Koszyk

Ilość: 0

RAZEM:

0,00 zł

Beta Alanina - Sposób na dłuższy trening

Beta – Alanina jest środkiem, który jest dodawanym do bardzo wielu suplementów. Warto byłoby przyjrzeć się bliżej dlaczego akurat ten związek jest dodatkiem tylu środków, z których sportowcy na całym świecie tak powszechnie korzystają. Czas przedstawić kilka podstawowych kwestii dotyczących beta – alaniny, tym bardziej w świecie tak wielu zarzutów odnoszących się na przykład do efektu placebo przy tak dużej liczbie suplementów. Czy działa? Z czym się łączy by można było osiągnąć dobry efekt? Do czego służy? Te pytania interesują nas najbardziej. Zaczynamy więc omawianie kilku podstaw…

Co to jest Beta-Alanina?

Beta – Alanina należy do grupy aminokwasów zwanej beta – aminokwasami. W tym przypadku grupa NH2 połączona jest z drugim atomem węgla.  Jest tak zwanym izomerem alfa – alaniny. Alanina wchodzi w skład aminokwasów endogennych i zarazem znajduje się w puli składowej białek krwi. Uważa się ją za aminokwas wysiłkowy, pomocny przy ekstremalnym wyczerpaniu, na przykład przy ostrym treningu na siłowni. Beta – Alanina w połączeniu z histydyną daje nam karnozynę. Karnozyna zaś jest związkiem, który pozwala nam na zwiększenie wytrzymałości podczas wysiłku oraz odkwaszenie organizmu.

Jak to się dzieje?

Otóż ma ona zdolności, które pozwalają jej na odpowiednią reakcję w stosunku do powstającego kwasu mlekowego. Oznacza to że buforuje spadek odczynu pH. Kiedy trenujemy, nasz organizm za sprawą jonów H+ wykazuje spadek pH w obrębie mięśni, które stają się bardziej zakwaszone. Przyjmując beta – alaninę możemy dzięki temu zmniejszyć również zakwasy, które mogłyby wystąpić po sesji treningowej. Degradacje uracylu pozwala na wytwarzanie w wątrobie naturalnej beta – alaniny. Wiadomo jednak, iż przy treningowym trybie życia dobrze jest skorzystać dodatkowo z suplementu diety – na większość składników jest zwiększone zapotrzebowanie u takich osób.

Potwierdzeniem teorii akumulacyjnej mleczanu, a raczej zdolności beta-alaniny do walki z tym procesem jest badanie Harrisa. Harris w swoim teście zanotował zwiększenie maksymalnej ilości powtórzeń, co potwierdza wpływ beta-aminokwasu na kwas mlekowy.

Podsumowując oto plusy ze stosowania Beta-Alaniny:


• Zwiększenie masy mięśniowej szczególnie przy łącznym stosowaniu suplementacji preparatami kreatynowymi. Działają one bowiem synergicznie, czyli jedno zwiększa swoją skuteczność przy pomocy drugiego w rezultacie dając dużo większe efekty. Jednocześnie pomoże w zwiększeniu siły jak to było widoczne w teście Harrisa przy maksymalnych powtórzeniach.

•Polepszenie regeneracji po treningowej oraz wytrzymałości  dzięki odkwaszeniu organizmu.

Jak dawkować?

Dawkowanie generalnie jest rzeczą indywidualną, gdyż zdarza się, że u osób stosujących występuje mrowienie i swędzenie przy większych dawkach. Im większa dawka tym większe odczuwalne efekty niepożądane. Oczywiście trzeba wspomnieć, iż owe efekty są również indywidualne, gdyż nie każdą osobę one spotykają. Jak każdy produkt ma swoich zwolenników oraz przeciwników.

Średnio firmy polecają dawkowanie:
• 4 kaps. przed treningiem lub po treningu.
• 2 kaps. przed treningiem + 2 kaps. po treningu.
• Jeśli nie odczuwa się skutków ubocznych i się przetestowało można zastosować opcję: 4 kaps. przed i 4 kaps. po treningu.

Janusz Ziółkowski - Dietetyk

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium