Wyszukaj artykuł

Blog kategorie
Blog wpisy
Skuteczna suplementacja na zdrową skórę, włosy i paznokcie

Lśniące włosy, gładka i promienna skóra oraz mocne paznokcie to nie tylko atrybuty kobiecości, to również oznaki zdrowego organizmu. Zrównoważona dieta, jest oczywiście najlepszym sposobem na zapewnienie odpowiedniej ilości witamin i minerałów. Często zdarza się jednak, że tempo życia, ilość spraw ciążących każdego dnia na Twojej głowie oraz stres sprawiają, że nie przestrzegamy zasad zbilansowanej diety. Twój organizm zaczyna cierpieć na niedobory ważnych witamin i minerałów. Warto w takiej sytuacji sięgnąć po suplementy diety, które mogą w skuteczny sposób wzmocnić organizm.

Dieta redukcyjna dla wegetarian

Dieta wegetariańska jest bardzo często kojarzona z odchudzaniem i poprawą stanu zdrowia. Z artykułu dowiesz się na co zwracać uwagę podczas stosowania bezmięsnej diety aby uzyskać najlepsze efekty!

Czym jest saturacja i jak ją mierzyć?

O właściwym poziomie natlenienia krwi szeroko zaczęliśmy dyskutować dopiero przy okazji niebezpieczeństw związanych z pandemią koronawirusa. Kto z nas wcześniej interesował się tym, czym jest saturacja, do czego służy pulsoksymetr i jakie są normy natlenienia krwi? Tlen jest nam niezbędny do życia i prawidłowego funkcjonowania, a badanie jego parametrów to jeden z kroków, jaki podejmują ratownicy medyczni, sprawdzając nasze czynności życiowe. Przyjrzyjmy się zatem bliżej zarówno saturacji, jak i temu jak ją mierzyć w warunkach domowych.

Promocje
100% Whey Premium
100% Whey Premium
219,90 zł 159,90 zł
Tricreatine Malate
Tricreatine Malate
78,90 zł 64,99 zł
2 x Elektrolity Isoactive
2 x Elektrolity Isoactive
57,98 zł 54,98 zł
ELEMENTS Alpha GPC 300 mg
ELEMENTS Alpha GPC 300 mg
59,90 zł 41,99 zł
szt.
Witamina C 100%
Witamina C 100%
30,89 zł 13,99 zł
szt.
ELEMENTS Berberine
ELEMENTS Berberine
57,90 zł 39,00 zł
szt.

Korzyści ze stosowania L-karnityny

L-karnityna należy do suplementów diety o najdłuższej karierze na rynku. Prawdopodobnie, nawet jeśli do tej pory nie mieliście nic wspólnego z fitnessem, słyszeliście samą nazwę preparatu lub widzieliście go na sklepowych półkach. Nic dziwnego – korzyści ze stosowania L-karnityny są liczne. Przyjrzyjmy się tym najważniejszym

Podstawy: gdzie możemy ją spotkać?

L-karnityna jest związkiem chemicznym, który przede wszystkim zmagazynowany jest w naszych mięśniach szkieletowych oraz sercu (sama jej nazwa pochodzi od łac. „carnus” czyli „mięsień”). Występuje w postaci izomeru L i D, przy czym tylko pierwszy z wymienionych wykazuje aktywność biologiczną. W jakich produktach spożywczych możemy ją spotkać? Najwięcej odnajdziemy w mięsie i rybach, nieco mniej w produktach mlecznych i drożdżach.

Uwaga: niedobory

Z powyższego wynika, że na niedobory L-karnityny powinny uważać szczególnie osoby stosujące dietę wegetariańską lub wegańską. W warzywach i owocach poziom L-karnityny jest nieznaczny, a z produktów roślinnych najlepiej na tym tle wypadają grzyby. L-karnityna syntetyzuje się z lizyny wątrobie, nerkach, a także w mózgu, a do jej syntezy potrzebne są m.in. witamina C, B6 i żelazo.  Co istotne, obróbka termiczna potraw (smażenie, pieczenie) pozbawia je w znacznym stopniu lizyny, co z kolei obniża szansę na wytworzenie z niej L-karnityny. Ponadto, wszelkie deficyty witaminy C czy B6 także mogą mieć wpływ na podwyższone zapotrzebowanie na L-karnitynę (przypomnijmy, że diety roślinne przeważnie wymagają suplementacji wit. B6!).

Na niedobory L-karnityny powinny uważać osoby ciepiące na zaburzenia pracy serca, wątroby lub nerek.

Korzyści: co można zyskać?

L-karnityna:

  • bierze udział metabolizmie tłuszczów, wykazując działanie obniżające cholesterol
  • odpowiada za transport kwasów tłuszczowych do mitochondriów
  • wzmaga spalanie kwasów tłuszczowych i pozwala zapobiegać zbędnym kilogramom
  • wpływa na naszą aktywność hormonalną, także tą związaną z testosteronem i tarczycą (warto pamiętać, że hormony tarczycy także mają swój udział w spalaniu tłuszczów)
  • działa przeciwutleniająco
  • przy dłuższej suplementacji, wykazuje pozytywne działanie na nasz układ nerwowy, stymulując zdolności kognitywne
  • wspomaga usuwanie z organizmu mleczanu, którego cząsteczki, powstałe przy intensywnym treningu, wzmagają uczucie zmęczenia
  • tym samym, może wydłużać czas trwania intensywnego wysiłku np. w trakcie uprawiania sportów wytrzymałościowych

Suplementacja L-karnityny zapewnia utrzymanie właściwego poziomu tego związku w organizmie, a co za tym idzie daje szansę na skorzystanie z pełnego wachlarza korzyści, jakie z sobą niesie. Po aminokwas ten najczęściej sięgają ci, którzy starają się zrzucić niepotrzebny balast. Ponieważ L-karnityna bierze aktywny udział w procesie spalania tłuszczu, jej regularne przyjmowanie, połączone z przemyślanym żywieniem i aktywnością fizyczną, może przyczynić się do bardziej wydajnej gospodarki lipidowej. Należy jednak mieć na uwadze, że L-karnityna sama w sobie nie stanowi magicznego preparatu na odchudzanie i przyjmowana w zastępstwie ruchu i przy bilansie kalorycznym, którego nie jesteśmy w stanie przekuć w energię, nie spełni naszych oczekiwań.

 

[products=1413,1549]

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Darmowa dostawa
Darmowa dostawa (Paczkomaty InPost) już od 99,00 zł.
Wersje językowe
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium