Wyszukaj artykuł

Blog kategorie
Blog wpisy
Skuteczna suplementacja na zdrową skórę, włosy i paznokcie

Lśniące włosy, gładka i promienna skóra oraz mocne paznokcie to nie tylko atrybuty kobiecości, to również oznaki zdrowego organizmu. Zrównoważona dieta, jest oczywiście najlepszym sposobem na zapewnienie odpowiedniej ilości witamin i minerałów. Często zdarza się jednak, że tempo życia, ilość spraw ciążących każdego dnia na Twojej głowie oraz stres sprawiają, że nie przestrzegamy zasad zbilansowanej diety. Twój organizm zaczyna cierpieć na niedobory ważnych witamin i minerałów. Warto w takiej sytuacji sięgnąć po suplementy diety, które mogą w skuteczny sposób wzmocnić organizm.

Dieta redukcyjna dla wegetarian

Dieta wegetariańska jest bardzo często kojarzona z odchudzaniem i poprawą stanu zdrowia. Z artykułu dowiesz się na co zwracać uwagę podczas stosowania bezmięsnej diety aby uzyskać najlepsze efekty!

Czym jest saturacja i jak ją mierzyć?

O właściwym poziomie natlenienia krwi szeroko zaczęliśmy dyskutować dopiero przy okazji niebezpieczeństw związanych z pandemią koronawirusa. Kto z nas wcześniej interesował się tym, czym jest saturacja, do czego służy pulsoksymetr i jakie są normy natlenienia krwi? Tlen jest nam niezbędny do życia i prawidłowego funkcjonowania, a badanie jego parametrów to jeden z kroków, jaki podejmują ratownicy medyczni, sprawdzając nasze czynności życiowe. Przyjrzyjmy się zatem bliżej zarówno saturacji, jak i temu jak ją mierzyć w warunkach domowych.

Promocje
Tricreatine Malate
Tricreatine Malate
78,90 zł 64,99 zł
100% Whey Premium
100% Whey Premium
219,90 zł 159,90 zł
WPC 80 Lactose free
WPC 80 Lactose free
99,99 zł 75,00 zł
Witamina C 100%
Witamina C 100%
30,89 zł 13,99 zł
szt.
2 x Elektrolity Isoactive
2 x Elektrolity Isoactive
57,98 zł 54,98 zł
2 x Elektrolity Isoactive + BIDON
2 x Elektrolity Isoactive + BIDON
71,97 zł 62,99 zł
Activlab Pharma Preworkout
Activlab Pharma Preworkout
59,90 zł 47,00 zł

Kiedy izolat, kiedy koncentrat?

Produkty proteinowe w oparciu o białko serwatkowe należą do najpopularniejszych kategorii suplementów sportowych i stanowią znakomite źródło budulca dla naszych mięśni. Wygodne w użyciu, dobrze się wchłaniające i zróżnicowane pod względem składu i smaku, oferują białkowy boost wszystkim tym, którzy tego potrzebują. Podstawowe pytanie, na jakie musisz sobie odpowiedzieć, gdy zaczynasz przygodę z odżywką białkową to: kiedy izolat, kiedy koncentrat? Które produkty lepiej wspomogą Twoje cele, a które warto odłożyć na inny moment? Sprawdźmy!

Wstępne rozeznanie

Aby móc dobrze dostosować rodzaj odżywki białkowej do swoich preferencji, typu sylwetki i celu treningowego, warto wiedzieć jak powstają tego typu produkty. Suplementacja w segmencie białek stoi na dwóch filarach: surowce zwierzęce i roślinne. Do zwięrzęcych należy przede wszystkich białko serwatkowe powstające w procesie filtracji serwatki, a także – rzadziej używane w produktach – białko jaja kurzego czy białko kazeinowe. Jeśli chodzi o roślinne alternatywy, konsumenci wybierają przeważnie między białkiem sojowym,  a także z grochu, brązowego ryżu czy konopii.

Produkcja suplementów opartych na serwatce polega na cyklu procesów termiczno-chemicznych jakim poddaje się surowiec, by skrupulatnie oddzielić w nim białko, węglowodany i tłuszcz. Zaawansowana filtracja skutkuje pozyskaniem precyzyjnie wyselekcjonowanego białka zwierzęcego w konsystencji sypkiego proszku, który następnie wzbogaca się smakowo lub łączy z innymi składnikami.

By wrócić do naszego podstawowego pytania „kiedy izolat, kiedy koncentrat?”, spójrzmy na różnice między obiema formami białka serwatkowego:

Koncentrat – inaczej białko WPC (od Whey Protein Concentrate); oczyszczanie serwatki prowadzi się do momentu uzyskania ok. 65-80% czystego białka i nie więcej niż ok. 8% węglowodanów oraz ok. 6% tłuszczu w produkcie finalnym. Z uwagi na rozkład makroskładników, koncentrat wykazuje wyższą kaloryczność niż izolat, w którym udział cukrów i tłuszczów jest niższy. Produkty typu WPC cechuje świetny stosunek jakości do ceny.

Izolat -  inaczej WPI (od Whey Protein Isolate); filtracja prowadzona jest tak długo, aż uzyskuje się w produkcie zawartość czystego białka w granicach ok. 85-90%, natomiast cukrów i tłuszczów na poziomie 3% składu. Zaawansowany proces technologiczny skutkuje produktem o wysokiej wartości białkowej i niskiej kaloryczności. Kolejny atut izolatu wiąże się z mniejszą zawartością laktozy, której trawienie dla części populacji bywa źródłem dyskomfortu lub wręcz problemów zdrowotnych. Produkty z gatunku WPI cechuje wyższa cena.

Kiedy koncentrat?

Powyższa krótka charakterystyka sama w sobie rozjaśnia nam sytuację. Suplementy typu WPC – na rynku dostępne są warianty o odpowiednio różnej zawartości białka – doskonale uzupełniają dietę w proteiny i wspierają szybszą regenerację mięśni, dostarczając jednocześnie więcej kalorycznego paliwa do ćwiczeń.

Większa kaloryczność będzie atutem przede wszystkim dla tych, którzy trenują na masę, a także dla ektomorfików oraz dla osób uprawiających ćwiczenia aerobowe o wysokiej intensywności. W przypadku tych trzech grup podwyższona wartość odżywcza, w połączeniu z udowodnionym działaniem anabolicznym, ułatwią rozbudowę tkanki mięśniowej, a także uzupełnią zasoby energetyczne uszczuplone intensywnym treningiem.

Ponadto, koncentrat dobrze sprawdzi się u osób, które zaczynają regularne ćwiczenia i są w trakcie budowania swoich preferencji do producentów, konsystencji, smaków i aromatów odżywek – niższa cena sprzyja możliwości wypróbowania wielu opcji, zanim trafi się na ulubiony suplement.

Kiedy izolat?

Gdy naszym celem jest redukcja, izolat jest zdecydowanym faworytem – pomoże mięśniom w regeneracji, dostarczając nam mniej kalorii niż koncentrat. Mniej kaloryczne produkty WPI przydadzą się także endomorfikom oraz wszystkim mającym predyspozycje do szybszego przybierania na masie. Gdy zależy nam nam na budowie masy, a startujemy z raczej „wątłej pozycji”, można rozważyć przyjmowanie izolatu w towarzystwie odżywki węglowodanowej albo odpowiednie zbilansowanie węglowodanów w diecie.

Izolat białka serwatkowego charakteryzuje się przede wszystkim szybszą wchłanialnością niż koncentrat – nasz organizm prędzej może korzystać z dostarczonych wraz z nim aminokwasów i uzupełniać powstałe w wyniku treningu uszkodzenia. W związku z tym izolat bywa faworytem osób zaawansowanych w pracy nad sylwetką, dla których szybkość wchłaniania preparatu może przekładać się na skrupulatnie mierzone efekty treningowe.

Podsumowanie

Z punktu widzenia oddziaływania na nasz organizm, zarówno koncentrat, jak i izolat przyczynią się do rozrostu tkanki mięśniowej, gdyż ich podstawową funkcją jest uzupełnienie naszego jadłospisu w dobrze dostępne białko. Z uwagi na różnice w rozkładzie makroskładników, produkty na bazie białka serwatkowego warto jednak dostosować do budowy ciała oraz celu i fazy treningu. Gdy podstawowym kryterium jest dla nas cena, koncentrat sprawdzi się lepiej.

[products=2606,2608,2635,1338]

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Darmowa dostawa
Darmowa dostawa (Paczkomaty InPost) już od 149,99 zł.
Wersje językowe
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium