wersje językowe
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium