Alkohol a trening
Mimo że trenujesz regularnie, pozwalasz sobie okazyjnie na kieliszek wina lub innego alkoholu? Jak mówi znane przysłowie „wszystko jest dla ludzi, ale z umiarem”. I o ten właśnie umiar chodzi! Pamiętajcie zatem – alkohol może wpływać zarówno na wyniki sportowe, jak i regenerację.
Wpływ alkoholu na wyniki sportowe różni się w zależności od tego kiedy i ile wypijasz, sportu który uprawiasz oraz od Twojego organizmu. O ile ciężko sobie wyobrazić, aby osoba regularnie ćwicząca pozwoliła sobie na wypicie kilku głębszych, a zaraz potem wybrała się na siłownię, o tyle picie po treningu należy już do częstszych zjawisk.
Aby prawidłowo zregenerować organizm po wysiłku, Twoje ciało musi między innymi przywrócić prawidłowy poziom płynów. Alkohol (również przez częstsze wizyty w toalecie) może ten proces opóźnić. Dodatkowo wypicie kilku piw po treningu spowodować może, że pominiesz bogate w białko pokarmy. Bez nich, synteza białek nie będzie stymulowana, co prowadzić może do zahamowania wzrostu i regeneracji mięśni.
Sam alkohol natomiast zmniejsza przepływ krwi do mięśni, osłabiając je przy tym. Zatem jeśli zwiększenie masy mięśniowej jest jednym z Twoich celów, zastanów się dwa razy zanim pozwolisz sobie na odrobinę szaleństwa. Nie zapominajmy również, że alkohol to nie tylko płyn, ale również puste kalorie[1]. 0,5l ciemnego piwa to aż 350 kcal, kieliszek wina to ok. 130 kcal, a kieliszek wódki to 110 kcal.
Jeśli masz ochotę na odrobinę alkoholu, nic w tym złego. Jeśli akurat impreza urodzinowa bliskiej osoby wypada w tym samym dniu, co planowany trening, nie zapominaj o odpowiednim nawodnieniu i bogatym w białko posiłku po treningu. Staraj się jednak, by alkohol nie szedł w parze z ćwiczeniami na siłowni!
[1] https://medlineplus.gov/ency/patientinstructions/000886.htm