Koszyk

Ilość: 0

RAZEM:

0,00 zł

Czym różni się carbo od izotonika?

bieganie a napoje

Popularność napojów węglowodanowych

Zarówno odżywka węglowodanowa typu carbo, jak i napój izotoniczny charakteryzują są tym, iż dostarczają organizmowi pewnych ilości węglowodanów (carbo znacznie więcej w przeliczeniu na 100 g produktu w formie proszku), składników mineralnych oraz mają słodki smak, a także zazwyczaj występują w identycznej postaci, czyli proszku lub gotowego napoju do spożycia. Obydwa produkty cieszą się olbrzymią popularnością już nie tylko wśród sportowców i osób aktywnych fizycznie na co dzień, lecz również pośród młodzieży i dorosłych, którzy upodobali sobie słodki smak i atrakcyjną barwę wielu oferowanych na rynku napojów, w szczególności izotonicznych. Co więcej, szczyt ich konsumpcji przypada zdecydowanie na okres letni, kiedy przeciętna temperatura za oknem w dzień wynosi powyżej 20 stopni i co za tym idzie wzrasta także potliwość organizmu w celu adaptacji do tych warunków środowiskowych.

 picie carbo

Różnice pomiędzy odżywką węglowodanową typu carbo, a napojem izotonicznym

Napój izotoniczny to płyn składający się przede wszystkim z węglowodanów i elektrolitów, a w niektórych sytuacjach również witamin, którego celem jest uzupełnienie strat wody i soli mineralnych powstałych w wyniku np. podejmowanego długotrwałego wysiłku fizycznego o charakterze wytrzymałościowym. Według opinii licznych ekspertów z dziedziny dietetyki sportowej optymalny napój izotoniczny powinien charakteryzować się kompozycją zawierającą się w przedziale 4 - 8 g węglowodanów i 23 - 69 mg sodu na każde wypijane 100 ml płynu, aby zapewnić organizmowi błyskawiczne dostarczenie płynu i niezbędnego paliwa oraz jednocześnie zagwarantować smakowitość i zmaksymalizować tolerancję żołądka. Odżywka węglowodanowa typu carbo jest z kolei produktem, w którym znajduje się z reguły powyżej 90 % węglowodanów (najczęściej w postaci polimerów glukozy, np. maltodekstryn) w przeliczeniu na 100 g preparatu w postaci proszku, co pozwala przede wszystkim na jego skuteczne wykorzystanie w celu szybkiego dostarczenia energii podczas uprawiania dyscyplin wytrzymałościowych (np. jazda na rowerze, bieganie, pływanie, triathlon), które charakteryzują się długotrwałym wysiłkiem, a regularna i odpowiednia podaż węglowodanów w trakcie trwania ćwiczeń i po ich zakończeniu odgrywa kluczową rolę w zapewnieniu maksymalnej wydajności organizmu. Podsumowując zatem różnice pomiędzy dwoma omawianymi produktami należy podkreślić, że napój izotoniczny jak sama jego nazwa wskazuje, służy głównie w celu nawodnienia organizmu i uzupełnienia strat elektrolitów powstałych w wyniku intensywnego pocenia się podczas wysiłku fizycznego, natomiast odżywka węglowodanowa typu carbo jako napój hipertoniczny, wydaje się być najbardziej skuteczna w celu dostarczenia energii podczas ćwiczeń, w których niezwykle istotna jest prawidłowa podaż węglowodanów.

 

 

Piśmiennictwo:

  1. ACSM, Sawka M.N., Burke L.M. i wsp.: American College of Sports Medicine position stand. Exercise and fluid replacement. Med Sci Sports Exerc. 2007 Feb;39(2):377-90. doi: 10.1249/mss.0b013e31802ca597.
  2. Burke L.M., Hawley J.A., Wong S.H. i wsp.: Carbohydrates for training and competition. J Sports Sci. 2011;29 Suppl 1:S17-27. doi: 10.1080/02640414.2011.585473.
  3. Jeukendrup A.E.: Nutrition for endurance sports: marathon, triathlon, and road cycling. J Sports Sci. 2011;29 Suppl 1:S91-9. doi: 10.1080/02640414.2011.610348.
  4. https://www.ausport.gov.au/__data/assets/pdf_file/0008/594170/Sports_drinks_carbohydrate-electrolyte_drinks_-_June_2017.pdf (dostęp 16.09.2018 r.)
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium