Koszyk

Ilość: 0

RAZEM:

0,00 zł

Gainer jako sposób na przytycie - jaki preparat wybrać?

Czym właściwie są gainery, jak działają i czy warto je stosować? To pytania, na które odpowiadamy w naszym dzisiejszym artykule, dzieląc się wiedzą oraz praktycznymi doświadczeniami. Dowiedzcie się, jak odpowiednia suplementacja może odmienić podejście do budowania masy mięśniowej i osiągania sportowych celów!

Spis treści:

  1. Czym jest gainer na przytycie i w jaki sposób działa?
  2. Rodzaje gainerów - jaki preparat wybrać? Nasze propozycje
  3. Efekty stosowania gainerów
  4. Dawkowanie gainera na przytycie
  5. Gainer - skuteczna odżywka na przytycie

Czym jest gainer na przytycie i w jaki sposób działa?

Gainer jest suplementem zaprojektowanym przede wszystkim do dostarczania organizmowi dużych ilości kalorii. Często wybierany jest przez osoby dążące do zwiększenia masy ciała, zwłaszcza masy mięśniowej, gdy ich zapotrzebowanie kaloryczne jest trudne do zaspokojenia wyłącznie poprzez posiłki.

Głównymi składnikami gainera na przytycie są węglowodany oraz białko. Zawartość węglowodanów zwykle oscyluje między 65 a 85%, natomiast zawartość białka mieści się w przedziale od 10 do 30%. Sprawdzone formuły zachowują proporcje węglowodanów do białek wynoszące 4:1. Taka proporcja odżywcza sprzyja wzrostowi masy mięśniowej poprzez dostarczanie odpowiedniej ilości białka do regeneracji glikogenu mięśniowego.

Gainer jest dostępny w postaci proszku, który rozpuszcza się w wodzie lub mleku. Powstaje pyszny shake; można go też dodawać do różnych potraw, np. omletów czy wypieków.

W wyjątkowych przypadkach, z powodu wysokiej wartości energetycznej, gainer na przytycie można zastosować jako zamiennik tradycyjnego posiłku. Przykładem jest sytuacja, kiedy zawodnikowi pracującemu nad masą okazjonalnie brakuje czasu na przygotowanie zbilansowanej potrawy.

Węglowodany znajdujące się w tym suplemencie są zarówno proste (np. dekstroza), jak i złożone (skrobia, maltodekstryna). Ich główną rolą jest dostarczanie dodatkowej energii oraz uzupełnianie zapasów glikogenu w mięśniach i wątrobie.

Najczęstszym źródłem białka w takich produktach jest białko serwatkowe, pochodzące z mleka krowiego. To właśnie ono odpowiada za procesy regeneracji i odbudowy tkanki mięśniowej. Charakteryzuje się bardzo wysoką wartością biologiczną, zapewniając pełny zestaw niezbędnych aminokwasów, w tym BCAA.

Aby zapewnić kompleksowe działanie produktów, często wzbogacane są one o dodatkowe składniki, takie jak kreatyna, witaminy, glutamina, olej MCT czy tauryna.

Na rynku dostępne są również gainery dla osób unikających produktów pochodzenia zwierzęcego. W ofercie producentów można znaleźć gainery oparte na białkach roślinnych, np. pochodzących z soi.

sportowa sylwetka

Rodzaje gainerów - jaki preparat wybrać? Nasze propozycje

Jaki gainer wybrać? Oto nasze rekomendacje!

MASS UP GAINER

To legendarna odżywka na masę od Activlab. Koncentrat białka serwatkowego z optymalną kompozycją węglowodanów prostych i złożonych polecany jest dla osób pragnących szybko i efektywnie zbudować masę mięśniową. Każda porcja dostarcza aż 393 kcal! To sprawdzony preparat dla wszystkich zapracowanych oraz aktywnych. W szczególności dedykowany jest osobom preferującym sporty siłowe i szybkościowo-siłowe.

MASS UP posiada ulepszoną recepturę i można go nabyć w kilku pysznych wersjach smakowych: banana, czekolady, truskawki i wanilii. Dzięki rozmaitym wariantom pojemnościowym - od 1,2 kg do 5 kg - łatwo dostosuje się jego ilość do indywidualnych potrzeb i celów treningowych.

RICE CARBS 

Ta wersja popularnego Cream of rice stanowi źródło lekkostrawnych węglowodanów złożonych. RICE CARBS bazuje na wysokojakościowej mące ryżowej. Ryż to źródło węglowodanów wyjątkowo chętnie wybierane przez osoby trenujące sporty siłowe i sylwetkowe. Pożywny i szczególnie bogaty w makro- i mikroskładniki jest produktem bezglutenowym. RICE CARBS posiada drobniejszą strukturę, dzięki czemu trawi się szybciej, gwarantując uczucie lekkości po posiłku. W odróżnieniu od suplementów węglowodanowych, węglowodany złożone z ryżu dostarczają energii w sposób bardzo stabilny, pozwalając na odbudowę glikogenu w sposób ciągły.

DE LUXE GAINER 

To wysokiej jakości produkt białkowo-węglowodanowy, dzięki któremu w szybkim tempie przybierze się na wadze. DE LUXE GAINER zawiera staranną kompozycję białka serwatkowego oraz węglowodanów złożonych, dodatkowo jednak został wzbogacony maślanką w proszku. Odżywka została skomponowana specjalnie z myślą o osobach o ektomorficznym typie sylwetki.

Dzięki jej regularnemu spożywaniu nie tylko przyspiesza się budowanie masy mięśniowej, ale także osiąga się szybszą regenerację potreningową. Wchodzące w skład DE LUXE GAINER aminokwasy, włącznie z BCAA, skutecznie wspierają odbudowę zniszczonych komórek mięśni. Starannie dobrana kompozycja białka serwatkowego i węglowodanów złożonych zapewnia jeszcze więcej energii, by pracować nad tkanką mięśniową.

[products=2134, 1337, 2919,2134]

Efekty stosowania gainerów

Po jakim czasie działa gainer? Choć proces zwiększania masy mięśniowej jest długotrwały i złożony, spożywanie gainera może skutkować przyrostem masy mięśniowej nawet do 5 kg w ciągu miesiąca, co stanowi imponujący rezultat. Warto jednak pamiętać, że zależy to od indywidualnych czynników, jak sposób treningu oraz dieta, w odniesieniu do której stosuje się nadwyżkę kaloryczną.

Średnio osoby angażujące się w trening siłowy mogą spodziewać się przyrostu masy mięśniowej na poziomie 2-3 kg miesięcznie, co na przestrzeni roku daje bardzo wymierny efekt.

Gainer, ze względu na zawartość węglowodanów, zwiększa też poziom energii oraz opóźnia uczucie zmęczenia podczas podejmowania wysiłku fizycznego. Obecność białka w tym suplemencie diety sprzyja intensyfikacji procesów anabolicznych, hamując jednocześnie katabolizm. Dzięki temu ułatwia on regenerację po treningu.

Badania naukowe potwierdzają, że odżywka węglowodanowo-białkowa wpływa korzystnie na wytrzymałość tlenową sportowców oraz efektywność treningu. Dodatkowo, preparaty łączące węglowodany i białka łagodzą opóźniony ból mięśni (DOMS) związany z intensywnym wysiłkiem fizycznym. Suplementacja gainerem przyczynia się do poprawy wydajności ćwiczeń również w kolejnych sesjach treningowych. Przyspieszając proces uzupełniania zapasów glikogenu mięśniowego, ułatwia regenerację po zwiększonej aktywności fizycznej.

Dawkowanie gainera na przytycie

Odżywki na masę mogą być stosowane zarówno przed, jak i po aktywności fizycznej, a nawet w trakcie jej trwania.

Przedtreningowe stosowanie gainerów może korzystnie wpłynąć na wydajność i wytrzymałość sportowca, wydłużając czas treningu i wspierając regenerację zapasów glikogenu. Gainer na przytycie zwiększy efektywność treningu i umożliwi szybsze osiągnięcie celów.

Stosowanie gainerów po treningu przyspiesza procesy regeneracyjne organizmu, pomagając w naprawie mikrouszkodzeń i uzupełnieniu zapasów energetycznych. Skutkuje to szybszą gotowością do kolejnych ćwiczeń.
Natomiast spożywanie gainerów w trakcie treningu zmniejsza uczucie zmęczenia, pozwalając ćwiczyć dłużej. Nie jest to jednak wskazane dla osób z wrażliwym układem pokarmowym.

Jeśli chodzi o dawkowanie gainerów, należy pamiętać, że są one wysokoenergetycznymi preparatami, dlatego trzeba je uwzględnić w całkowitym spożyciu kalorii.

Optymalna ilość gainera do spożycia zależy od wielu czynników, takich jak masa ciała, wiek, rodzaj aktywności fizycznej i częstotliwość treningów.

Zazwyczaj zaleca się spożywanie 50-150 g gainera 2-3 razy na dobę, jednakże należy to dostosować do indywidualnych potrzeb.

Przykładowo osoby z masą ciała poniżej 80 kg przyjmują średnio około 70-150 g gainera na dobę; osoby o masie ciała 90-100 kg - około 150-200 g. Kulturyści ważący powyżej 100 kg w dniu treningu stosują ilości gainera sięgające nawet 200-300 g.

Ze względu na zawartość procentową białka preparaty te można podzielić następująco:

  • z zawartością 10% białka - kierowane głównie do osób o tzw. ektomorficznej budowie ciała, charakteryzujących się szybkim metabolizmem i preferujących dietę bogatą w węglowodany;
  • z zawartością 20% białka - to najczęstszy wybór na rynku. Przeznaczone są głównie do spożycia po treningu, zapewniając dawkę energii;
  • z zawartością 30% białka - mogą zastępować pełnowartościowy posiłek, dzięki zawartości około 20-25 g białka na 100 g produktu;
  • z zawartością 50% białka, znane także jako bulk, zawierają proporcjonalną ilość białka i węglowodanów (50/50). Przeznaczone są dla osób, które potrzebują przede wszystkim białka w diecie, z minimalnym dodatkiem węglowodanów.

Gainer - skuteczna odżywka na przytycie

Czy gainer jest dobry na przytycie? To skuteczny suplement, który jest niezastąpiony dla wielu sportowców dążących do zwiększenia masy. Dzięki różnorodności składników, wzbogaconych o dodatkowe substancje aktywne, zapewnia efektywne wsparcie dla osób aktywnych fizycznie, przyspieszając procesy anaboliczne oraz regeneracyjne.

Niezależnie od tego, czy decyduje się na stosowanie gainera przed, po czy nawet w trakcie wysiłku fizycznego, należy uwzględnić indywidualne potrzeby organizmu, by odpowiednio dopasować dawkę do własnych celów i intensywności ćwiczeń. Działając zgodnie z zaleceniami, można osiągnąć świetne efekty w budowaniu masy mięśniowej oraz poprawie wydajności treningowej.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium