Koszyk

Ilość: 0

RAZEM:

0,00 zł

Kawa kuloodporna – alternatywa dla klasycznego śniadania?

Czy mamy tutaj fanów porannej kawy? Czarna, z mlekiem, a może…z masłem? Tak jest, nie musicie ze zdziwienia przecierać ekranu komputera! Kawa z masłem istnieje i ma nawet swoją nazwę – bulletproof coffee, czyli kawa kuloodporna.

Chociaż niektórzy traktuje kawę kuloodporną jako pewną nowinkę, to musicie wiedzieć, że w wielu kulturach, kawa i herbata z masłem cieszy się sporym uznaniem od pokoleń (m.in. himalajscy Szerpowie, etiopscy Gurage). Za autora słynnej bulletproof coffee uważa się z kolei Dave’a Aspreya, amerykańskiego blogera, który podczas swojej wycieczki do Tybetu zafascynował się miejscowym zwyczajem dodawania masła z mleka jaków do herbaty. Asprey zmodyfikował nieco przepis i zamienił herbatę na kawę, a masło z mleka jaków – na masło z mleka krowiego z dodatkiem oleju MCT. Sam Asprey, który jest zwolennikiem niskowęglowodanowej diety, stawia kawę kuloodporną jako alternatywę dla węglowodanowych śniadań, która wspomaga zarówno redukcję masy ciała, koncentrację, jak i pracę mózgu!

Zatem jeśli nie przepadacie za posiłkiem z samego rana, bulletproof coffee może być dla Was świetnym rozwiązaniem! Nie jest to wprawdzie pełnowartościowe śniadanie, ale daje poczucie sytości i energii na dłuższy czas. Jeśli jesteście na diecie (w tym diecie ketogenicznej) i pragniecie zrzucić kilka nadprogramowych kilogramów, to również warto rozważyć spożywanie takiej mieszanki!

Jak przygotować bulletproof coffee?

Zasadniczo potrzebujecie 3 składników: kawy (świeżo mielonej) z ziaren 100% arabiki, masła (najlepiej z mleka krów karmionych świeżą trawą) oraz oleju MCT (np. oleju kokosowego). Całość należy zblendować przez około 20-30 sekund i…cieszyć się nowym, ekscytującym smakiem!

Zalety picia kawy kuloodpornej

W Internecie znajdziecie mnóstwo historii osób, które potwierdzają, że bulletproof coffee dodaje energii, zwiększa koncentrację, a także wspomaga redukcję wagi. Jeśli szukacie z kolei dowodów naukowych, to warto skupić się na samych składnikach!

  • Kawa pełna jest prozdrowotnych przeciwutleniaczy. Wspomaga spalanie tłuszczu, poprawia krążenie krwi, dodaje energii oraz zmniejsza ryzyko niektórych chorób (w tym choroby Parkinsona, cukrzycy, poszczególnych nowotworów[1]).
  • Masło od krów karmionych trawą zawiera większe ilości silnych przeciwutleniaczy (w tym beta karotenu) oraz kwasów tłuszczowych omega-3, niż zwykłe masło. Przewyższa je też pod względem zawartości witamin A, D oraz E[2].
  • Olej kokosowy pełen jest kwasów nasyconych średniołańcuchowych MCT, które nie odkładają się w postaci tkanki tłuszczowej. Jest także jednym ze źródeł kwasu laurynowego, odpowiedzialnego za zwalczanie bakterii, wirusów i grzybów. W badaniach wykazano, że olej MCT sprzyja utracie wagi i poprawie poziomu cholesterolu[3].

 

Wady picia kawy kuloodpornej

 

Chociaż jasne jest, że wszystkie składniki użyte do kawy kuloodpornej zapewniają całą gamę różnorodnych korzyści zdrowotnych, do tej pory nie przeprowadzono żadnej analizy, która w pełni potwierdzałaby zalety łączenia wspomnianych produktów. Codzienne picie bulletproof coffee skutkować może z kolei złudnym poczuciem wprowadzania zdrowego nawyku do diety – jakby na to nie patrzeć, taka kawa ma na celu zastąpienie pełnowartościowego posiłku. Kolejnym problemem jest również wysoka zawartość tłuszczów nasyconych. Stosowane w nadmiarze mogą być bowiem szkodliwe. Ostatnią sprawą, na którą warto zwrócić uwagę, jest kwestia możliwego podniesienia poziomu cholesterolu (ze względu na zawartość masła), zatem niektóre osoby powinny kawy kuloodpornej po prostu unikać.

 

 

[1] https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5696634/

[2] https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5409314/

[3] https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2874190/

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium