Wyszukaj artykuł

Blog kategorie
Blog wpisy
Dieta redukcyjna dla wegetarian

Dieta wegetariańska jest bardzo często kojarzona z odchudzaniem i poprawą stanu zdrowia. Z artykułu dowiesz się na co zwracać uwagę podczas stosowania bezmięsnej diety aby uzyskać najlepsze efekty!

Czym jest saturacja i jak ją mierzyć?

O właściwym poziomie natlenienia krwi szeroko zaczęliśmy dyskutować dopiero przy okazji niebezpieczeństw związanych z pandemią koronawirusa. Kto z nas wcześniej interesował się tym, czym jest saturacja, do czego służy pulsoksymetr i jakie są normy natlenienia krwi? Tlen jest nam niezbędny do życia i prawidłowego funkcjonowania, a badanie jego parametrów to jeden z kroków, jaki podejmują ratownicy medyczni, sprawdzając nasze czynności życiowe. Przyjrzyjmy się zatem bliżej zarówno saturacji, jak i temu jak ją mierzyć w warunkach domowych.

Izolat białka sojowego – dlaczego warto stosować?

W dzisiejszych czasach coraz częściej zwracamy uwagę na to co jemy i jakich suplementów używamy. Aż ciężko uwierzyć, że jeszcze parę lat temu, mało kto zerkał na etykietę kupowanego produktu. Zmienia się zarówno nasze podejście, jak i trendy żywieniowe. Co ciekawe, według dziennikarzy z „The Economist” rok 2019 należeć będzie do…wegan i wegetarian!

Dlaczego warto przygotowywać lunchboxy?

W natłoku codziennych obowiązków łatwo jest zapomnieć o spożywaniu zbilansowanych posiłków, i nierzadko łapiemy się na jedzeniu „byle czego” i „byle szybko”. Niestety jest to prosta droga do niezdrowego odżywiania (nie oszukujmy się – najczęściej sięgamy po  drożdżówkę,

Dążenie do idealnego ciała: jak nie popaść w obsesję?

Nie jest tajemnicą, że wiele osób zmaga się z wyidealizowanym obrazem perfekcyjnego ciała, który płynie szerokim strumieniem z telewizji, portali internetowych czy mediów społecznościowych. Świat, który kreują wokół siebie niektórzy, wydaje się tak wspaniały, że aż nierealny (a mimo to wciąż w niego wierzymy!). Atrakcyjne i wysportowane kobiety, umięśnieni i pewni siebie mężczyźni – w takich warunkach nietrudno jest wpaść w pułapkę obsesji na punkcie własnego wyglądu. Kiedy już to się stanie, konsekwencje mogą być bardzo niebezpieczne. W ekstremalnych sytuacjach prowadzić to może nawet do choroby

 obsesja treningu

Bigoreksja, dysmorfofobia

to poważne schorzenia, o których nie tak często się słyszy, a których skutki mogą być opłakane. Bigoreksją określa się zaburzenie postrzegania własnego ciała, które powoduje dysmorfię mięśniową, czyli ciągłe uczucie niezadowolenia z osiąganych efektów oraz potrzebę zwiększenia masy mięśniowej, która odbierana jest jako niewystarczająca. Jak pokazują badania, grupą najbardziej narażoną na zapadnięcie na bigoreksję są młodzi mężczyźni. Co więcej, schorzenie to tyczy się około 10% mężczyzn wyczynowo uprawiających kulturystykę.

 Choroba ta jest równie poważna, jak anoreksja czy bulimia. Harrison Pope, profesor psychiatrii z Uniwersytetu Harvarda zdefiniował ją jako „zaburzenie związane z postrzeganiem wyglądu fizycznego, charakteryzujące się rosnącą obsesją na punkcie zwiększenia masy mięśniowej”.

 W kryteriach rozpoznania bigoreksji prof. Pope zawarł:

 - spędzanie wielu godzin na siłowni i stosowanie restrykcyjnych diet;

 - zaabsorbowanie myślą, że ciało wciąż nie jest wystarczająco umięśnione;

 - obsesja na punkcie budowy własnego ciała, która prowadzi do zaburzeń na innych polach, w tym: życia rodzinnego, zawodowego i społecznego;

 - nieustanne porównywanie wymiarów, sprawdzenie obwodów mięśni wszystkich partii ciała, częsta ocena wizualna mięśni w lustrze;

 - absolutne podporządkowanie rozkładu zajęć treningom;

 - unikanie sytuacji, w których pokazuje się publicznie ciało (basen, plaża).

Kiedy zaczynamy na poważnie ćwiczyć, chcemy osiągać efekty – to normalne, ale pamiętajmy, by nie robić tego za wszelką cenę i nie wpaść w pułapkę, z której ciężko będzie się nam wyplątać.  We wszystkim powinniśmy zachować zdrowy rozsądek i kierować się przede wszystkim jednym – naszym zdrowiem. Jeśli ono będzie dla nas priorytetem, to skutki naszych działań będą pozytywne na wielu płaszczyznach naszego fitnessowego stylu życia.  

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Darmowa dostawa
Darmowa dostawa (Kurier InPost) już od 149,99 zł.
Wersje językowe
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium