Koszyk

Ilość: 0

RAZEM:

0,00 zł

Hydrolizat białka drobiowego - innowacyjne połączenie składników

Producenci odżywek i suplementów prześcigają się w pomysłach tworząc coraz to skuteczniejsze produkty wypełniające więcej i więcej luk w zapotrzebowaniu treningowym sportowców wszelakich dyscyplin.

Zastanówmy się… Już jakiś czas panowała cisza jeśli chodzi o hydrolizaty białek (głównie serwatkowych) chociażby z uwagi na fakt, iż produkt ten przewyższał stosunkowo sporo cenę chociażby izolatu, który wcale nie był uważany za dużo gorszą frakcję białkową w przypadku suplementacji. Skoro jest niewiele gorszy to po co przepłacać aż tyle?
Może weźmy pod lupę sam najzwyklejszy hydrolizat, a następnie przedstawmy faworyta białkowego wśród produktów żywieniowych i wywnioskujmy coś z efektu fuzji, jaką jest hydrolizat drobiowy.
Ciekawe i innowacyjne, prawda? Zapraszam dalej!

Hydrolizaty białka

Hydrolizat białka można ogólnie ująć jako pewnego rodzaju cząsteczkę, która z kolei w procesach technologiczno-produkcyjnych została poddana wstępnemu strawieniu dla usprawnienia wchłanialności oraz rozłożona na łańcuchy charakteryzujące się różnymi długościami. Proces hydrolizacji w sposób potoczny możemy nazwać właśnie trawieniem wstępnym jakie odbywa się przy wytwarzaniu odżywki i izolowaniu odpowiedniej formy białkowej - dzieję się to rzecz jasna przy użyciu odpowiednich enzymów trawiennych. Enzymy proteazy o ukierunkowanym i dość specyficznym działaniu pełnią funkcję rozbijającą łańcuchy aminokwasowe o charakterze polipeptydowym do postaci na przykład dipeptydów i tripeptydów.

Dzięki procesowi hydrolizacji, czyli wstępnego trawienia uzyskuje się jakby przed spożyciem (w momencie wytwarzania) to co organizm musiałby zrobić samodzielnie - można zatem rzec, iż hydrolizat znacznie szybciej jest w stanie przejść przez tak zwany trakt jelitowy i wpłynąć pozytywnie na procesy syntezy w odniesieniu do białek mięśniowych. Usprawnieniu więc ulega całościowe wchłanianie białek z tego typu odżywki dzięki wstępnemu rozbiciu na różne łańcuchy peptydowe typu krótszego przy jednoczesnym zachowaniu anaboliczno-antykatabolicznych właściwości. Warto wspomnieć, że w przypadku samych odżywek białkowych, na przykład porównawczo koncentrat vs. hydrolizat, druga z form wykazuje znacznie większą zawartość białka pełnowartościowego z bardzo dobrym aminogramem w ogólnej ilości białka występującego w produkcie - do tego znacznie lepiej i szybciej się przyswaja, a co za tym idzie sprzyja efektywniej syntezie mięśniowej białek i ogólnemu rozwojowi mięśni szczególnie w przypadku pory przed i po treningowej, kiedy to organizm musi zmagać się szybko i skutecznie z niszczącym włókienka mięśniowe katabolizmem przy jednoczesnym zapoczątkowaniu fazy budującej, regeneracyjnej i wzmacniającej owe włókna.

Odżywki hydrolizowane są szczególnie cenione w środowisku osób, które doświadczają na własnym przykładzie nieprzyjemności związanych z nietolerancją laktozy, czyli cukru mlecznego. Niestety wciąż bardzo duży procent ludzi w Polsce cierpi na kłopoty metaboliczne względem cukrowca mlecznego, co często przy ignorowaniu tego jest przyczyną problemów żołądkowych począwszy od dyskomfortu, a kończąc na bólu i nieprzyjemnościach związanych z wypróżnianiem. Hydrolizaty białkowe poza wysoką zawartością pełnowartościowych protein nie zawierają wiele zbędnych dodatków, a co za tym idzie wcale lub prawie wcale nie cechują się obecnością laktozy i niepotrzebnym nadmiarem innego typu węglowodanów. Niektóre badania i testy przeprowadzane za granicą mówią, że dipeptydy i tripeptydy obecnie we wzmożonych ilościach w hydrolizatach po rozbiciu do ich postaci, co zostało zrobione w momencie wytwórstwa odżywki ulegają bardzo szybkiemu wchłonięciu w jelicie cienkim, zaś do krwioobiegu dostają się nienaruszonym przez mechanizmy naszego organizmu stanie, co z kolei przy dostarczaniu ich z zewnątrz w okresie po treningowym znacznie wzmacnia procesy regeneracji włókien mięśniowych stymulując i wspierając procesy naprawcze.

Co jeszcze? Sama postać hydrolizatu w odniesieniu do standardowych odżywek białkowych tego typu powoduje wzmożoną aktywność jednego z najbardziej anabolicznych i tym samym pobudzających mięśnie hormonów. Mowa tu rzecz jasna o insulinie. W praktyce wygląda to tak, że odżywkę białkową stosujemy po 10-15 minutach od zakończenia sesji treningowej w celu aktywacji procesów anabolicznych i zahamowaniu katabolicznych, a więc rozpoczynamy też moment wzmacniania uszkodzonych włókien mięśniowych i odbudowywania ich. Czas 10-15 minut to okres w jakim katabolizm nadto nam nie zaszkodzi w fazie spoczynkowej (po zakończeniu wysiłku fizycznego), a kortyzol - będący de facto hormonem znienawidzonym przez sportowców - ma szansę na oczyszczenie mięśni z nagromadzonych podczas treningu toksyn różnego rodzaju. Następnie wchodzimy w interpretację zjawiska tzw. okna anabolicznego (anabolic window) - w momencie otwarcia go po treningu następuje wzmożona aktywność insuliny, która de facto w tym momencie „gra pierwsze skrzypce”, zaś dodatkowo jej produkcja jest stymulowana przez hydrolizatowe di- i tripeptydy. Insulina pełni tutaj rolę niezwykle szybkiego i sprawnego posłańca, a zarazem transportera glukozy, czyli źródła energetycznego oraz aminokwasów będących źródłem budulcowym - droga z krwioobiegu do komórek mięśniowych. Wzmocnione działanie insuliny, gwałtownie pobudza procesy regeneracyjne i zamyka aktywność kortyzolu.

Hydrolizat białka drobiowego

Białko zawarte w mięsie drobiowym jest nieodzownym towarzyszem wszelkich diet dla sportowców bez względu na dyscyplinę jaką się zajmują. Szczególnie istotny jest fakt, że drób charakteryzuje się wysoką zawartością pełnowartościowych protein z dużą ilością aminokwasów typu egzogennego, których organizm samodzielnie nie może syntetyzować, w stosunku do niskiej zawartości ogólnej tłuszczu. Z punktu widzenia dietetyki ważne jest, że nawet jeśli jakaś część kurczaka zawiera stosunkowo dużą ilość tłuszczu, to ze względu na specyficzne ułożenie go jesteśmy w stanie łatwo się go pozbyć - w drobiu większość tłuszczu skumulowana jest pod skórą, a nie między mięśniami jak to na przykład ma miejsce w przypadku mięsa wołowego czy wieprzowego. Niska zawartość tłuszczu świadczy także o niskim stopniu ewentualnego zagrożenia, jakie mogłoby nastąpić w wyniku kumulacji toksyn i zanieczyszczeń - większość z nich magazynowana jest właśnie w tkance tłuszczowej. Wniosek? Mało tłuszczu, mało toksyn, niskie ryzyko. Ponadto mianem pełnowartościowego określam same proteiny mogące zostać wykorzystane na cele anaboliczno-antykataboliczne, a nie stosunkowo niezdatne do tego frakcje jak kolagen - drób w stosunku do innych gatunków mięs wypada najkorzystniej jeśli chodzi o niską zawartość kolagenu do wartościowych w odniesieniu do naszych priorytetów protein.

Białko z drobiu poza wysoką zawartością aminokwasów egzogennych, aminokwasów typu BCAA o rozgałęzionych łańcuchach oraz dobrą przyswajalnością charakteryzuje się niezwykle kuszącą wartością biologiczną, czyli tak zwanym BV - wartość biologiczna białka określa nam w jakim stopniu oraz z jaką efektywnością organizm jest w stanie wykorzystać białko na swoje potrzeby. Drobiowe proteiny określane są mianem jednych z najlepszych pod kątem BV jeśli chodzi o produkty żywieniowe (zaraz za jajami kurzymi) - oznacza to że pod względem budowy aminokwasowej i samego aminogramu są najbardziej zbliżone do białek potrzebnych człowiekowi w jego organizmie, a co za tym idzie sprawniej mogą odbywać się procesy biochemiczne związane z gospodarzeniem tychże składników pokarmowych (nie tylko budulcowe, ale i immunologiczne, hormonalne czy sama wymiana struktur białkowych).

Sam hydrolizat białka drobiowego został oczywiście w procesach wytwórczych poddany wstępnemu trawieniu, przez co organizm łatwo wykorzystuje proteiny w postaci cząsteczek o łańcuchach krótszych po dwu- i trzyczęściowych o charakterze peptydowym - usprawnione jest także wychwytywanie krążących w krwioobiegu aminokwasów, szczególnie tych rodzaju egzogennego, które dzięki wzmożonej aktywności insuliny stymulowanej przez hydrolizowaną formę suplementu i warunkowane wartością biologiczną owych protein, błyskawicznie są dostarczane do komórek mięśniowych - szczególnie przydatne i efektywne w okresie po treningowym, kiedy to organizm wykazuje największe zapotrzebowanie na te składniki. Szczególnie istotny jest surowiec i jego jakość, bo przecież bez sensu byłoby płacić za hydrolizat, który w rzeczywistości skuteczny jest jedynie z nazwy, prawda? Dlatego właśnie stosowany w produktach Activlab hydrolizat białka drobiowego jest pozyskiwany z bardzo dobrych jakościowo porcji rosołowych, zaś jak na wysokiej jakości produkt przystało, pozbawiono go zbędnych ilości tłuszczu, węglowodanów oraz całkowicie laktozy (cukru mlecznego), która może być de facto przyczyną alergii pokarmowych i szczególnie groźnym czynnikiem w przypadku nietolerancji laktozowej!

Kluczem do sukcesu w zachowaniu masy mięśniowej odpowiedniej jakości na redukcji nadmiernej ilości tkanki tłuszczowej czy polepszeniu definicji mięśni lub zbudowaniu solidnej masy są oczywiście w dużej mierze aminokwasy… To jednak nie wszystko! Wszystko uwarunkowane jest drobiazgowym podejściem, które w produkcie hydrolizatu białka drobiowego Activlab zostało ujęte - właściwa sekwencja aminokwasowa dobrana w odpowiednich ilościach i proporcjach sygnalizuje sukces. Jeśli organizm „zgłasza” niedobór choćby jednego z niezbędnych aminokwasów i nie może go samodzielnie wytworzyć, to jakość naszej masy mięśniowej jest zagrożona - tutaj właśnie mowa o optymalnej sekwencji aminokwasowej w białku. Produkt jest bogaty także w aminokwasy endogenne, gdyż bardzo często zdarza się, że ilości wprowadzone z diety oraz te które organizm wytwarza we własnym zakresie są wystarczające jedynie do podstawowych procesów plus dodatkowo do samych celów regeneracyjnych, osłonowych i anabolicznych w małym zakresie. Odpowiedni dobór ilościowy wszystkich aminokwasów służy zatem w tym momencie także rozwojowi nowych tkanek mięśniowych, a to z kolei oznacza de facto gwałtowny rozrost tkanki mięśniowej, również pod kątem aktywności hormonów. Możemy w ten sposób przy udziale właściwego treningu, diety oraz zastosowaniu innowacyjnego produktu hydrolizatu białka drobiowego osiągnąć dość szybko nawet stan hipertroficzny w odniesieniu do naszych mięśni.

Szczególnie istotną i zarazem pozytywną rolę w kierunku progresu mięśniowego pełni w produkcie wysoka zawartość niektórych aminokwasów, których wartość została już nie raz potwierdzona badaniami i praktycznymi doniesieniami. Hydrolizat białka drobiowego Activlabu charakteryzuje się stosunkowo wysoką zawartością l-argininy, czyli aminokwasu kluczowego stymulacji anabolicznej mięśni na drodze hormonalnej. Na jakiej zasadzie? Otóż zwiększone dostawy argininy stymulują wydzielanie aktywnej formy hormonu somatotropiny (GH - hormon wzrostu), który wykazuje silnie anaboliczne właściwości. Tworzy to również pewnego rodzaju łańcuch przyczynowo-skutkowy, gdyż IGF (insulinopodobny czynnik wzrostu) oraz sama insulina mogą być stymulowane poprzez wzrost poziomu i aktywności ludzkiego GH - zarówno IGF, jak i insulina mają ogromne znaczenie w stosunku do anabolizmu naszych mięśni. Aminokwas l-argininy będzie zatem w tym przypadku bodźcem wywołującym wręcz „lawinę” pozytywów dla rozrostu tkanki mięśniowej. Nie należy zapominać o fakcie, iż sama arginina jest aktywatorem i prekursorem tlenku azotu (NO), który służy do rozszerzenia naczyń krwionośnych (również mięśni), dzięki czemu usprawniony zostaje transport tlenu i składników odżywczych wraz z krwią do komórek - powiększa się także magazyn energetyczny mięśni. Im lepsza droga i im więcej miejsca, tym większe ilości odpowiednich składników mogą zostać zmagazynowane, a następnie wykorzystane. Stymulacja wytwarzania NO wpływa też z kolei pobudzająco na poziom aktywnego testosteronu - kolejnego niezwykle silnego czynnika anabolicznego (oczywiście w ramach normy biologicznej).

Warto też wspomnieć o właściwościach występującego w hydrolizacie białka drobiowego aminokwasu glicyny oraz zawartości samej glutaminy. Glicyna i glutamina są związkami uważanymi za jedne z najlepszych pośredników antyoksydacyjnych, czyli związki prekursorowe glutationu - skutecznie wspomagają zwalczanie niezwykle agresywnych wolnych rodników, reaktywnych form tlenu (RFT), które w konsekwencji doprowadzić mogą do wyniszczania komórek (również mięśniowych), a także ciałek krwi.

Szczególnym okresem dla hydrolizatu tego typu jest czas potreningowy, w którym poddajemy się procesom regeneracyjnym - regeneracja to nie tylko odbudowa włókien mięśniowych, ale też ewentualna ochrona i naprawa włókien kolagenowych ścięgien i więzadeł. Dobrą wiadomością jest zatem fakt, że suplement ten wzbogacony został o aminokwas proliny, która wykazuje synergiczne i efektywne działanie z glicyną w kierunku odnowy i osłony właśnie na drodze udziału aktywnego w powstawaniu kolagenu.

Na zakończenie warto zwrócić swoją uwagę jeszcze na obecność dipeptydu karnozyny w produkcie, gdyż związek ten uczestniczy w mniejszym lub większym zakresie (pośrednio bądź bezpośrednio) we wszystkich mechanizmach energetycznych naszego organizmu, które liczą się szczególnie w odniesieniu do ekstremalnego wysiłku fizycznego, mianowicie:

  • mechanizm glikolityczny,
  • mechanizm oksydacyjny,
  • mechanizm ATP-fosfokreatyna.

Sama aktywność karnozyny i jej wykorzystanie w produkcie może skutecznie wpłynąć na zwiększenie siły i wytrzymałości naszych mięśni, a tym samym obniżyć zmęczenie mięśni usprawniając ich regenerację - wiąże się to de facto z podniesieniem czynności fizjologicznych. Dodatkowo stanowi ona pewnego rodzaju bufor dla jonów wodorowych, tym samym zmniejszając zmęczenie mięśniowe i ich zakwaszanie. Karnozyna jest też substratem produkcji tlenku azotu.

Jak widać wszystkie składniki hydrolizatu białka drobiowego Activlabu są optymalnie dopasowane działaniem i wzajemnym oddziaływaniem, aby wspomóc osiągnięcie wyznaczonego przez nas celu.

 

Janusz Ziółkowski

Lunch Protein

 

Hydrolizat białka drobiowego - innowacyjne połączenie składników

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium