Blog kategorie
Blog wpisy
Znaczenie cytruliny w diecie sportowców

Szeroka dostępność różnego rodzaju suplementów mających na celu zwiększenie wydajności treningu i przyrostu tkanki mięśniowej sprawia, że często ciężko jest wybrać ten najbardziej skuteczny. Obecne produkty zawierają w sobie różne substancji, wiele z nich wciąż nieznanych dla przeciętnego bywalca siłowni. Jednym z często pojawiających się składników jest cytrulina. W dzisiejszym wpisie przedstawimy, czym właściwie ona jest i jakie ma znaczenie w diecie sportowców.

Czy można zbudować mięśnie z białka roślinnego?

Od soczewicy, przez orzechy, aż po innowacyjne produkty takie jak tofu i tempeh – białka pochodzenia roślinnego w końcu stały się elementem współczesnej diety niemal każdego człowieka. Wzrost zainteresowania wegetarianizmem i weganizmem dodatkowo zwiększa popyt na poszukiwanie alternatywy dla produktów odzwierzęcych. Sportowcy jednak często zadają sobie pytanie, czy można zbudować masę mięśniową na diecie wykluczającej mięso i nabiał? W tym wpisie zgłębimy temat białka roślinnego i wyjaśnimy, jak można skutecznie wykorzystać je do wspierania zdrowia mięśni i ogólnej kondycji fizycznej.

Dlaczego warto suplementować wapń?

W wieku dziecięcym wielu z nas było zachęcanych do jedzenia brokułów, mleka i ryb. Wynikało to z faktu, że wszystkie te produkty spożywcze są cennym źródłem naturalnego wapnia. Czy pierwiastek ten faktycznie jest tak istotny dla ludzkiego organizmu?

Promocje
Mass Up Gainer 3500 g OUTLET
Mass Up Gainer 3500 g OUTLET
89,90 zł 79,90 zł
100% ISO Whey Clear Drink
100% ISO Whey Clear Drink
149,99 zł 109,90 zł
BOX Prezentowy DODA D'EAU
BOX Prezentowy DODA D'EAU
428,94 zł 389,99 zł
WPC 80 Lactose free
WPC 80 Lactose free
75,00 zł 69,99 zł
BOX DODA D'EAU + Luna EDP
BOX DODA D'EAU + Luna EDP
658,94 zł 526,99 zł
szt.
BOX DODA D'EAU + Luna EDP + Mega Sleep
BOX DODA D'EAU + Luna EDP + Mega Sleep
857,94 zł 685,99 zł
szt.

Kiedy izolat, kiedy koncentrat?

Produkty proteinowe w oparciu o białko serwatkowe należą do najpopularniejszych kategorii suplementów sportowych i stanowią znakomite źródło budulca dla naszych mięśni. Wygodne w użyciu, dobrze się wchłaniające i zróżnicowane pod względem składu i smaku, oferują białkowy boost wszystkim tym, którzy tego potrzebują. Podstawowe pytanie, na jakie musisz sobie odpowiedzieć, gdy zaczynasz przygodę z odżywką białkową to: kiedy izolat, kiedy koncentrat? Które produkty lepiej wspomogą Twoje cele, a które warto odłożyć na inny moment? Sprawdźmy!

Wstępne rozeznanie

Aby móc dobrze dostosować rodzaj odżywki białkowej do swoich preferencji, typu sylwetki i celu treningowego, warto wiedzieć jak powstają tego typu produkty. Suplementacja w segmencie białek stoi na dwóch filarach: surowce zwierzęce i roślinne. Do zwięrzęcych należy przede wszystkich białko serwatkowe powstające w procesie filtracji serwatki, a także – rzadziej używane w produktach – białko jaja kurzego czy białko kazeinowe. Jeśli chodzi o roślinne alternatywy, konsumenci wybierają przeważnie między białkiem sojowym,  a także z grochu, brązowego ryżu czy konopii.

Produkcja suplementów opartych na serwatce polega na cyklu procesów termiczno-chemicznych jakim poddaje się surowiec, by skrupulatnie oddzielić w nim białko, węglowodany i tłuszcz. Zaawansowana filtracja skutkuje pozyskaniem precyzyjnie wyselekcjonowanego białka zwierzęcego w konsystencji sypkiego proszku, który następnie wzbogaca się smakowo lub łączy z innymi składnikami.

By wrócić do naszego podstawowego pytania „kiedy izolat, kiedy koncentrat?”, spójrzmy na różnice między obiema formami białka serwatkowego:

Koncentrat – inaczej białko WPC (od Whey Protein Concentrate); oczyszczanie serwatki prowadzi się do momentu uzyskania ok. 65-80% czystego białka i nie więcej niż ok. 8% węglowodanów oraz ok. 6% tłuszczu w produkcie finalnym. Z uwagi na rozkład makroskładników, koncentrat wykazuje wyższą kaloryczność niż izolat, w którym udział cukrów i tłuszczów jest niższy. Produkty typu WPC cechuje świetny stosunek jakości do ceny.

Izolat -  inaczej WPI (od Whey Protein Isolate); filtracja prowadzona jest tak długo, aż uzyskuje się w produkcie zawartość czystego białka w granicach ok. 85-90%, natomiast cukrów i tłuszczów na poziomie 3% składu. Zaawansowany proces technologiczny skutkuje produktem o wysokiej wartości białkowej i niskiej kaloryczności. Kolejny atut izolatu wiąże się z mniejszą zawartością laktozy, której trawienie dla części populacji bywa źródłem dyskomfortu lub wręcz problemów zdrowotnych. Produkty z gatunku WPI cechuje wyższa cena.

Kiedy koncentrat?

Powyższa krótka charakterystyka sama w sobie rozjaśnia nam sytuację. Suplementy typu WPC – na rynku dostępne są warianty o odpowiednio różnej zawartości białka – doskonale uzupełniają dietę w proteiny i wspierają szybszą regenerację mięśni, dostarczając jednocześnie więcej kalorycznego paliwa do ćwiczeń.

Większa kaloryczność będzie atutem przede wszystkim dla tych, którzy trenują na masę, a także dla ektomorfików oraz dla osób uprawiających ćwiczenia aerobowe o wysokiej intensywności. W przypadku tych trzech grup podwyższona wartość odżywcza, w połączeniu z udowodnionym działaniem anabolicznym, ułatwią rozbudowę tkanki mięśniowej, a także uzupełnią zasoby energetyczne uszczuplone intensywnym treningiem.

Ponadto, koncentrat dobrze sprawdzi się u osób, które zaczynają regularne ćwiczenia i są w trakcie budowania swoich preferencji do producentów, konsystencji, smaków i aromatów odżywek – niższa cena sprzyja możliwości wypróbowania wielu opcji, zanim trafi się na ulubiony suplement.

Kiedy izolat?

Gdy naszym celem jest redukcja, izolat jest zdecydowanym faworytem – pomoże mięśniom w regeneracji, dostarczając nam mniej kalorii niż koncentrat. Mniej kaloryczne produkty WPI przydadzą się także endomorfikom oraz wszystkim mającym predyspozycje do szybszego przybierania na masie. Gdy zależy nam nam na budowie masy, a startujemy z raczej „wątłej pozycji”, można rozważyć przyjmowanie izolatu w towarzystwie odżywki węglowodanowej albo odpowiednie zbilansowanie węglowodanów w diecie.

Izolat białka serwatkowego charakteryzuje się przede wszystkim szybszą wchłanialnością niż koncentrat – nasz organizm prędzej może korzystać z dostarczonych wraz z nim aminokwasów i uzupełniać powstałe w wyniku treningu uszkodzenia. W związku z tym izolat bywa faworytem osób zaawansowanych w pracy nad sylwetką, dla których szybkość wchłaniania preparatu może przekładać się na skrupulatnie mierzone efekty treningowe.

Podsumowanie

Z punktu widzenia oddziaływania na nasz organizm, zarówno koncentrat, jak i izolat przyczynią się do rozrostu tkanki mięśniowej, gdyż ich podstawową funkcją jest uzupełnienie naszego jadłospisu w dobrze dostępne białko. Z uwagi na różnice w rozkładzie makroskładników, produkty na bazie białka serwatkowego warto jednak dostosować do budowy ciała oraz celu i fazy treningu. Gdy podstawowym kryterium jest dla nas cena, koncentrat sprawdzi się lepiej.

[products=2606,2608,2635,1338]

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Darmowa dostawa
Darmowa dostawa (ORLEN Paczka) już od 299,99 zł.
Wersje językowe
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium