Koszyk

Ilość: 0

RAZEM:

0,00 zł

Diosmina i hesperydyna w suplementacji

Prawdopodobnie wszyscy wiemy jakie preparaty najlepiej sprawdzą się w przypadku bólu głowy, bólu brzucha, przy zaparciach czy gorączce. Jeśli chodzi o terapię hemoroidów, nie interesujemy się tematem, dopóki problem nie dotknie nas osobiście. Nic w tym dziwnego, w końcu o hemoroidach nie mówi się prawie wcale i szczerze…mało kto przyznaje się, że ma w tej sferze jakiekolwiek nieprzyjemności – choroba hemoroidalna jest (jakby nie było) bardzo uciążliwym schorzeniem. Mimo iż mierzy się z nią już co druga osoba po ukończeniu 30 roku życia, wciąż jest to temat tabu.

 

Warto natomiast mieć świadomość, że hemoroidy (czyli żylaki odbytu) to powszechny problem, dotyczący olbrzymiej części społeczeństwa, dlatego tak ważne jest, by umieć o nim rozmawiać. Siedzący i mało aktywny styl życia, zła dieta (powodująca częste zaparcia), wiek, ciąża, poród, otyłość, przeciążenia związane z wysiłkiem, czy urazy mechaniczne – to najpowszechniejsze przyczyny powstawania żylaków odbytu. Co zatem możemy zrobić, gdy usłyszymy diagnozę?

 

Co sprawdzi się w terapii hemoroidów?

Do najczęstszych metod leczenia zaliczyć można: leczenie miejscowe (żele, maści, czopki), inwazyjne (w zależności od stadium zaawansowania choroby) oraz stosowanie preparatów w tabletkach – najczęściej opartych o diosminę i hesperydynę. Czym są wspomniane substancje? Czy mają naukowo udowodnione działanie?

Diosmina to glikozyd z grupy flawonoidów występujący w naturze, który może być izolowany z różnych roślin albo otrzymany z flawonoidu hesperydyny. Po raz pierwszy substancja ta została wyizolowana w roku 1925 z liści trędownika bulwiastego. W roku 1969 roku z kolei po raz pierwszy zastosowano ją w medycynie[1]. Diosmina jako jeden z flawonoidów posiada wielokierunkowe działanie biologiczne, w tym hipoglikemiczne, przeciwzapalne oraz antyoksydacyjne. Wskazaniami do stosowania diosminy są żylaki kończyn dolnych (powstałe w wyniku przewlekłej niewydolności żylnej) oraz hemoroidy[2].

Przeprowadzono wiele badań, które potwierdziły skuteczność diosminy w terapii hemoroidów. W jednym z nich dr Abdul-Wahed Meshikhes przebadał 105 pacjentów z chorobą hemoroidalną. Pacjentom podawano lek oparty o diosminę przez 4 tyg. Do leczenia włączono 23 pacjentów z hemoroidami I stopnia, 73 z hemoroidami II stopnia oraz 9 pacjentów z hemoroidami III stopnia. Po leczeniu odnotowano u pacjentów znaczną poprawę. Statystycznie udowodniono ustępowanie świądu, bólu i krwawień oraz polepszenie stanu proktologicznego[3]. W innym badaniu naukowcy badali wpływ podawania diosminy w ostrych stanach hemoroidalnych. Próbę przeprowadzono na 90 pacjentach, z czego pierwsza grupa (49 osób) otrzymywała diosminę, natomiast druga grupa otrzymywała placebo (41 pacjentów). Po 7 dniach terapii zaobserwowano znaczące zmniejszenie symptomów: opuchlizny, bólu i krwawienia w grupie otrzymującej diosminę, w porównaniu z grupą otrzymującą placebo[4]. Jak potwierdzają doniesienia naukowe, diosmina jest skuteczną i bezpieczną substancją, i co ważne – ze względu na korzystny wpływ na elastyczność naczyń – może być stosowana z bardzo dobrymi wynikami właśnie w chorobie hemoroidalnej!

Jeśli chodzi o hesperydynę (równie popularną i skuteczną substancję z grupy flawonoidów), najczęściej występuje ona w cytrynach, pomarańczach, grejpfrutach, limonkach oraz w mandarynkach, a konkretniej w miąższu i skórkach wspomnianych owoców. Hesperydyna posiada liczne właściwości, w tym uszczelnianie i uelastycznianie ścian naczyń krwionośnych. Jest także silnym antyoksydantem (likwiduje szkodliwe wolne rodniki).

W leczeniu hemoroidów bardzo dobre efekty przynosi połączenie hesperydyny z wyżej omawianą diosminą. Liczne badania wykazują, iż substancje te mają działanie ochronne na ściany naczyń krwionośnych. Z kolei naukowcy T. Jean i M.C. Bodinier udowodnili, że diosmina w połączeniu z hesperydyną hamuje syntezę mediatorów zapalenia (kwas arachidonowy), a także uwalnianie wolnych rodników[5].

Preparaty oparte o diosminę i hesperydynę popularne są na rynku ze względu na skuteczność i pozytywne działanie w leczeniu objawowym żylaków odbytu. Dlatego, gdy problem hemoroidów dotknie Was, lub Waszych bliskich warto sięgnąć po sprawdzone i przebadane środki.

 

Źródła:

[1] Monograph. Diosmin. Altern. Med. Rev. 2004; 9: 308–311

[2] Godeberge P. Daflon 500 mg in the treatment of hemorrhoidal disease: a demonstrated efficacy in comparison with placebo. Angiol 1994; 45: 574-78.

[3] https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/12518200/

[4] Jiang ZM, Cao JD. The impact of micronized purified flavonoid fraction on the treatment of acute haemorrhoidal episodes. Curr Med Res Opin 2006; 22:1141-7.

[5] Jean T., Bodinier M.C. Mediators involved in inflammation: effects of Daflon 500 mg on their release. Angiology 1994; 45: 554–559.

[products=2874]

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium