Koszyk

Ilość: 0

RAZEM:

0,00 zł

Kiedy izolat, kiedy koncentrat?

Produkty proteinowe w oparciu o białko serwatkowe należą do najpopularniejszych kategorii suplementów sportowych i stanowią znakomite źródło budulca dla naszych mięśni. Wygodne w użyciu, dobrze się wchłaniające i zróżnicowane pod względem składu i smaku, oferują białkowy boost wszystkim tym, którzy tego potrzebują. Podstawowe pytanie, na jakie musisz sobie odpowiedzieć, gdy zaczynasz przygodę z odżywką białkową to: kiedy izolat, kiedy koncentrat? Które produkty lepiej wspomogą Twoje cele, a które warto odłożyć na inny moment? Sprawdźmy!

Wstępne rozeznanie

Aby móc dobrze dostosować rodzaj odżywki białkowej do swoich preferencji, typu sylwetki i celu treningowego, warto wiedzieć jak powstają tego typu produkty. Suplementacja w segmencie białek stoi na dwóch filarach: surowce zwierzęce i roślinne. Do zwięrzęcych należy przede wszystkich białko serwatkowe powstające w procesie filtracji serwatki, a także – rzadziej używane w produktach – białko jaja kurzego czy białko kazeinowe. Jeśli chodzi o roślinne alternatywy, konsumenci wybierają przeważnie między białkiem sojowym,  a także z grochu, brązowego ryżu czy konopii.

Produkcja suplementów opartych na serwatce polega na cyklu procesów termiczno-chemicznych jakim poddaje się surowiec, by skrupulatnie oddzielić w nim białko, węglowodany i tłuszcz. Zaawansowana filtracja skutkuje pozyskaniem precyzyjnie wyselekcjonowanego białka zwierzęcego w konsystencji sypkiego proszku, który następnie wzbogaca się smakowo lub łączy z innymi składnikami.

By wrócić do naszego podstawowego pytania „kiedy izolat, kiedy koncentrat?”, spójrzmy na różnice między obiema formami białka serwatkowego:

Koncentrat – inaczej białko WPC (od Whey Protein Concentrate); oczyszczanie serwatki prowadzi się do momentu uzyskania ok. 65-80% czystego białka i nie więcej niż ok. 8% węglowodanów oraz ok. 6% tłuszczu w produkcie finalnym. Z uwagi na rozkład makroskładników, koncentrat wykazuje wyższą kaloryczność niż izolat, w którym udział cukrów i tłuszczów jest niższy. Produkty typu WPC cechuje świetny stosunek jakości do ceny.

Izolat -  inaczej WPI (od Whey Protein Isolate); filtracja prowadzona jest tak długo, aż uzyskuje się w produkcie zawartość czystego białka w granicach ok. 85-90%, natomiast cukrów i tłuszczów na poziomie 3% składu. Zaawansowany proces technologiczny skutkuje produktem o wysokiej wartości białkowej i niskiej kaloryczności. Kolejny atut izolatu wiąże się z mniejszą zawartością laktozy, której trawienie dla części populacji bywa źródłem dyskomfortu lub wręcz problemów zdrowotnych. Produkty z gatunku WPI cechuje wyższa cena.

Kiedy koncentrat?

Powyższa krótka charakterystyka sama w sobie rozjaśnia nam sytuację. Suplementy typu WPC – na rynku dostępne są warianty o odpowiednio różnej zawartości białka – doskonale uzupełniają dietę w proteiny i wspierają szybszą regenerację mięśni, dostarczając jednocześnie więcej kalorycznego paliwa do ćwiczeń.

Większa kaloryczność będzie atutem przede wszystkim dla tych, którzy trenują na masę, a także dla ektomorfików oraz dla osób uprawiających ćwiczenia aerobowe o wysokiej intensywności. W przypadku tych trzech grup podwyższona wartość odżywcza, w połączeniu z udowodnionym działaniem anabolicznym, ułatwią rozbudowę tkanki mięśniowej, a także uzupełnią zasoby energetyczne uszczuplone intensywnym treningiem.

Ponadto, koncentrat dobrze sprawdzi się u osób, które zaczynają regularne ćwiczenia i są w trakcie budowania swoich preferencji do producentów, konsystencji, smaków i aromatów odżywek – niższa cena sprzyja możliwości wypróbowania wielu opcji, zanim trafi się na ulubiony suplement.

Kiedy izolat?

Gdy naszym celem jest redukcja, izolat jest zdecydowanym faworytem – pomoże mięśniom w regeneracji, dostarczając nam mniej kalorii niż koncentrat. Mniej kaloryczne produkty WPI przydadzą się także endomorfikom oraz wszystkim mającym predyspozycje do szybszego przybierania na masie. Gdy zależy nam nam na budowie masy, a startujemy z raczej „wątłej pozycji”, można rozważyć przyjmowanie izolatu w towarzystwie odżywki węglowodanowej albo odpowiednie zbilansowanie węglowodanów w diecie.

Izolat białka serwatkowego charakteryzuje się przede wszystkim szybszą wchłanialnością niż koncentrat – nasz organizm prędzej może korzystać z dostarczonych wraz z nim aminokwasów i uzupełniać powstałe w wyniku treningu uszkodzenia. W związku z tym izolat bywa faworytem osób zaawansowanych w pracy nad sylwetką, dla których szybkość wchłaniania preparatu może przekładać się na skrupulatnie mierzone efekty treningowe.

Podsumowanie

Z punktu widzenia oddziaływania na nasz organizm, zarówno koncentrat, jak i izolat przyczynią się do rozrostu tkanki mięśniowej, gdyż ich podstawową funkcją jest uzupełnienie naszego jadłospisu w dobrze dostępne białko. Z uwagi na różnice w rozkładzie makroskładników, produkty na bazie białka serwatkowego warto jednak dostosować do budowy ciała oraz celu i fazy treningu. Gdy podstawowym kryterium jest dla nas cena, koncentrat sprawdzi się lepiej.

[products=2606,2608,2635,1338]

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium