Koszyk

Ilość: 0

RAZEM:

0,00 zł

Olej MCT – właściwości i zastosowanie


Olej MCT – właściwości i zastosowanie

Czym jest olej MCT? Jakie ma zastosowanie? Jaki ma wpływ na nasz organizm?

Skrót MCT (z ang. medium chain triglycerides) oznacza średniołańcuchowe kwasy tłuszczowe. W ostatnich latach stał się bardzo popularny zwłaszcza wśród sportowców i kulturystów. Co ciekawe, wielu osobom olej MCT kojarzy się głównie z olejem kokosowym – poniekąd słusznie, ponieważ stanowi on ponad 60% jego wartości odżywczych, natomiast warto wiedzieć, że znajdziemy go także w oleju palmowym oraz produktach mlecznych.

W przeciwieństwie do innych tłuszczy, po spożyciu trafia prosto z jelit do wątroby, zatem kalorie zawarte w oleju MCT spożytkowane są praktycznie od razu i nie są „przechowywane” w postaci tkanki tłuszczowej. Ponieważ olej MCT łatwo dostaje się do komórek (nie ulegając rozkładowi) może być wykorzystywany jako bezpośrednie źródło energii[1]. Wykazano również, że olej MCT sprzyja uwalnianiu hormonów odpowiedzialnych za uczucie sytości w organizmie: peptydu YY oraz leptyny[2], zatem doskonale sprawdzi się wśród osób, które pragną zrzucić kilka nadprogramowych kilogramów. Co ważne, olej MCT nie podnosi poziomu ogólnej ilości cholesterolu we krwi.

Teraz przejdźmy do najważniejszej kwestii: dlaczego olej MCT powinien znaleźć się właśnie w Twojej diecie?

  • Posiłek na bazie oleju MCT zapewni Ci uczucie sytości na dłużej, dzięki czemu będziesz mieć siłę na intensywniejszy trening. To także świetna alternatywa dla przekąski składającej się z węglowodanów prostych która, mimo iż początkowo da Ci „kopa”, może nie utrzymać poziomu energii na oczekiwanym poziomie. Istnieją badania, które potwierdzają skuteczność oleju MCT w odniesieniu do efektywności treningu. Dr Naohisa Nosaka wraz z innymi naukowcami doszedł do wniosku, iż sportowcy trenujący rekreacyjnie byli w stanie dłużej wykonywać ćwiczenia o wysokiej intensywności właśnie po spożyciu żywności bogatej w olej MCT[3].
  • Olej MCT może być bardzo pomocny w odchudzaniu – posiada właściwości termogenne (przez co pozytywnie oddziałuje na redukcję wagi), hamuje łaknienie, a także pomaga w zoptymalizowaniu wzrostu dobrych bakterii w jelitach[4]. Doskonałym przedtreningowym „posiłkiem” na bazie oleju MCT może być kuloodporna kawa, która da Ci poczucie sytości i energii na dłuższy czas (zwłaszcza jeśli nie przepadasz za śniadaniami). Przepis na bulletproof coffee znajdziesz TUTAJ.
  • Olej MCT zawiera kwasy tłuszczowe, które zwalczają wzrost drożdży i bakterii. Wykazano również, że ma działanie przeciwdrobnoustrojowe oraz przeciwgrzybicze[5], za co odpowiadają zawarte w nim kwasy: kaprylowy, laurynowy oraz dekanowy.
  • Jest jednym z podstawowych składników osób będących na diecie ketogenicznej. Spożywanie oleju MCT pomaga szybciej wejść w ketozę, a co za tym idzie szybko zwiększyć ilość ketonów w ciele.
  • Coraz więcej badań sugeruje, że olej MCT może być pomocny w poprawie zdolności umysłowych, a także zwalczaniu skutków chorób, takich jak choroba Alzheimera.

Zatem jeśli wcześniej nie korzystałeś/aś z produktów opartych na oleju MCT warto zainteresować się tym tematem, zwłaszcza jeśli efektem może być poprawa Twojego zdrowia oraz efektywności treningów!

 

[1] https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/27080715/

[2] https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4192077/

[3] https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/19436137/

[4] https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4882694/

[5] https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/24328700/

 

[products=2931,2749,2755]

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium