Koszyk

Ilość: 0

RAZEM:

0,00 zł

Nawodnienie organizmu w pracy

Każdego roku już na początku upalnego sezonu letniego często przypomina się o odpowiednim nawodnieniu ciała podczas spacerów na świeżym powietrzu, wszelkiej aktywności sportowej czy wakacyjnego relaksu na plaży. Rzadko jednak wspomina się w tym czasie o kwestii nawodnienia organizmu w trakcie pracy. Lato jest wyjątkowo trudnym okresem dla tych, którzy pracują fizycznie lub w warunkach utrudniających skupienie lub ruch z uwagi na wysoką temperaturę powietrza.

 Nawodnienie w pracy w czasie upałów

Woda – źródło życia

Podstawowym argumentem świadczącym o kluczowej roli, jaką pełni woda jest fakt, iż stanowi ona aż 60% masy ciała człowieka! Bez wody organizm ludzki przetrwa zaledwie od około czterech do sześciu dni (w zależności od warunków pogodowych). Dlaczego jest ona aż tak ważna? Ponieważ pełni istotną rolę we wszystkich reakcjach biochemicznych zachodzących w organizmie, odpowiada za regulację temperatury ciała, umożliwia proces trawienia, bierze udział w transporcie składników odżywczych, pełni również funkcje ochronne dla wielu organów. W upalny dzień wystarczy kilka godzin bez przyjmowania płynów, by dobitnie odczuć skutki uboczne nawet lekkiego odwodnienia. Dlatego tak istotne jest, żeby regularnie nawadniać organizm, najlepiej spożywając duże ilości wody. Przyjmuje się, iż powinno się wypijać około 2 litry płynów dziennie.

Znaczenie nawodnienia w pracy

Zbyt mała ilość wody w organizmie to nie tylko dręczące uczucie pragnienia. Odwodnienie może powodować bóle głowy, senność czy obniżenie koncentracji [1]. Wszystkie te czynniki wpływają nieuchronnie na obniżkę nastroju oraz znaczące zmniejszenie efektywności działania. Jest to szczególnie istotne w pracy, gdzie oczekuje się od nas funkcjonowania na najwyższych obrotach. Praca fizyczna wykonywana jest niejednokrotnie w trudnych warunkach, w których wysoka temperatura otoczenia powoduje szybsze odparowywanie wody z organizmu.

Co pić w pracy, w czasie upału

Praca w halach produkcyjnych, magazynach czy nieosłoniętych od promieni słonecznych miejscach, powoduje znaczącą utratę elektrolitów. Jest to szczególnie niebezpieczne w przypadku stanowisk, które wymagają ciągłej koncentracji, takich jak obsługa maszyn, praca na wysokościach czy przy taśmie produkcyjnej. Nawet w przypadku pracy typowo biurowej, która wykonywana jest w nieklimatyzowanym pomieszczeniu, gdy na zewnątrz panują upały, może dojść do odwodnienia organizmu. Jest zatem nie tylko w interesie pracownika, ale również pracodawcy, aby zapewnić wszystkim wykonującym pracę dostęp do wody oraz, w przypadku narażenia na bardzo wysokie temperatury, dodatkowych źródeł elektrolitów.

Jak prawidłowo uzupełniać płyny?

W przypadku płynów, jakość ma takie samo znaczenie jak ilość. Pijąc w ciągu upalnego dnia w pracy wyłącznie napoje takie jak kawa czy herbata, nie nawodnimy skutecznie organizmu, ponieważ produkty te mają właściwości moczopędne [2]. Należy zatem przede wszystkim pamiętać o piciu jak największej ilości wody. Utracone elektrolity możemy uzupełniać również poprzez dostępne na rynku izotoniki, które nie tylko uzupełniają niedobór wody w organizmie, ale dostarczają przy tym wszystkie niezbędne do prawidłowego funkcjonowania elektrolity takie jak: potas, sód, wapń czy magnez. Są one szybkim i wygodnym sposobem na przywrócenie organizmowi równowagi, w sytuacjach zwiększonej potliwości wynikającej z wysokich temperatur lub intensywnej pracy fizycznej.

Jakie produkty pomogą przetrwać upał - uzupełnić wodę, elektrolity i poziom energii? Sprawdź poniżej: 

[products=2890,1361,2716,1548]

 


 

[1] Sane T. Vettä kesähelteellã--mutta kuinka paljon? [Water in summer heat, but how much?]. Duodecim. 2011;127(13):1361-5. Finnish. PMID: 21834340.

[2] Maughan RJ, Griffin J. Caffeine ingestion and fluid balance: a review. J Hum Nutr Diet. 2003 Dec;16(6):411-20. doi: 10.1046/j.1365-277x.2003.00477.x. PMID: 19774754.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium