Blog kategorie
Blog wpisy
Znaczenie cytruliny w diecie sportowców

Szeroka dostępność różnego rodzaju suplementów mających na celu zwiększenie wydajności treningu i przyrostu tkanki mięśniowej sprawia, że często ciężko jest wybrać ten najbardziej skuteczny. Obecne produkty zawierają w sobie różne substancji, wiele z nich wciąż nieznanych dla przeciętnego bywalca siłowni. Jednym z często pojawiających się składników jest cytrulina. W dzisiejszym wpisie przedstawimy, czym właściwie ona jest i jakie ma znaczenie w diecie sportowców.

Czy można zbudować mięśnie z białka roślinnego?

Od soczewicy, przez orzechy, aż po innowacyjne produkty takie jak tofu i tempeh – białka pochodzenia roślinnego w końcu stały się elementem współczesnej diety niemal każdego człowieka. Wzrost zainteresowania wegetarianizmem i weganizmem dodatkowo zwiększa popyt na poszukiwanie alternatywy dla produktów odzwierzęcych. Sportowcy jednak często zadają sobie pytanie, czy można zbudować masę mięśniową na diecie wykluczającej mięso i nabiał? W tym wpisie zgłębimy temat białka roślinnego i wyjaśnimy, jak można skutecznie wykorzystać je do wspierania zdrowia mięśni i ogólnej kondycji fizycznej.

Dlaczego warto suplementować wapń?

W wieku dziecięcym wielu z nas było zachęcanych do jedzenia brokułów, mleka i ryb. Wynikało to z faktu, że wszystkie te produkty spożywcze są cennym źródłem naturalnego wapnia. Czy pierwiastek ten faktycznie jest tak istotny dla ludzkiego organizmu?

Promocje
100% ISO Whey Clear Drink
100% ISO Whey Clear Drink
149,99 zł 109,90 zł
BOX Prezentowy DODA D'EAU
BOX Prezentowy DODA D'EAU
428,94 zł 389,99 zł
WPC 80 Lactose free
WPC 80 Lactose free
75,00 zł 69,99 zł
BOX DODA D'EAU + Luna EDP
BOX DODA D'EAU + Luna EDP
658,94 zł 460,99 zł
szt.
BOX DODA D'EAU + Luna EDP + Mega Sleep
BOX DODA D'EAU + Luna EDP + Mega Sleep
857,94 zł 600,55 zł
szt.

Czym jest saturacja i jak ją mierzyć?

 Pulsoksymetr na palcu

O właściwym poziomie natlenienia krwi szeroko zaczęliśmy dyskutować dopiero przy okazji niebezpieczeństw związanych z pandemią koronawirusa. Kto z nas wcześniej interesował się tym, czym jest saturacja, do czego służy pulsoksymetr i jakie są normy natlenienia krwi? Tlen jest nam niezbędny do życia i prawidłowego funkcjonowania, a badanie jego parametrów to jeden z kroków, jaki podejmują ratownicy medyczni, sprawdzając nasze czynności życiowe. Przyjrzyjmy się zatem bliżej zarówno saturacji, jak i temu jak ją mierzyć w warunkach domowych.

Saturacja, czyli wskaźnik niedotlenienia organizmu

Poziom natlenienia krwi należy do podstawowych mierników naszego zdrowia. Saturacja (łac. saturato – nasycenie cieczy gazem), czyli miara nasycenia krwi tlenem, jest istotnym wskaźnikiem zarówno dla ratowników medycznych, którzy przychodzą z pomocą chorym na COVID-19, jak również lekarzom i pielęgniarkom, którzy dbają o zdrowie pacjentów pooperacyjnych, z niewydolnością oddechową, po zabiegach bronchoskopii czy kobiet w ciąży. Monitorowanie wysycenia krwi tlenem należy do standardowych czynności pomagających ocenić stan zdrowia osób przebywających w szpitalu.

Ze względu na wiek, okresowe lub przewlekłe problemy z niewydolnością oddechową, astmę, a także trudności oddechowe związane z zakażeniem koronawirusem, pomiaru saturacji coraz częściej dokonuje się w warunkach domowych. Umożliwiają go szeroko dostępne pulsoksymetry napalcowe, które mierzą poziom natlenienia szybko, bezboleśnie i precyzyjnie.

Saturacja jak wygląda jej norma? Czym jest wartość krytyczna saturacji?

Poziom natlenienia krwi odpowiedni dla osoby zdrowej mieści się w przedziale od 95 do 98%. Wyniki powyżej 98% właściwe są tylko dla pacjentów poddanych tlenoterapii w warunkach lecznictwa szpitalnego. Wskazania poniżej 95% oznaczają obniżony stopień wysycenia krwi tlenem, przy czym wartości krytyczne plasują się poniżej 70% (bezpośrednie zagrożenie życia). Stała, niska saturacja wiąże się z ryzykiem poważnych uszkodzeń mózgu oraz śmierci.

Natlenienie krwi u osoby dorosłej powinno mieścić się w górnych przedziałach, przy czym warto zwrócić uwagę, iż wpływ na saturację ma palenie papierosów (nieznacznie obniża jej poziom), a także ciśnienie atmosferyczne (przebywanie w wysokich górach wiąże się z okresowym niedotlenieniem organizmu), przewlekłe choroby układu oddechowego oraz wiek (u osób powyżej 70 roku życia zakres saturacji wynosi 94%-98%).

Objawy niedotlenienia

Niska saturacja może się objawiać:

  • Uczuciem duszności
  • Wrażeniem ograniczonej zdolności do nabrania powietrza
  • Sennością
  • Nienaturalnym zmęczeniem
  • Pogorszoną wydolnością fizyczną
  • Przyspieszeniem czynności serca

Jeżeli rezultat pomiaru pulsoksymetrem mieści się w normie, wymienione wyżej objawy mogą nie mieć związku z poziomem saturacji i powinny zostać skonsultowane ze specjalistą. Jeżeli wynik nie mieści się w obrębie zdrowych wartości, a badanie, powtórzone i przeprowadzone w odpowiednich warunkach i we właściwy sposób, wskazuje na ten sam, niezgodny z normą wynik, również powinniśmy zasięgnąć opinii lekarza. Poziom saturacji, powtórzmy, należy do podstawowych parametrów naszego zdrowia.

Pomiar saturacji pulsoksymetrem

Przede wszystkim spójrzmy bliżej na opisywaną normę. Co oznacza saturacja o wartości 96%? Taki poziom natlenienia organizmu wskazuje, iż w chwili badania 96% hemoglobiny transportuje tlen do naszych komórek, umożliwiając nam normalne funkcjonowanie. Nasze najważniejsze organy są w stanie wytrzymać bez tlenu zaledwie kilka minut – tlen jest nam do życia niezbędny.

Pomiaru saturacji dokonuje się pulsoksymetrem. To elektroniczne urządzenie mierzy stopień związania hemoglobiny z tlenem, przedstawiając go w procentach. Saturację opisuje się skrótem SpO2, a wynik pomiaru wygląda przykładowo: SpO2 97%. Poza saturacją, pulsoksymetr wskazuje także puls.

Jak używać aparatu? Pulsoksymetr w wersji kieszonkowej nakłada się przeważnie na palec dłoni. W szpitalach korzysta się często z modeli większych, oferujących dodatkowe funkcje i umożliwiających diagnostykę również z płatka ucha czy czubka nosa. Badanie saturacji z palca jest proste i szybkie. Urządzenie napalcowe powinno nakładać się na palec wskazujący bądź środkowy, paznokciem do góry. Warto w tym miejscu zwrócić uwagę, iż przygotowując się do badania należy upewnić się, że płytka paznokcia jest czysta i niepokryta lakierem lub sztucznym materiałem (żele, tipsy). Jeśli chodzi o zakłócenia w pomiarze, poza zakrytą powierzchnią paznokci, istotny wpływ na rezultat badania mogą mieć zimne kończyny oraz ruch w trakcie dokonywania odczytu. Podchodząc do badania należy sprawdzić czy nasze dłonie są ciepłe (po powrocie ze spaceru warto dać sobie chwilę czasu, by ciało zdążyło się ogrzać i osiągnąć swoją właściwą temperaturę), a także na moment zaniechać jakichkolwiek innych aktywności.

Czy wiesz, że w naszej ofercie znajdziesz również pulsoksymetry? Sprawdź!

[products=2760]

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Darmowa dostawa
Darmowa dostawa (Paczkomaty InPost) już od 299,99 zł.
Wersje językowe
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium