O batonach sportowych z pewnością słyszał każdy z nas. Większość pewnie nawet paru próbowała. Pytaniem zawsze pozostaje – czy to tylko przekąska? Czy może coś więcej – urozmaicenie diety, a może zastępnik posiłku? Przekąska okołowysiłkowa?
Wspólne stanowisko Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego
Powyższy dokument opublikowany w tym toku, to swoiste kompendium wiedzy na temat suplementów stosowanych przez sportowców. Pojawia się w nim całkiem niemało informacji właśnie na temat zastępników żywności i słodyczy dla sportowców – w tym batonów.
Po pierwsze – autorzy przedstawiają różne formy żywności przeznaczonej dla sportowców – batony, obok żeli i napojów, znajdują swoje miejsce w grupie żywności formułowanej i dedykowanej sportowcom. Charakteryzuje je większa wygoda użytkowania, umożliwiająca jednocześnie ich stosowanie w okolicy wysiłku – zarówno intensywnych treningów, jak również zawodów
Wygoda użytkowania to bezapelacyjna zaleta wszelkiego rodzaju zastępników posiłków – czy będzie to gotowy napój, proszek do jego sporządzenia, żel czy właśnie baton – czas poświęcony na jego przygotowanie jest znacznie krótszy, a forma podania umożliwia „wzięcie ze sobą” praktycznie wszędzie.
Często batony sportowe są produktami wysokobiałkowymi – takim właśnie jest Lean Bar marki Activlab – w 100g zawiera prawie 30g białka o wysokiej wartości biologicznej, pochodzącej z izolatu białka mleka raz izolatu białka sojowego.
Proteiny to podstawowy element budulcowy organizmu ludzkiego i swoisty „święty Graal” sportowców, szczególnie dyscyplin sylwetkowych i siłowych. Bez odpowiedniej konsumpcji białka organizm nie jest w stanie wydajnie funkcjonować – produkować przeciwciał i neuroprzekaźników czy hormonów, ale także… rozbudowywać tkanki mięśniowej i regenerować uszkodzeń powstałych w różnych tkankach w wyniku intensywnego wysiłku lub kontuzji! Odpowiednie spożycie białka to jeden z podstawowych filarów uzyskania i utrzymania wysokiej formy sportowej.
Istotnym aspektem jest niska zawartość tłuszczu w batonach dla sportowców – przyspieszenie czasu trawienia oraz dostarczenie białka i energii w krótkim okresie czasu. Lean Bar spełnia ten warunek i w każdej sztuce dostarcza jedynie 6g tłuszczu.
Jakie działanie może gwarantować baton?
Bądźmy szczerzy – nie jestem w stanie zapewnić Was o rewolucyjnym wpływie batonów da sportowców na Wasze życie. Nie zmienią Waszego podejścia do świata i nie zastąpią solidnego treningu. Nie mogą być także podstawą diety, mogą jednak znaleźć w niej swoje miejsce. Baton ma za zadanie wspomóc Cię w komponowaniu pełnowartościowego jadłospisu, zapewnić „ratunek” w ciężkiej sytuacji braku czasu i/lub możliwości przygotowania posiłku. Może być też smaczną przekąską lub dodatkiem przed, w trakcie lub po wysiłku.
Kiedy lepiej sięgać po baton?
To pytanie na które trudno odpowiedzieć wprost. Oczywiście nie sposób namawiać kogokolwiek do zastąpienia żywności konwencjonalną przekąską pod postacią batona, jednak – jak padło wyżej – często sama sytuacja może nas do tego poniekąd „zmusić”.
Osobiście jestem zwolennikiem posiadania „czegoś na czarna godzinę” w samochodzie/plecaku/torbie – daje to możliwość sięgnięcia po pożywną przekąskę w momencie przedłużającego się spotkania, nieplanowanej sytuacji życiowej czy ponadprzeciętnie zakorkowanej metropolii. W takich sytuacjach często sięga się po to co „jest pod ręką” – hot dog z pobliskiej stacji benzynowej, klasyczny baton czy paczka ciastek z marketu napotkanego po drodze. Przeanalizuj – rozsądniej sięgać po spory rezerwuar cukru i wysokoprzetworzonych tłuszczów, parówki wątpliwej jakości zalane majonezowym sosem czy baton oparty o wysokojakościowe białko i poliole? Odpowiedź wydaje się być oczywista. Jasne – jeśli masz przy sobie omlet, potrawkę z ryżem czy smakowite kanapki – jedz konwencjonalnie, jeśli jednak wybierasz między słabej jakości przekąską a batonem – zawsze wybierz żywność dla sportowca.
Innym zastosowaniem może być spożycie w okolicy wysiłku. Nie zawsze masz możliwość wziąć ze sobą posiłek wpłynie czy sporo owoców by skomponować szybki i pożywny posiłek potreningowy. Podobnież sprawa ma się w momencie spożywania posiłków w czasie długotrwałych wysiłków – żele i napoje z aminokwasami i węglowodanami to świetny wybór, ale często sportowcy chcą sięgnąć po coś o nieco bardziej stałej konsystencji. Tu również warto rozważyć sięgnięcie po batony!
Baton to pewna alternatywa o której nie warto zapominać. Z pewnością niejednokrotnie znalazłeś się w sytuacji w której „żywność zawiodła” (jeśli tak można to ująć) lub po prostu naszła Cię ochota na „coś słodkiego”. W takich sytuacjach alternatywa przygotowana specjalnie dla osób aktywnych – dostarczająca białka i węglowodanów, a przy tym bardzo smaczna – będzie idealnym wyborem dla Ciebie.
Literatura:
https://journals.humankinetics.com/doi/pdf/10.1123/ijsnem.2018-0020