Koszyk

Ilość: 0

RAZEM:

0,00 zł

Elektrolity – dlaczego są ważne?

O tym jak ważne dla organizmu są elektrolity dowiadujemy się najczęściej, gdy nagle zaczynamy odczuwać ich niedobór. Ich zbytnią utratę zasygnalizuje w pierwszej kolejności nasz układ nerwowy i mięśniowy, dla których sód, magnez i wapń stanowią bardzo istotne czynniki zapewniające ich prawidłowe funkcjonowanie. To właśnie dzięki elektrolitom, które pomagają usprawnić przepływ wody między komórkami, nasz organizm jest w stanie zachować równowagę kwasowo-zasadową

 Elektrolity – dlaczego są ważne

Niedobór elektrolitów u dzieci

Jednymi z częstych chorób pojawiających się u dzieci są różnego rodzaju zakażenia dotykające ich wrażliwy układ pokarmowy. Intensywna biegunka lub wymioty mogą w krótkim czasie doprowadzić do niebezpiecznego spadku elektrolitów w organizmie dziecka, który objawiać się może zawrotami głowy, brakiem apetytu, skurczami mięśni i osłabieniem. Dlatego należy bezwzględnie pamiętać o dostarczaniu małemu pacjentowi dużej ilości płynów w postaci wody mineralnej lub produktów uzupełniających elektrolity. 

Seniorzy

Kolejną grupą, dla której niedobór elektrolitów może okazać się bardzo niebezpieczny są seniorzy, u których ryzyko wystąpienia odwodnienia jest znacznie większe niż wśród osób młodszych. Jest to spowodowane m.in. zmniejszonym odczuwaniem pragnienia, obniżoną zawartością wody w tkankach, mniej efektywną pracą nerek oraz nieodpowiednią dietą. Zbytnia utrata elektrolitów może spowodować u starszej osoby znaczący spadek ciśnienia tętniczego oraz osłabienie pulsu, które w szybkim czasie doprowadzić mogą do zawrotów głowy, zaburzeń świadomości, a w niektórych przypadkach nawet do jej chwilowej utraty.

Dieta i suplementy

W celu uniknięcia niedoboru elektrolitów należy dbać o odpowiednią dietę bogatą w potas i wapń, które znajdziemy m.in. w bananach, pomidorach, czekoladzie, ziemniakach, suszonych morelach, cytrusach czy migdałach. Należy pamiętać o przyjmowaniu odpowiedniej ilości płynów w ciągu dnia – najlepiej w postaci wody mineralnej. W przypadku intensywnego wysiłku fizycznego, wzmożonego pocenia lub biegunki, warto sięgnąć po suplementy diety, takie jak Electrovit marki Activlab Pharma. Produkt ten jako jedyny na rynku zawiera wysoko przyswajalną formę magnezu w postaci cytrynianu magnezu i występuje w łatwych do spożycia tabletkach rozpuszczalnych w wodzie. Jego delikatny, pomarańczowy smak przypadnie do gustu osobom w każdym wieku.

Ach te upały!

W związku z coraz częściej pojawiającymi się w Polsce falami upałów, które potrafią trwać nawet dwa tygodnie, istotne, by pamiętać o odpowiednim nawadnianiu organizmu oraz nieprzebywaniu na słońcu w godzinach południowych i wczesno popołudniowych. W niektórych przypadkach nawet wzmożone spożycie płynów może okazać się niewystarczające – warto wtedy sięgnąć po łatwe w użyciu suplementy, które pomogą organizmowi szybko powrócić do równowagi.

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium