Zmęczone oczy to problem niejednokrotnie bagatelizowany przez wiele osób. Niestety, często zmuszamy je do nadmiernego wysiłku, co skutkuje między innymi: opuchlizną, zaczerwienieniem, podrażnieniem, suchością, czy uczuciem obecności obcego ciała pod powiekami
Co powoduje zmęczenie oczu?
Szereg czynników, takich jak:
- brak dostatecznej ilości snu.
- narażenie oczu na zbyt długą ekspozycję przed ekranem komputera/telewizora/smartfona.
- wytężanie wzroku przy zbyt małej ilości światła (czytanie przy słabym świetle).
- praca przy sztucznym świetle.
- długa jazda samochodem.
- przebywanie w klimatyzowanych pomieszczeniach.
- inne aktywności, które intensywnie skupiają nasz wzrok na jednym punkcie/obiekcie.
Jak pomóc zmęczonym oczom?
Istnieje kilka sposobów zapobiegania zmęczeniu oczu. Na początek, powinniśmy zadać sobie pytanie, co tak naprawdę powoduje u nas dyskomfort – czy jest to niewyspanie, praca przed ekranem komputera czy może coś innego? Od czego możesz zatem zacząć?
- Po pierwsze – wyśpij się.
- Sprawdź oświetlenie przy którym czytasz, oglądasz telewizję czy pracujesz. Upewnij się, że pomieszczenie jest równomiernie oświetlone – dzięki temu Twoje oczy nie będą narażone na niepotrzebny wysiłek.
- Rób regularnie krótkie przerwy od zadań, bez względu na to czy siedzisz przed ekranem komputera, czy haftujesz.
- Nawilżaj oczy i pomieszczenie w którym przebywasz.
Kolejnym krokiem może być suplementacja luteiną. Activlab Pharma posiada obecnie preparat o najwyższej na rynku zawartości naturalnej luteiny krystalicznej (aż 40 mg). Co ważne, suplement wzbogacony został dodatkowo o zeaksantynę! Zarówno luteina, jak i zeaksantyna należą do żółto-pomarańczowych barwników z grupy karotenoidów. Koncentrują się one głównie w siatkówce oka, natomiast tam, gdzie strefa naszego widzenia jest najostrzejsza to właśnie zeaksantyna wiedzie swój prym. Wraz z wiekiem, ilość luteiny i zeaksantyny w siatkówce znacząco spada, zatem niezwykle istotne jest, by uzupełniać ich niedobory poprzez właściwą suplementację.
Organizm ludzki nie jest w stanie sam syntetyzować luteiny (uważanej przez wiele osób za „witaminę dla oczu”). To właśnie dlatego konieczna jest jej odpowiednia podaż w diecie lub w produktach takich, jak Luteina Extra!