Wyszukaj artykuł

Blog kategorie
Blog wpisy
Dieta redukcyjna dla wegetarian

Dieta wegetariańska jest bardzo często kojarzona z odchudzaniem i poprawą stanu zdrowia. Z artykułu dowiesz się na co zwracać uwagę podczas stosowania bezmięsnej diety aby uzyskać najlepsze efekty!

Czym jest saturacja i jak ją mierzyć?

O właściwym poziomie natlenienia krwi szeroko zaczęliśmy dyskutować dopiero przy okazji niebezpieczeństw związanych z pandemią koronawirusa. Kto z nas wcześniej interesował się tym, czym jest saturacja, do czego służy pulsoksymetr i jakie są normy natlenienia krwi? Tlen jest nam niezbędny do życia i prawidłowego funkcjonowania, a badanie jego parametrów to jeden z kroków, jaki podejmują ratownicy medyczni, sprawdzając nasze czynności życiowe. Przyjrzyjmy się zatem bliżej zarówno saturacji, jak i temu jak ją mierzyć w warunkach domowych.

Izolat białka sojowego – dlaczego warto stosować?

W dzisiejszych czasach coraz częściej zwracamy uwagę na to co jemy i jakich suplementów używamy. Aż ciężko uwierzyć, że jeszcze parę lat temu, mało kto zerkał na etykietę kupowanego produktu. Zmienia się zarówno nasze podejście, jak i trendy żywieniowe. Co ciekawe, według dziennikarzy z „The Economist” rok 2019 należeć będzie do…wegan i wegetarian!

Dlaczego warto przygotowywać lunchboxy?

W natłoku codziennych obowiązków łatwo jest zapomnieć o spożywaniu zbilansowanych posiłków, i nierzadko łapiemy się na jedzeniu „byle czego” i „byle szybko”. Niestety jest to prosta droga do niezdrowego odżywiania (nie oszukujmy się – najczęściej sięgamy po  drożdżówkę,

Promocje
Thermo Shape 2.0 - OUTLET
Thermo Shape 2.0 - OUTLET
31,90 zł 19,99 zł
szt.
Energy Booster Preworkout
Energy Booster Preworkout
49,99 zł 29,99 zł
szt.

Substancje kluczowe dla ochrony i pielęgnacji skóry

 

skóra

 

Jakie funkcje pełni skóra w naszym organizmie?

Skóra jest niewątpliwie największym organem ciała człowieka, reprezentującym, aż jedną szóstą całkowitej masy ciała, a jej główną rolą jest działanie jako chemiczna i fizyczna bariera ochraniająca ciało przed szkodliwymi zewnętrznymi czynnikami środowiskowymi, takimi jak drobnoustroje patogenne, ekspozycja na promieniowanie ultrafioletowe (UV), zagrożenia chemiczne, zmiany temperatury, a nawet odwodnienie. Skóra składa się z trzech głównych warstw o różnych strukturach podstawowych, mianowicie naskórka, skóry właściwej oraz tkanki podskórnej. W konsekwencji szeregu zagrożeń środowiskowych zewnętrznych, skóra może cierpieć na zmiany takie jak fotostarzenie, dysfunkcje immunologiczne i stany zapalne, które mogą mieć istotny wpływ na zdrowie człowieka.

 

Czy da się uniknąć starzenia się skóry?

Starzenie się skóry jest złożonym procesem biologicznym wynikającym z dwóch synergistycznych mechanizmów czynników wewnętrznych i zewnętrznych. Z jednej strony, wewnętrzne lub endogenne starzenie się jest nieuniknionym zjawiskiem, które obejmuje kilka czynników, takich jak metabolizm komórkowy, uwarunkowania genetyczne, działanie hormonów oraz upływ czasu i klinicznie wiąże się ze zwiększoną wrażliwością i utratą elastyczności skóry. Z drugiej strony, można uniknąć lub opóźnić proces starzenia zewnętrznego lub egzogennego skóry, który jest spowodowany powtarzającym się narażeniem skóry, bądź organizmu na szkodliwe czynniki, w szczególności promieniowanie UV (fotostarzenie), nieodpowiedni sposób odżywiania, zanieczyszczenia, chemikalia i toksyny. Warto podkreślić, że regularna i zarazem intensywna eskpozycja na promieniowanie ultrafioletowe powoduje powstawanie reaktywnych form tlenu, co prowadzi do stanu stresu oksydacyjnego, a także zwiększa ekspresję tzw. metaloproteinaz w ludzkiej skórze, które odpowiedzialne są za degradację białek macierzy pozakomórkowej do których zalicza się m.in.: kolagen, fibronektynę, proteoglikany, czy elastynę, stanowiącą wsparcie funkcjonalne, dlatego też fotostarzenie się skóry charakteryzuje się zaburzoną równowagą w akumulacji i degradacji białek macierzy zewnątrzkomórkowej, utratą elastyczności, nieregularną pigmentacją, suchością i marszczeniem. Ponadto, wspomniane metaloproteinazy odgrywają również ważną rolę w procesie rakotwórczym, wpływając na kilka procesów związanych z rozwojem nowotworów, takich jak wzrost, angiogeneza, czyli tworzenie się naczyń włosowatych i przerzuty.

 

Jakie związki bioaktywne stanowią wsparcie dla ochrony i pielęgnacji skóry?

Dowiedziono, że liczne aktywne biologicznie związki znajdujące się naturalnie w żywności lub występujące w suplementach diety o potwierdzonym naukowo działaniu, stanowią obiecującą strategię zapobiegania, opóźniania lub minimalizowania przedwczesnego starzenia się skóry, a także łagodzenia niektórych chorób skóry. Wśród najczęściej stosowanych składników o potencjalnej skuteczności działania w łagodzeniu objawów starzenia się skóry i niektórych dermatoz (chorób skóry) wyróżnia się bioaktywne peptydy (głównie pochodzące z kolagenu), oligosacharydy, polifenole roślinne, karotenoidy (w tym β-karoten), witaminy (zwłaszcza C i E) oraz wielonienasycone kwasy tłuszczowe omega-3. W kilku badaniach przeprowadzonych z udziałem ludzi wykazano bowiem, że przedstawione powyżej substancje bioaktywne mają korzystny wpływ na oznaki starzenia się skóry oraz ochronę przed fotostarzeniem się skóry w wyniku promieniowaniem ultrafioletowego. Między innymi stwierdzono, że odpowiednia podaż witamin, zwłaszcza C i E jest szczególnie istotna dla kondycji skóry, ponieważ wykazują one właściwości fotoochronne wskutek zwiększenia elastyczności skóry, jej nawilżenia i zdolności antyoksydacyjnych wraz ze wzrostem minimalnej dawki rumieniowej, która określa najmniejszą dawkę promieniowania, wywołującą po 24 godzinach wyraźny rumień (zaczerwienienie) naświetlonej skóry. Co ciekawe w kilku publikacjach naukowych zaobserwowano również, że karotenoidy takie jak chociażby β-karoten, luteina, zeaksantyna, β-kryptoksantyna, czy likopen w ilości 30 – 90 mg na dobę jako kompleks składników mogą także prowadzić do wzrostu minimalnej dawki rumieniowej, zmniejszenia utleniania się lipidów i ochrony skóry przed promieniowaniem UV. Warto na koniec podkreślić, że istnieje zakaz wprowadzania do obrotu składników kosmetycznych lub produktów testowanych na zwierzętach, dlatego jedynymi opcjami weryfikacji rzeczywistej skuteczności określonego składnika kosmetycznego są albo modele komórek skóry in vitro albo testy z udziałem ludzi.

 

 

Piśmiennictwo:

  1. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5946188/
  2. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6023352/

 

Mateusz Durbas
Dietetyk kliniczny i sportowy, autor licznych artykułów dotyczących żywienia i suplementacji
Strona oficjalnawww.mateuszdurbas.pl
Facebookhttps://www.facebook.com/mateuszdurbasdietetyk/
Instagramhttps://www.instagram.com/mateuszdurbasdietetyk/?hl=pl 

 

 

 

Dzika Róża 150g Dzika Róża 150g
39.99 zł
39.99 zł
zawiera 8.0 VAT, bez kosztów dostawy
suplementacja skóry
Acerola 150g Acerola 150g
44.99 zł
44.99 zł
zawiera 8.0 VAT, bez kosztów dostawy
suplementacja skóry
Kolagen Beauty 20 tabl Kolagen Beauty 20 tabl
25.90 zł
25.90 zł
zawiera 8.0 VAT, bez kosztów dostawy
Activlab
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Darmowa dostawa
Darmowa dostawa (Kurier InPost) już od 149,99 zł.
Wersje językowe
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl