Blog kategorie
Blog wpisy
Znaczenie cytruliny w diecie sportowców

Szeroka dostępność różnego rodzaju suplementów mających na celu zwiększenie wydajności treningu i przyrostu tkanki mięśniowej sprawia, że często ciężko jest wybrać ten najbardziej skuteczny. Obecne produkty zawierają w sobie różne substancji, wiele z nich wciąż nieznanych dla przeciętnego bywalca siłowni. Jednym z często pojawiających się składników jest cytrulina. W dzisiejszym wpisie przedstawimy, czym właściwie ona jest i jakie ma znaczenie w diecie sportowców.

Czy można zbudować mięśnie z białka roślinnego?

Od soczewicy, przez orzechy, aż po innowacyjne produkty takie jak tofu i tempeh – białka pochodzenia roślinnego w końcu stały się elementem współczesnej diety niemal każdego człowieka. Wzrost zainteresowania wegetarianizmem i weganizmem dodatkowo zwiększa popyt na poszukiwanie alternatywy dla produktów odzwierzęcych. Sportowcy jednak często zadają sobie pytanie, czy można zbudować masę mięśniową na diecie wykluczającej mięso i nabiał? W tym wpisie zgłębimy temat białka roślinnego i wyjaśnimy, jak można skutecznie wykorzystać je do wspierania zdrowia mięśni i ogólnej kondycji fizycznej.

Dlaczego warto suplementować wapń?

W wieku dziecięcym wielu z nas było zachęcanych do jedzenia brokułów, mleka i ryb. Wynikało to z faktu, że wszystkie te produkty spożywcze są cennym źródłem naturalnego wapnia. Czy pierwiastek ten faktycznie jest tak istotny dla ludzkiego organizmu?

Promocje
Beauty Bar 4 + 1 GRATIS
Beauty Bar 4 + 1 GRATIS
24,95 zł 17,45 zł
szt.
3x Isolero, mix smaków
3x Isolero, mix smaków
28,99 zł 11,97 zł
szt.
100% ISO Whey Clear Drink
100% ISO Whey Clear Drink
149,99 zł 109,90 zł
100% Whey Premium
100% Whey Premium
219,90 zł 159,90 zł
BOX Prezentowy DODA D'EAU
BOX Prezentowy DODA D'EAU
428,94 zł 389,99 zł
Witamina C 1000 mg
Witamina C 1000 mg
30,89 zł 13,99 zł
szt.
WPC 80 Lactose free
WPC 80 Lactose free
75,00 zł 60,00 zł

Kiedy izolat, kiedy koncentrat?

Produkty proteinowe w oparciu o białko serwatkowe należą do najpopularniejszych kategorii suplementów sportowych i stanowią znakomite źródło budulca dla naszych mięśni. Wygodne w użyciu, dobrze się wchłaniające i zróżnicowane pod względem składu i smaku, oferują białkowy boost wszystkim tym, którzy tego potrzebują. Podstawowe pytanie, na jakie musisz sobie odpowiedzieć, gdy zaczynasz przygodę z odżywką białkową to: kiedy izolat, kiedy koncentrat? Które produkty lepiej wspomogą Twoje cele, a które warto odłożyć na inny moment? Sprawdźmy!

Wstępne rozeznanie

Aby móc dobrze dostosować rodzaj odżywki białkowej do swoich preferencji, typu sylwetki i celu treningowego, warto wiedzieć jak powstają tego typu produkty. Suplementacja w segmencie białek stoi na dwóch filarach: surowce zwierzęce i roślinne. Do zwięrzęcych należy przede wszystkich białko serwatkowe powstające w procesie filtracji serwatki, a także – rzadziej używane w produktach – białko jaja kurzego czy białko kazeinowe. Jeśli chodzi o roślinne alternatywy, konsumenci wybierają przeważnie między białkiem sojowym,  a także z grochu, brązowego ryżu czy konopii.

Produkcja suplementów opartych na serwatce polega na cyklu procesów termiczno-chemicznych jakim poddaje się surowiec, by skrupulatnie oddzielić w nim białko, węglowodany i tłuszcz. Zaawansowana filtracja skutkuje pozyskaniem precyzyjnie wyselekcjonowanego białka zwierzęcego w konsystencji sypkiego proszku, który następnie wzbogaca się smakowo lub łączy z innymi składnikami.

By wrócić do naszego podstawowego pytania „kiedy izolat, kiedy koncentrat?”, spójrzmy na różnice między obiema formami białka serwatkowego:

Koncentrat – inaczej białko WPC (od Whey Protein Concentrate); oczyszczanie serwatki prowadzi się do momentu uzyskania ok. 65-80% czystego białka i nie więcej niż ok. 8% węglowodanów oraz ok. 6% tłuszczu w produkcie finalnym. Z uwagi na rozkład makroskładników, koncentrat wykazuje wyższą kaloryczność niż izolat, w którym udział cukrów i tłuszczów jest niższy. Produkty typu WPC cechuje świetny stosunek jakości do ceny.

Izolat -  inaczej WPI (od Whey Protein Isolate); filtracja prowadzona jest tak długo, aż uzyskuje się w produkcie zawartość czystego białka w granicach ok. 85-90%, natomiast cukrów i tłuszczów na poziomie 3% składu. Zaawansowany proces technologiczny skutkuje produktem o wysokiej wartości białkowej i niskiej kaloryczności. Kolejny atut izolatu wiąże się z mniejszą zawartością laktozy, której trawienie dla części populacji bywa źródłem dyskomfortu lub wręcz problemów zdrowotnych. Produkty z gatunku WPI cechuje wyższa cena.

Kiedy koncentrat?

Powyższa krótka charakterystyka sama w sobie rozjaśnia nam sytuację. Suplementy typu WPC – na rynku dostępne są warianty o odpowiednio różnej zawartości białka – doskonale uzupełniają dietę w proteiny i wspierają szybszą regenerację mięśni, dostarczając jednocześnie więcej kalorycznego paliwa do ćwiczeń.

Większa kaloryczność będzie atutem przede wszystkim dla tych, którzy trenują na masę, a także dla ektomorfików oraz dla osób uprawiających ćwiczenia aerobowe o wysokiej intensywności. W przypadku tych trzech grup podwyższona wartość odżywcza, w połączeniu z udowodnionym działaniem anabolicznym, ułatwią rozbudowę tkanki mięśniowej, a także uzupełnią zasoby energetyczne uszczuplone intensywnym treningiem.

Ponadto, koncentrat dobrze sprawdzi się u osób, które zaczynają regularne ćwiczenia i są w trakcie budowania swoich preferencji do producentów, konsystencji, smaków i aromatów odżywek – niższa cena sprzyja możliwości wypróbowania wielu opcji, zanim trafi się na ulubiony suplement.

Kiedy izolat?

Gdy naszym celem jest redukcja, izolat jest zdecydowanym faworytem – pomoże mięśniom w regeneracji, dostarczając nam mniej kalorii niż koncentrat. Mniej kaloryczne produkty WPI przydadzą się także endomorfikom oraz wszystkim mającym predyspozycje do szybszego przybierania na masie. Gdy zależy nam nam na budowie masy, a startujemy z raczej „wątłej pozycji”, można rozważyć przyjmowanie izolatu w towarzystwie odżywki węglowodanowej albo odpowiednie zbilansowanie węglowodanów w diecie.

Izolat białka serwatkowego charakteryzuje się przede wszystkim szybszą wchłanialnością niż koncentrat – nasz organizm prędzej może korzystać z dostarczonych wraz z nim aminokwasów i uzupełniać powstałe w wyniku treningu uszkodzenia. W związku z tym izolat bywa faworytem osób zaawansowanych w pracy nad sylwetką, dla których szybkość wchłaniania preparatu może przekładać się na skrupulatnie mierzone efekty treningowe.

Podsumowanie

Z punktu widzenia oddziaływania na nasz organizm, zarówno koncentrat, jak i izolat przyczynią się do rozrostu tkanki mięśniowej, gdyż ich podstawową funkcją jest uzupełnienie naszego jadłospisu w dobrze dostępne białko. Z uwagi na różnice w rozkładzie makroskładników, produkty na bazie białka serwatkowego warto jednak dostosować do budowy ciała oraz celu i fazy treningu. Gdy podstawowym kryterium jest dla nas cena, koncentrat sprawdzi się lepiej.

[products=2606,2608,2635,1338]

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Darmowa dostawa
Darmowa dostawa (Paczkomaty InPost) już od 149,99 zł.
Wersje językowe
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium