Koszyk

Ilość: 0

RAZEM:

0,00 zł

Jak działa żel energetyczny?

Żele energetyczne to suplementy diety szczególnie popularne wśród sportowców oraz osób podejmujących intensywny, długotrwały wysiłek fizyczny. Właściwie zażywany żel energetyczny przed startem pozwala w trakcie ćwiczeń utrzymać odpowiedni poziom energii, opóźniając uczucie zmęczenia i poprawiając wydolność fizyczną.

Z naszego dzisiejszego artykułu dowiesz się, jak dokładnie działają te suplementy, jakie składniki najczęściej zawierają i kiedy warto je stosować. Czytaj dalej i dowiedz się więcej!

Czym są żele energetyczne i jak działają?

Żel energetyczny to suplement diety będący skoncentrowanym źródłem energii w postaci łatwo przyswajalnych węglowodanów. Zawarte w nim cukry proste, takie jak glukoza i fruktoza, są szybko wchłaniane przez organizm, natomiast cukry złożone, takie jak maltodekstryna, uwalniają energię wolniej. Dzięki temu żele energetyczne są w stanie dostarczyć jednocześnie natychmiastowy zastrzyk energii oraz długofalowe wsparcie energetyczne.

W trakcie długotrwałego wysiłku fizycznego, takiego jak intensywny trening wytrzymałościowy, źródłem energii, od którego zależy wydajność, są węglowodany. W okresie odpoczynku mięśnie tworzą rezerwy energetyczne, magazynując węglowodany w postaci glikogenu. Im więcej zgromadzi się go przed treningiem, tym dłużej jest się w stanie utrzymać wysoką intensywność ćwiczeń i zwiększyć swoją wydolność.

W skład żeli energetycznych wchodzą najczęściej:

  • glukoza i fruktoza - cukry proste, szybko przyswajane przez organizm; maltodekstryna - cukier złożony, który rozkłada się wolniej, dostarczając energii na dłużej;
  • sacharyna - czyli słodzik;
  • aminokwasy - wykorzystywane do regeneracji tkanki mięśniowej, chronią przed jej katabolizmem i przyspieszają procesy naprawcze.

W zależności od receptury producenta, żele mogą zawierać witaminy, minerały, kofeinę, białko, w celu uzupełnienia wartości odżywczych produktu. Wybór konkretnego wariantu zależy od indywidualnych potrzeb i preferencji osoby, która będzie przyjmować żel.

Na czym dokładnie polega działanie żeli energetycznych? Dlaczego dla sportowców suplementacja za pomocą żelu energetycznego przed startem w zawodach może okazać się dobrym rozwiązaniem? W czasie treningu organizm zużywa zapasy energii w postaci glikogenu zgromadzonego w mięśniach i wątrobie. Kiedy te zapasy ulegają wyczerpaniu, poziom glukozy we krwi spada, co prowadzi do zmęczenia i zmniejszenia wydolności. Spożycie żelu energetycznego w takim momencie pomaga podnieść poziom cukru we krwi, dostarczając organizmowi niezbędnej dawki energii do dalszego wysiłku.

Część żeli energetycznych zawiera również elektrolity, istotne dla utrzymania odpowiedniego nawodnienia organizmu. Elektrolity, takie jak sód, magnez i potas, są tracone wraz z potem podczas intensywnej aktywności fizycznej. Kontrola gospodarki wodno-elektrolitowej poprzez stosowanie żeli energetycznych pomaga zapobiegać odwodnieniu i wspiera funkcjonowanie mięśni oraz ogólną wydolność organizmu.

Kto i kiedy powinien sięgnąć po żel energetyczny?

Żele energetyczne są przede wszystkim przeznaczone dla osób angażujących się w długotrwały i intensywny wysiłek fizyczny. Stosowanie ich podczas takich aktywności pomaga w szybkim uzupełnieniu energii, co może znacząco wpłynąć na poprawę wyników sportowych i ogólną wydolność organizmu.

Kto może korzystać z żeli energetycznych?

Żele energetyczne dla biegaczy i profesjonalnych sportowców wytrzymałościowych - główną grupą docelową osób nastawionych na przyjmowanie żeli energetycznych są profesjonalni sportowcy uprawiający sporty wytrzymałościowe, takie jak maratony, półmaratony, triathlony i długodystansowe wyścigi kolarskie. Dla nich żele energetyczne stanowią niezbędny element wyposażenia, gwarantujący dawkę odpowiedniej ilości energii w jak najkrótszym czasie. Saszetka specjalnego przeznaczenia będąca źródłem cukrów, pomaga im utrzymać wysoką wydolność i osiągać najlepsze wyniki.

Entuzjaści sportów wytrzymałościowych - dobry żel energetyczny jest również polecany dla osób biegających dla przyjemności na długi dystans oraz zaczynających swoją przygodę z biegami długodystansowymi. Analogicznie, dostarczenie dużej dawki węglowodanów, ułatwia kolarzom amatorom pokonywanie wielokilometrowych tras. Żele amatorskim biegaczom i zwolennikom innych rodzajów sportów wydłużają intensywność i czas trwania aktywności fizycznej.

Kiedy stosować żele energetyczne?

Podczas długotrwałego wysiłku - stosowanie żeli energetycznych należy rozważyć na okoliczność aktywności fizycznych, które trwają co najmniej godzinę, a ich intensywność jest na tyle wysoka, że organizm zaczyna wyczerpywać swoje zapasy energii.

W momentach kryzysowych - kiedy zaczyna się odczuwać wyraźne zmęczenie i spadek wydolności. Dostarczenie szybko przyswajalnej energii podczas wysiłku pozwoli kontynuować trening z odpowiednią intensywnością.

Regularne uzupełnianie energii - w czasie zawodów lub długich treningów cykliczne przyjmowane żeli energetycznych przeznaczonych dla osób aktywnych umożliwi naturalnie się doładować i zapobiec nagłym spadkom wydolności.

Żel energetyczny przed startem, w trakcie czy po wysiłku?

Żele energetyczne są użytecznym narzędziem dla sportowców i osób aktywnych fizycznie, zwłaszcza podczas długotrwałych i intensywnych treningów lub zawodów. Jak spożywać żel energetyczny przed startem, w trakcie i po wysiłku?

Żel energetyczny przed startem

Spożycie żelu energetycznego na 10-20 minut przed rozgrzewką daje organizmowi czas na przetworzenie węglowodanów w energię. Może to być korzystne szczególnie jeśli w ciągu kilku godzin przed treningiem spożywane posiłki nie były wystarczające. Węglowodany proste zawarte w żelu pozwolą wówczas na optymalne rozpoczęcie aktywności fizycznej.

W czasie wysiłku

  • Regularne spożywanie podczas aktywności - w trakcie maratonów, długich przejażdżek rowerowych, triathlonów czy intensywnych treningów siłowych zaleca się spożywanie żeli energetycznych w regularnych odstępach czasu, aby utrzymać stały poziom glukozy we krwi i zapewnić dostarczenie energii. Jeden żel należy przyjmować co 20-40 minut w czasie wysiłku.
  • W przypadku żeli energetycznych popijanych podczas długotrwałych wycieczek pieszych czy górskich wędrówek, przyjmuje się 1 żel co 60-120 minut.
  • Sporty indywidualne, np. tenis, squash, badminton, szermierka - 1 żel co 30-45 minut.
  • Sporty drużynowe, fitness, sztuki walki, sporty wodne i zimowe - 1 żel co 30-60 minut.

Po wysiłku

Choć żele energetyczne są głównie używane podczas wysiłku, mogą również pomóc w szybkim odzyskaniu energii po intensywnym treningu. Spożycie żelu tuż po zakończeniu ćwiczeń przyspieszy proces regeneracji poprzez szybkie dostarczenie węglowodanów do mięśni, które zostaną przekształcone w glikogen.

Żel energetyczny nie tylko przed startem - wskazówki ogólne

Korzystanie z żeli energetycznych w odpowiednich momentach i ilościach może znacząco poprawić wydolność i komfort w czasie treningów, zawodów i długotrwałego wysiłku. Najważniejsze jest dostosowanie ich spożycia do indywidualnych potrzeb organizmu. Sygnały takie jak spadek energii, uczucie głodu czy zmęczenie wskazują na potrzebę uzupełnienia energii. Pamiętajmy, żeby żel popić wodą, co pomaga w przyswajaniu węglowodanów w nim zawartych i zapobiega odwodnieniu.

[products=1488]

 
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium