Blog kategorie
Blog wpisy
Znaczenie cytruliny w diecie sportowców

Szeroka dostępność różnego rodzaju suplementów mających na celu zwiększenie wydajności treningu i przyrostu tkanki mięśniowej sprawia, że często ciężko jest wybrać ten najbardziej skuteczny. Obecne produkty zawierają w sobie różne substancji, wiele z nich wciąż nieznanych dla przeciętnego bywalca siłowni. Jednym z często pojawiających się składników jest cytrulina. W dzisiejszym wpisie przedstawimy, czym właściwie ona jest i jakie ma znaczenie w diecie sportowców.

Czy można zbudować mięśnie z białka roślinnego?

Od soczewicy, przez orzechy, aż po innowacyjne produkty takie jak tofu i tempeh – białka pochodzenia roślinnego w końcu stały się elementem współczesnej diety niemal każdego człowieka. Wzrost zainteresowania wegetarianizmem i weganizmem dodatkowo zwiększa popyt na poszukiwanie alternatywy dla produktów odzwierzęcych. Sportowcy jednak często zadają sobie pytanie, czy można zbudować masę mięśniową na diecie wykluczającej mięso i nabiał? W tym wpisie zgłębimy temat białka roślinnego i wyjaśnimy, jak można skutecznie wykorzystać je do wspierania zdrowia mięśni i ogólnej kondycji fizycznej.

Dlaczego warto suplementować wapń?

W wieku dziecięcym wielu z nas było zachęcanych do jedzenia brokułów, mleka i ryb. Wynikało to z faktu, że wszystkie te produkty spożywcze są cennym źródłem naturalnego wapnia. Czy pierwiastek ten faktycznie jest tak istotny dla ludzkiego organizmu?

Promocje
Beauty Bar 4 + 1 GRATIS
Beauty Bar 4 + 1 GRATIS
24,95 zł 17,45 zł
szt.
3x Isolero, mix smaków
3x Isolero, mix smaków
28,99 zł 11,97 zł
szt.
100% ISO Whey Clear Drink
100% ISO Whey Clear Drink
149,99 zł 109,90 zł
100% Whey Premium
100% Whey Premium
219,90 zł 159,90 zł
BOX Prezentowy DODA D'EAU
BOX Prezentowy DODA D'EAU
428,94 zł 389,99 zł
Witamina C 1000 mg
Witamina C 1000 mg
30,89 zł 13,99 zł
szt.
WPC 80 Lactose free
WPC 80 Lactose free
75,00 zł 60,00 zł

Jak długo należy stosować DAA?

Kilka słów o DAA

Kwas D-asparaginowy (DAA) jest aminokwasem endogennym niebiałkowym. Powstaje w reakcjach fizjologicznych, które mają miejsce w przysadce mózgowej, podwzgórzu oraz w jądrach.

DAA

Co ciekawe, wskazuje się również na możliwy wpływ DAA na podnoszenie libido. DAA w postaci soli kwasu asparaginowego jest silnym stymulatorem procesów aktywności seksualnej, wpływającym między innymi na produkcję plemników u mężczyzn. Do skutków jego działania w sferze seksualnej zaliczyć można:

  • zwiększenie libido;
  • podniesienie poziomu testosteronu;
  • polepszenie erekcji;
  • wydłużenie orgazmu (1).

Kwas D-asparaginowy kontroluje produkcję hormonów płciowych, a dzięki zaangażowaniu w produkcję i uwalnianie testosteronu, kwas ten sprzyja szybszemu rozwojowi masy mięśniowej. Z tego też powodu często pojawia się jako jeden ze składników suplementów dla sportowców oraz aktywnych fizycznie mężczyzn (w szczególności tych uprawiających sporty siłowe, szybkościowe i wydolnościowe).

 

Naukowo potwierdzona skuteczność

W jednym z badań przeprowadzonym na grupie 23 mężczyzn ocenione zostały skutki przyjmowania suplementów zawierających kwas D-asparaginowy przez okres 12 dni. Okazało się, że 20 na 23 mężczyzn przyjmujących kwas D-asparaginowy miało pod koniec badania średnio o 42% wyższy poziom testosteronu. Co ciekawe trzy dni po zaprzestaniu przyjmowania suplementu ich poziom testosteronu wciąż był wyższy średnio o 22% niż na początku badania (2).

Z kolei w innym badaniu przeprowadzonym w roku 2012 oceniane zostały skutki przyjmowania suplementów zawierających kwas D-asparaginowy przez okres dłuższy niż miesiąc. Naukowcy odkryli tutaj, że mężczyźni (w wieku 27-43 lat), którzy przyjmowali suplementy przez 90 dni, doświadczali 30-60% wzrostu testosteronu (3).

Stosowanie DAA

Janusz Ziółkowski (BodyBuilding Magazine Polska) zaleca przyjmowanie DAA jako anabolicznego boosteru testosteronu – w dni treningowe w dawce początkowo około 2,5 g (max. Do 4g) przed samym treningiem, a w dni bez treningu początkowo około 2,5g (max. Do 4g) z rana.

Cykl na anabolicznym boosterze testosteronu DAA powinien odbywać się w zakresie 4-12 tygodni. Po jego zakończeniu powinna z kolei nastąpić kilkutygodniowa przerwa, w zależności od tego ile trwał nasz cykl (4).

 

 

[products=1518]

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Darmowa dostawa
Darmowa dostawa (Paczkomaty InPost) już od 149,99 zł.
Wersje językowe
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium