Wyszukaj artykuł

Blog kategorie
Blog wpisy
Dieta redukcyjna dla wegetarian

Dieta wegetariańska jest bardzo często kojarzona z odchudzaniem i poprawą stanu zdrowia. Z artykułu dowiesz się na co zwracać uwagę podczas stosowania bezmięsnej diety aby uzyskać najlepsze efekty!

Czym jest saturacja i jak ją mierzyć?

O właściwym poziomie natlenienia krwi szeroko zaczęliśmy dyskutować dopiero przy okazji niebezpieczeństw związanych z pandemią koronawirusa. Kto z nas wcześniej interesował się tym, czym jest saturacja, do czego służy pulsoksymetr i jakie są normy natlenienia krwi? Tlen jest nam niezbędny do życia i prawidłowego funkcjonowania, a badanie jego parametrów to jeden z kroków, jaki podejmują ratownicy medyczni, sprawdzając nasze czynności życiowe. Przyjrzyjmy się zatem bliżej zarówno saturacji, jak i temu jak ją mierzyć w warunkach domowych.

Izolat białka sojowego – dlaczego warto stosować?

W dzisiejszych czasach coraz częściej zwracamy uwagę na to co jemy i jakich suplementów używamy. Aż ciężko uwierzyć, że jeszcze parę lat temu, mało kto zerkał na etykietę kupowanego produktu. Zmienia się zarówno nasze podejście, jak i trendy żywieniowe. Co ciekawe, według dziennikarzy z „The Economist” rok 2019 należeć będzie do…wegan i wegetarian!

Dlaczego warto przygotowywać lunchboxy?

W natłoku codziennych obowiązków łatwo jest zapomnieć o spożywaniu zbilansowanych posiłków, i nierzadko łapiemy się na jedzeniu „byle czego” i „byle szybko”. Niestety jest to prosta droga do niezdrowego odżywiania (nie oszukujmy się – najczęściej sięgamy po  drożdżówkę,

Promocje
Magnez NA SKURCZE - OUTLET
11,49 zł 5,99 zł
szt.
2 x Dzika Róża 150g
73,50 zł 62,98 zł
szt.
2 x High Protein BAR 24 x 46 g
179,90 zł 169,90 zł
2 x Citrulline Xtra 200g
71,98 zł 62,98 zł
2 x Mass Up 1200g
49,98 zł 42,90 zł
De Luxe Whey 2kg - OUTLET
155,00 zł 99,98 zł
szt.
2 x Arginine3 120 caps
79,98 zł 69,98 zł
szt.

Kiedy stosować argininę?

Arginina to jeden z aminokwasów wstępujących w żywności. Zajmuje ona jednak specjalne miejsce w diecie sportowca – dlaczego? Pełni rolę prekursora w powstawaniu wielu związków biologicznie aktywnych. Przykładami będą tutaj chociażby kreatyna, agmatyna czy, co najistotniejsze – tlenek azotu.

U najmłodszych musi być ona w pełni dostarczana z pożywieniem, u dorosłych natomiast syntezowana jest z innych związków. W określonych warunkach staje się aminokwasem niezbędnym.

 arginina

Zastosowanie i rola argininy

Dziś omawiany aminokwas znajduje szerokie zastosowanie w lecznictwie – arginina wpływa na poprawę funkcjonowania układu immunologicznego, sercowo-naczyniowego, oddechowego i trawiennego. Działa także przeciwnowotworowo, hamując jego rozwój we wczesnym stadium, a także wspomaga proces detoksykacji organizmu z amoniaku powstającego w metabolizmie protein. Dyskutuje się wpływ argininy na syntezę hormonu wzrostu. Ze względu na wpływ na produkcję NO (tlenku azotu) znalazła także szerokie uznanie w świecie sportu – w przebiegu tego mechanizmu poprawia ukrwienie mięśni (przepływ krwi, tlenu i składników odżywczych), skutkuje także spadkiem ciśnienia tętniczego krwi – rozkurczowy wpływ argininy na naczynia krwionośne został udokumentowany już w 1988 roku.

Tlenek azotu wykazuje oczywiście znacznie szerszy wpływ na organizm, aniżeli sama poprawa ukrwienia. Wpływa on na ograniczenie przylegania, aktywacji i „zlepiania” płytek krwi (zapobiegając powstawaniu zakrzepów), odgrywa rolę neuroprzekaźnika oraz modulatora odpowiedzi immunologicznej.

Zastosowanie argininy w różnych dyscyplinach sportu

Rok 2004 przyniósł publikację ciekawego eksperymentu – zespół pod kierownictwem Campbella podjął się próby sprawdzenia wpływu argininy na każdy z 3 podstawowych aspektów skłaniających sportowców do jej zażywania. Są nimi:

  • wpływ na endogenną syntezę GH (hormonu wzrostu)
  • wpływ na syntezę kreatyny w organizmie
  • wpływ na potęgowanie powstawania tlenku azotu

W kontekście wpływu na produkcję endogennego hormonu wzrostu i kreatyny niestety nie odnaleziono przekonujących dowodów w literaturze, jednak kwestia produkcji NO, prócz dokumentacji klinicznej, okazała się mieć solidne podstawy fizjologiczne. Próby prowadzone u pacjentów kardiologicznych (głównie z niewydolnością serca, po zawale lub z współwystępującym nadciśnieniem płucnym) wykazały, że podaż dawek 3-9g/d może istotnie poprawiać wydolność.

Kolejnej próby określenia wpływu suplementacji argininą na poziom GH podjęli się Forbes i wsp. w 2014. Niestety oni również nie wykazali by stosowanie suplementacji argininą przed wysiłkiem zwiększało syntezę GH (pomiarów dokonywano w 0, 15, 30 i 60minucie po zakończeniu treningu). Tożsame wyniki (prócz GH badając stężenie kortyzolu, insuliny i IGF-1) zaobserwował zespół de Silva badając 15 biegaczy w 2014.

Nieco odmiennych informacji przynosi przegląd Kanaley z 2008. Dowodzi on, iż przyjmowanie dawek 5-9g argininy skutkuje wzrostem spoczynkowego poziomu GH. Podawanie w okolicy wysiłku nie przynosiło niestety pozytywnych skutków w tej materii.

arginina

Odbiegając od dyskusyjnej tematyki GH – rok 2012 to ciekawe doświadczenie mające na celu udokumentować wpływ jednorazowej dawki Arg na rozmiar bicepsów (objętość przepływającej przez nie krwi), ich siłę, produkcję NO i natlenienie podczas regeneracji. W eksperymencie wzięło udział 15 mężczyzn, a próba była randomizowana, podwójnie zaślepiona i kontrolowana placebo. Porcją podawaną uczestnikom było 6g argininy. Zaobserwowano, iż taki protokół suplementacyjny przyczynił się do wzrostu objętości krwi krążącej w mięśniu. Wzrost siły i wytrzymałości nie był istotny.

W roku 2014 opublikowano badanie na zawodowych zapaśnikach. Dziewięciu ochotników wzięło udział w krzyżowym eksperymencie – przyjmowali oni 1,5g argininy/10kg masy ciała lub placebo. Uczestnicy wykonywali wysiłek o protokole wzrastającym. Mimo braku wykazanych różnic w poziomie tętna, stężeniu mleczanów i maksymalnym zużyciu tlenu w trakcie ćwiczeń i regeneracji potreningowej, czas trwania wysiłku w próbie do odmowy był istotnie dłuższy w przypadku przyjmowania argininy.

W 2012 ukazał się przegląd badań nad L-argininą i L-cytruliną. Badacze konkludują, iż benefity z rzeczonej suplementacji odniosą głównie osoby nisko i średnio wytrenowane. Wysokiej klasy sportowcy niestety uzyskają efekt niewielki bądź żaden (niestety bardzo często uzyskuje się takie efekty w badaniach naukowych – organizmy sportowców zawodowych są w tak znacznym stopniu zaadaptowane do wysiłku, że trudno poprawić ich funkcje. Tożsame „rozczarowanie” przyniosły także badania nad azotanami pozyskiwanymi z buraka).

Suplementacja argininą jako stymulatorem produkcji GH niekoniecznie musi przynieść pozytywne rezultaty. Jeśli natomiast Twoim celem jest poprawa ukrwienia (a w efekcie dotlenienia i odżywienia, a także pompy mięśniowej) środowiska mięśnia, wspomożenie układu sercowo-naczyniowego (zmniejszenie ryzyka zakrzepów, obniżenie ciśnienia tętniczego krwi, poprawa funkcji serca) – suplementacja argininą będzie świetnym wyborem! Dodatkowo, jeśli nie jesteś sportowcem zawodowym (a więc Twój organizm nie jest „wyśrubowany” do granic możliwości) – suplementacja argininą (cytruliną również) może w istotny sposób poprawiać tolerancję ćwiczeń tlenowych i beztlenowych – wysiłek będzie większy, a efekty lepsze i bardziej zauważalne.

 

Literatura:

http://www.phmd.pl/api/files/view/1758.pdf

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2129157/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24225560

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/18090659

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3967014/

http://www.nrcresearchpress.com/doi/pdf/10.1139/apnm-2015-0436

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22251130

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4135062/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23075551

 

Paweł Szewczyk- magister dietetyki specjalizujący się w żywieniu sportowców. Dietetyk zawodników Kadry Polski i Mistrzów Europy. Uczestnik i prelegent szkoleń, konferencji i seminariów na terenie całego kraju. Wykładowca w Państwowej Medycznej Wyższej Szkole Zawodowej w Opolu oraz Instytucie Psychodietetyki we Wrocławiu. Na co dzień zajmuje się profesjonalnym poradnictwem w zakresie żywienia oraz suplementacji, publikuje naukowo i popularnie oraz szkoli sportowców i dietetyków.

Autor bloga: szewczykpassion.wordpress.com

Więcej informacji w zakładce wykształcenie i doświadczenie https://szewczykpassion.wordpress.com/wyksztalcenie/

 

 

Arginine3 Arginine3
Producent: Activlab
38.99 zł
38.99 zł
zawiera 8.0 VAT, bez kosztów dostawy
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Darmowa dostawa
Darmowa dostawa (Paczkomaty InPost) już od 149,99 zł.
Wersje językowe
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium