Blog kategorie
Blog wpisy
Znaczenie cytruliny w diecie sportowców

Szeroka dostępność różnego rodzaju suplementów mających na celu zwiększenie wydajności treningu i przyrostu tkanki mięśniowej sprawia, że często ciężko jest wybrać ten najbardziej skuteczny. Obecne produkty zawierają w sobie różne substancji, wiele z nich wciąż nieznanych dla przeciętnego bywalca siłowni. Jednym z często pojawiających się składników jest cytrulina. W dzisiejszym wpisie przedstawimy, czym właściwie ona jest i jakie ma znaczenie w diecie sportowców.

Czy można zbudować mięśnie z białka roślinnego?

Od soczewicy, przez orzechy, aż po innowacyjne produkty takie jak tofu i tempeh – białka pochodzenia roślinnego w końcu stały się elementem współczesnej diety niemal każdego człowieka. Wzrost zainteresowania wegetarianizmem i weganizmem dodatkowo zwiększa popyt na poszukiwanie alternatywy dla produktów odzwierzęcych. Sportowcy jednak często zadają sobie pytanie, czy można zbudować masę mięśniową na diecie wykluczającej mięso i nabiał? W tym wpisie zgłębimy temat białka roślinnego i wyjaśnimy, jak można skutecznie wykorzystać je do wspierania zdrowia mięśni i ogólnej kondycji fizycznej.

Dlaczego warto suplementować wapń?

W wieku dziecięcym wielu z nas było zachęcanych do jedzenia brokułów, mleka i ryb. Wynikało to z faktu, że wszystkie te produkty spożywcze są cennym źródłem naturalnego wapnia. Czy pierwiastek ten faktycznie jest tak istotny dla ludzkiego organizmu?

Promocje
100% ISO Whey Clear Drink
100% ISO Whey Clear Drink
149,99 zł 109,90 zł
BOX Prezentowy DODA D'EAU
BOX Prezentowy DODA D'EAU
428,94 zł 389,99 zł
WPC 80 Lactose free
WPC 80 Lactose free
75,00 zł 69,99 zł
BOX DODA D'EAU + Luna EDP
BOX DODA D'EAU + Luna EDP
658,94 zł 460,99 zł
szt.
BOX DODA D'EAU + Luna EDP + Mega Sleep
BOX DODA D'EAU + Luna EDP + Mega Sleep
857,94 zł 600,55 zł
szt.

Substancje kluczowe dla ochrony i pielęgnacji skóry

 

skóra

 

Jakie funkcje pełni skóra w naszym organizmie?

Skóra jest niewątpliwie największym organem ciała człowieka, reprezentującym, aż jedną szóstą całkowitej masy ciała, a jej główną rolą jest działanie jako chemiczna i fizyczna bariera ochraniająca ciało przed szkodliwymi zewnętrznymi czynnikami środowiskowymi, takimi jak drobnoustroje patogenne, ekspozycja na promieniowanie ultrafioletowe (UV), zagrożenia chemiczne, zmiany temperatury, a nawet odwodnienie. Skóra składa się z trzech głównych warstw o różnych strukturach podstawowych, mianowicie naskórka, skóry właściwej oraz tkanki podskórnej. W konsekwencji szeregu zagrożeń środowiskowych zewnętrznych, skóra może cierpieć na zmiany takie jak fotostarzenie, dysfunkcje immunologiczne i stany zapalne, które mogą mieć istotny wpływ na zdrowie człowieka.

 

Czy da się uniknąć starzenia się skóry?

Starzenie się skóry jest złożonym procesem biologicznym wynikającym z dwóch synergistycznych mechanizmów czynników wewnętrznych i zewnętrznych. Z jednej strony, wewnętrzne lub endogenne starzenie się jest nieuniknionym zjawiskiem, które obejmuje kilka czynników, takich jak metabolizm komórkowy, uwarunkowania genetyczne, działanie hormonów oraz upływ czasu i klinicznie wiąże się ze zwiększoną wrażliwością i utratą elastyczności skóry. Z drugiej strony, można uniknąć lub opóźnić proces starzenia zewnętrznego lub egzogennego skóry, który jest spowodowany powtarzającym się narażeniem skóry, bądź organizmu na szkodliwe czynniki, w szczególności promieniowanie UV (fotostarzenie), nieodpowiedni sposób odżywiania, zanieczyszczenia, chemikalia i toksyny. Warto podkreślić, że regularna i zarazem intensywna eskpozycja na promieniowanie ultrafioletowe powoduje powstawanie reaktywnych form tlenu, co prowadzi do stanu stresu oksydacyjnego, a także zwiększa ekspresję tzw. metaloproteinaz w ludzkiej skórze, które odpowiedzialne są za degradację białek macierzy pozakomórkowej do których zalicza się m.in.: kolagen, fibronektynę, proteoglikany, czy elastynę, stanowiącą wsparcie funkcjonalne, dlatego też fotostarzenie się skóry charakteryzuje się zaburzoną równowagą w akumulacji i degradacji białek macierzy zewnątrzkomórkowej, utratą elastyczności, nieregularną pigmentacją, suchością i marszczeniem. Ponadto, wspomniane metaloproteinazy odgrywają również ważną rolę w procesie rakotwórczym, wpływając na kilka procesów związanych z rozwojem nowotworów, takich jak wzrost, angiogeneza, czyli tworzenie się naczyń włosowatych i przerzuty.

 

Jakie związki bioaktywne stanowią wsparcie dla ochrony i pielęgnacji skóry?

Dowiedziono, że liczne aktywne biologicznie związki znajdujące się naturalnie w żywności lub występujące w suplementach diety o potwierdzonym naukowo działaniu, stanowią obiecującą strategię zapobiegania, opóźniania lub minimalizowania przedwczesnego starzenia się skóry, a także łagodzenia niektórych chorób skóry. Wśród najczęściej stosowanych składników o potencjalnej skuteczności działania w łagodzeniu objawów starzenia się skóry i niektórych dermatoz (chorób skóry) wyróżnia się bioaktywne peptydy (głównie pochodzące z kolagenu), oligosacharydy, polifenole roślinne, karotenoidy (w tym β-karoten), witaminy (zwłaszcza C i E) oraz wielonienasycone kwasy tłuszczowe omega-3. W kilku badaniach przeprowadzonych z udziałem ludzi wykazano bowiem, że przedstawione powyżej substancje bioaktywne mają korzystny wpływ na oznaki starzenia się skóry oraz ochronę przed fotostarzeniem się skóry w wyniku promieniowaniem ultrafioletowego. Między innymi stwierdzono, że odpowiednia podaż witamin, zwłaszcza C i E jest szczególnie istotna dla kondycji skóry, ponieważ wykazują one właściwości fotoochronne wskutek zwiększenia elastyczności skóry, jej nawilżenia i zdolności antyoksydacyjnych wraz ze wzrostem minimalnej dawki rumieniowej, która określa najmniejszą dawkę promieniowania, wywołującą po 24 godzinach wyraźny rumień (zaczerwienienie) naświetlonej skóry. Co ciekawe w kilku publikacjach naukowych zaobserwowano również, że karotenoidy takie jak chociażby β-karoten, luteina, zeaksantyna, β-kryptoksantyna, czy likopen w ilości 30 – 90 mg na dobę jako kompleks składników mogą także prowadzić do wzrostu minimalnej dawki rumieniowej, zmniejszenia utleniania się lipidów i ochrony skóry przed promieniowaniem UV. Warto na koniec podkreślić, że istnieje zakaz wprowadzania do obrotu składników kosmetycznych lub produktów testowanych na zwierzętach, dlatego jedynymi opcjami weryfikacji rzeczywistej skuteczności określonego składnika kosmetycznego są albo modele komórek skóry in vitro albo testy z udziałem ludzi.

 

 

Piśmiennictwo:

  1. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5946188/
  2. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6023352/

 

Mateusz Durbas
Dietetyk kliniczny i sportowy, autor licznych artykułów dotyczących żywienia i suplementacji
Strona oficjalnawww.mateuszdurbas.pl
Facebookhttps://www.facebook.com/mateuszdurbasdietetyk/
Instagramhttps://www.instagram.com/mateuszdurbasdietetyk/?hl=pl 

 

 

 

Dzika Róża 150g Dzika Róża 150g
39.99 zł
39.99 zł
zawiera 8.0 VAT, bez kosztów dostawy
suplementacja skóry
Acerola 150g Acerola 150g
44.99 zł
44.99 zł
zawiera 8.0 VAT, bez kosztów dostawy
suplementacja skóry
Kolagen Beauty 20 tabl Kolagen Beauty 20 tabl
25.90 zł
25.90 zł
zawiera 8.0 VAT, bez kosztów dostawy
Activlab
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Darmowa dostawa
Darmowa dostawa (Paczkomaty InPost) już od 299,99 zł.
Wersje językowe
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium