Koszyk

Ilość: 0

RAZEM:

0,00 zł

Kilka słów o Black Friday

Od dłuższego czasu media trąbią o jednym: Black Friday. Być może masz już dosyć wałkowania tematu, a może właśnie zacierając ręce czekasz na zakupowe szaleństwo? Szaleństwo związane z zakupami dotyczy różnych krajów, w tym Polski, a dla sprzedawców w Stanach Zjednoczonych Black Friday jest najbardziej dochodowym dniem w roku. Od kiedy Black Friday znamy w Polsce? Jaka jest jego historia? Wyjaśniamy

 black friday odżywki

Black Friday – jak to się zaczęło?

Black Friday narodził się w Stanach Zjednoczonych, a z czasem zawędrował również do Europy. Obchodzony jest każdego roku w piątek. Jego historia rozpoczyna się w drugiej połowie XIX wieku. Święto Dziękczynienia przypada na ostatni czwartek listopada. Tego dnia Amerykanie spotykają się na uroczystej kolacji z rodziną i najbliższymi, żeby podziękować za to, co dobrego spotkało ich przez cały rok. W USA dzień ten jest wolny od pracy. Ponoć nazwa Black Friday po raz pierwszy została użyta w latach 60. XX w., kiedy ulice i sklepy w Filadelfii były tak zatłoczone w związku z wyprzedażami, że wymagało to interwencji policji. Inna teoria mówi, że korzeni tego dnia powinniśmy się doszukiwać w sytuacji na rynku złota w 1869 roku – wówczas cena rynkowa tego surowca osiągnęła w wyniku spekulacji rekordową wysokość. Doszło do interwencji rządu USA, co wywołało gwałtowny spadek wartości złota.

Black Friday w Polsce

W Polsce Czarny Piątek organizowany jest tego samego dnia, co w Stanach Zjednoczonych, ale dopiero od kilku lat. Każdego roku skala Black Friday jest coraz większa, a do wydarzenia przyłączają się kolejne popularne sklepy – atrakcyjne wyprzedaże dostępne są zarówno online, jak i w sklepach stacjonarnych. Aby klienci mogli skorzystać z wysokich rabatów, sklepy tego dnia otwarte są dłużej. W Polsce promocje mają inny charakter niż za granicą – często godne uwagi rabaty dostępne są przez cały tydzień, w którym przypada Black Friday lub od piątku do poniedziałku, który nazywany jest Cyber Monday.

Nad Wisłą promocje nie są tak atrakcyjne, jak za oceanem, ale Polacy chętnie z nich korzystają. W Black Friday galerie handlowe organizują specjalne wydarzenia jak np. koncerty gwiazd i wydłużają godziny pracy, szykując tzw. noce zakupów z kolejnymi zniżkami i promocjami. Ma to przyciągnąć do ich odwiedzenia jeszcze więcej ludzi. W tym roku jednak Black Friday będzie wyjątkowy - ze względu na epidemiczne obostrzenia 27 listopada wiele sklepów w galeriach handlowych (w tym odzieżowe, obuwnicze, sportowe czy perfumerie) nie będzie jeszcze czynnych - otworzą się dopiero w sobotę, chociaż wiele z nich dalej może oferować różne promocje. Na szczęście, dostępne dla Polaków pozostają sklepy online.

Skąd właściwie wzięła się nazwa „Czarny Piątek”? Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Uznaje się aż trzy, równie prawdopodobne, historie powstania tej nazwy.

Pierwsza dotyczy ruchu ulicznego, a konkretnie gigantycznych korków, które tworzyły się w okolicach sklepów w owym dniu.

Według kolejnej teorii, nazwy Black Friday pierwszy raz użyły media już w 1981 roku. Miało to być określenie pozytywne, wskazujące na wyjątkowe dochody sprzedawców uzyskiwane w tym dniu.

 Trzecia nie ma nic wspólnego z zakupami. Niektórzy uznają, że określenie Czarny Piątek wzięło się od wielkiej fali zwolnień wśród pracowników w tym dniu.

A jak jest u nas? Black Friday w Activlab

 24 – 27 listopada kupicie wszystkie nasze produkty o 25% taniej! Promocja nie dotyczy wybranych produktów, tylko wszystkich! Jeżeli zatem kochacie zakupowe szaleństwo Black Friday, koniecznie odwiedźcie naszą stronę i wybierzcie idealne produkty dla swoich potrzeb. Zwłaszcza, że nie długo Mikołajki.

[products=1402,2613,2606]

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium