Woda jest elementarnym składnikiem zarówno naszej planety, jak i wszystkich zamieszkujących ją organizmów. Stanowi od 60 do 70% masy ciała dorosłego człowieka, w tym około 75% objętości mózgu, 75% mięśni i 22% kości! Większość z nas zdaje sobie sprawę, że bez wody nie ma życia. Dlaczego więc tak często zapominamy w ciągu dnia o odpowiednim poziomie nawodnienia naszego ciała?
Odpowiednia ilość płynów
Już w szkole na lekcji biologii dowiadujemy się, że minimalna dzienna ilość przyjmowanej wody powinna wynosić około 2 litry, co oznacza około 8 szklanek. Rzadko jednak wspomina się o tym, że poza ilością liczy się jeszcze jakość i rodzaj płynów. Niektóre napoje, takie jak kawa czy czarna herbata, spożywane w dużych ilościach, mogą mieć działanie odwadniające. Soki owocowe lub napoje gazowane oprócz płynu dostarczają organizmowi ogromne ilości zbędnych cukrów i dodatków do żywności. Podstawowym napojem, po który powinniśmy sięgać codziennie, jest woda. W okresie jesienno-zimowym warto pić ją lekko ciepłą. Jeżeli nie przepadasz za zwykłą wodą, możesz dorzucić do niej plastry limonki i kilka listków mięty lub poeksperymentować z mniej oczywistymi składnikami, jak np. imbir czy granat, szałwia, ogórek, maliny. Pamiętaj, że w czasie upałów zapotrzebowanie organizmu na wodę wzrasta. Jeżeli odczuwasz intensywne pragnienie, to znaczy, że Twoje ciało wysyła Ci sygnał alarmowy o zachwianej równowadze wodno-elektrolitowej.
Zawartość talerza ma znaczenie
Płyny dostarczamy organizmowi również poprzez spożywane posiłki. Niektóre owoce i warzywa, jak np. ogórek, arbuz czy pomidor zawierają w sobie nawet 95% wody. Polska kuchnia obfituje w przepisy na różnego rodzaju zupy, bez których wielu rodaków nie wyobraża sobie sytego obiadu. Warto czerpać z tej tradycji, szczególnie w sezonie jesiennym i zimowym, kiedy nasze organizmy narażone są dodatkowo na wychłodzenie.
Kolejną kwestią istotną z punktu widzenia nawodnienia ciała jest ilość spożywanej soli. Dzienne zapotrzebowanie człowieka na sód wynosi jedynie 0,2-0,5 g. Długotrwałe zwiększone spożycie soli może powodować podniesienie ciśnienia krwi, które stanowi jeden z czynników rozwoju nadciśnienia tętniczego odpowiedzialnego m.in. za udar mózgu, zawał i niewydolność serca. Ponadto, sól powoduje zatrzymanie wody w tkankach, które objawia się opuchlizną. Pamiętajmy, że zatrzymanie wody w organizmie nie oznacza jego nawodnienia!
Wielu z nas nie dostrzega problemu nadmiernej ilości soli w diecie, ponieważ nie zdaje sobie sprawy z tego, jak ogromna jej ilość znajduje się w produktach takich jak pieczywo, wędliny czy sery. Nie wspominając już o przekąskach wysoce przetworzonych, jak chipsy czy fastfood. Polecamy przyjrzeć się etykietom produktów, które spożywamy w ciągu dnia i zsumować ilość przyjmowanej przez organizm soli - wynik może nas zaskoczyć.
Trening
Intensywny trening powoduje szybką utratę wody przez organizm, która wydalana jest z naszego ciała w postaci potu. Przy regularnym wysiłku fizycznym należy bezwzględnie pamiętać o przyjmowaniu odpowiedniej ilości płynów. Wraz ze wzrostem intensywności treningu, dzienne zapotrzebowanie na płyny również wzrasta. Jeżeli dodatkowo aktywność odbywa się na świeżym powietrzu, zawsze powinno się mieć przy sobie coś do picia. W trakcie wysiłku, wraz z potem organizm traci również niezbędne mikroelementy. Warto zatem wspomóc ciało w odzyskaniu równowagi poprzez stosowanie suplementów zawierających witaminy i sole mineralne. W ofercie Activlab znajduje się Isotonic - koncentrat napoju izotonicznego stworzony z myślą o sportowcach dyscyplin wytrzymałościowych. Napój ten pomaga w szybki i łatwy sposób wyrównać poziom wody i elektrolitów wydalanych z organizmu w postaci potu. Głównymi składnikami produktu jest glukoza, ekstrakt z guarany, potas, magnez, wapń oraz witaminy z grupy B. Isotonic stosować można zarówno przed, w trakcie, jak i po wysiłku fizycznym.
[products=1548,2628]