Blog kategorie
Blog wpisy
Znaczenie cytruliny w diecie sportowców

Szeroka dostępność różnego rodzaju suplementów mających na celu zwiększenie wydajności treningu i przyrostu tkanki mięśniowej sprawia, że często ciężko jest wybrać ten najbardziej skuteczny. Obecne produkty zawierają w sobie różne substancji, wiele z nich wciąż nieznanych dla przeciętnego bywalca siłowni. Jednym z często pojawiających się składników jest cytrulina. W dzisiejszym wpisie przedstawimy, czym właściwie ona jest i jakie ma znaczenie w diecie sportowców.

Czy można zbudować mięśnie z białka roślinnego?

Od soczewicy, przez orzechy, aż po innowacyjne produkty takie jak tofu i tempeh – białka pochodzenia roślinnego w końcu stały się elementem współczesnej diety niemal każdego człowieka. Wzrost zainteresowania wegetarianizmem i weganizmem dodatkowo zwiększa popyt na poszukiwanie alternatywy dla produktów odzwierzęcych. Sportowcy jednak często zadają sobie pytanie, czy można zbudować masę mięśniową na diecie wykluczającej mięso i nabiał? W tym wpisie zgłębimy temat białka roślinnego i wyjaśnimy, jak można skutecznie wykorzystać je do wspierania zdrowia mięśni i ogólnej kondycji fizycznej.

Dlaczego warto suplementować wapń?

W wieku dziecięcym wielu z nas było zachęcanych do jedzenia brokułów, mleka i ryb. Wynikało to z faktu, że wszystkie te produkty spożywcze są cennym źródłem naturalnego wapnia. Czy pierwiastek ten faktycznie jest tak istotny dla ludzkiego organizmu?

Promocje
100% ISO Whey Clear Drink
100% ISO Whey Clear Drink
149,99 zł 109,90 zł
BOX Prezentowy DODA D'EAU
BOX Prezentowy DODA D'EAU
428,94 zł 389,99 zł
WPC 80 Lactose free
WPC 80 Lactose free
75,00 zł 69,99 zł
BOX DODA D'EAU + Luna EDP
BOX DODA D'EAU + Luna EDP
658,94 zł 460,99 zł
szt.
BOX DODA D'EAU + Luna EDP + Mega Sleep
BOX DODA D'EAU + Luna EDP + Mega Sleep
857,94 zł 600,55 zł
szt.

Dążenie do idealnego ciała: jak nie popaść w obsesję?

Nie jest tajemnicą, że wiele osób zmaga się z wyidealizowanym obrazem perfekcyjnego ciała, który płynie szerokim strumieniem z telewizji, portali internetowych czy mediów społecznościowych. Świat, który kreują wokół siebie niektórzy, wydaje się tak wspaniały, że aż nierealny (a mimo to wciąż w niego wierzymy!). Atrakcyjne i wysportowane kobiety, umięśnieni i pewni siebie mężczyźni – w takich warunkach nietrudno jest wpaść w pułapkę obsesji na punkcie własnego wyglądu. Kiedy już to się stanie, konsekwencje mogą być bardzo niebezpieczne. W ekstremalnych sytuacjach prowadzić to może nawet do choroby

 obsesja treningu

Bigoreksja, dysmorfofobia

to poważne schorzenia, o których nie tak często się słyszy, a których skutki mogą być opłakane. Bigoreksją określa się zaburzenie postrzegania własnego ciała, które powoduje dysmorfię mięśniową, czyli ciągłe uczucie niezadowolenia z osiąganych efektów oraz potrzebę zwiększenia masy mięśniowej, która odbierana jest jako niewystarczająca. Jak pokazują badania, grupą najbardziej narażoną na zapadnięcie na bigoreksję są młodzi mężczyźni. Co więcej, schorzenie to tyczy się około 10% mężczyzn wyczynowo uprawiających kulturystykę.

 Choroba ta jest równie poważna, jak anoreksja czy bulimia. Harrison Pope, profesor psychiatrii z Uniwersytetu Harvarda zdefiniował ją jako „zaburzenie związane z postrzeganiem wyglądu fizycznego, charakteryzujące się rosnącą obsesją na punkcie zwiększenia masy mięśniowej”.

 W kryteriach rozpoznania bigoreksji prof. Pope zawarł:

 - spędzanie wielu godzin na siłowni i stosowanie restrykcyjnych diet;

 - zaabsorbowanie myślą, że ciało wciąż nie jest wystarczająco umięśnione;

 - obsesja na punkcie budowy własnego ciała, która prowadzi do zaburzeń na innych polach, w tym: życia rodzinnego, zawodowego i społecznego;

 - nieustanne porównywanie wymiarów, sprawdzenie obwodów mięśni wszystkich partii ciała, częsta ocena wizualna mięśni w lustrze;

 - absolutne podporządkowanie rozkładu zajęć treningom;

 - unikanie sytuacji, w których pokazuje się publicznie ciało (basen, plaża).

Kiedy zaczynamy na poważnie ćwiczyć, chcemy osiągać efekty – to normalne, ale pamiętajmy, by nie robić tego za wszelką cenę i nie wpaść w pułapkę, z której ciężko będzie się nam wyplątać.  We wszystkim powinniśmy zachować zdrowy rozsądek i kierować się przede wszystkim jednym – naszym zdrowiem. Jeśli ono będzie dla nas priorytetem, to skutki naszych działań będą pozytywne na wielu płaszczyznach naszego fitnessowego stylu życia.  

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Darmowa dostawa
Darmowa dostawa (Paczkomaty InPost) już od 299,99 zł.
Wersje językowe
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium