Wyszukaj artykuł

Blog kategorie
Blog wpisy
Dieta redukcyjna dla wegetarian

Dieta wegetariańska jest bardzo często kojarzona z odchudzaniem i poprawą stanu zdrowia. Z artykułu dowiesz się na co zwracać uwagę podczas stosowania bezmięsnej diety aby uzyskać najlepsze efekty!

Czym jest saturacja i jak ją mierzyć?

O właściwym poziomie natlenienia krwi szeroko zaczęliśmy dyskutować dopiero przy okazji niebezpieczeństw związanych z pandemią koronawirusa. Kto z nas wcześniej interesował się tym, czym jest saturacja, do czego służy pulsoksymetr i jakie są normy natlenienia krwi? Tlen jest nam niezbędny do życia i prawidłowego funkcjonowania, a badanie jego parametrów to jeden z kroków, jaki podejmują ratownicy medyczni, sprawdzając nasze czynności życiowe. Przyjrzyjmy się zatem bliżej zarówno saturacji, jak i temu jak ją mierzyć w warunkach domowych.

Izolat białka sojowego – dlaczego warto stosować?

W dzisiejszych czasach coraz częściej zwracamy uwagę na to co jemy i jakich suplementów używamy. Aż ciężko uwierzyć, że jeszcze parę lat temu, mało kto zerkał na etykietę kupowanego produktu. Zmienia się zarówno nasze podejście, jak i trendy żywieniowe. Co ciekawe, według dziennikarzy z „The Economist” rok 2019 należeć będzie do…wegan i wegetarian!

Dlaczego warto przygotowywać lunchboxy?

W natłoku codziennych obowiązków łatwo jest zapomnieć o spożywaniu zbilansowanych posiłków, i nierzadko łapiemy się na jedzeniu „byle czego” i „byle szybko”. Niestety jest to prosta droga do niezdrowego odżywiania (nie oszukujmy się – najczęściej sięgamy po  drożdżówkę,

Aktywny senior: wiek to tylko liczba!

Ruch, zdrowe odżywianie, profilaktyka – to kluczowe elementy, które powinny towarzyszyć nam przez całe nasze życie. Czy jest tak faktycznie?

Coraz więcej badań wskazuje, że regularne ćwiczenia mają ogromny (pozytywny!) wpływ na życie seniorów. Chociaż sprawność fizyczna przynosi korzyści w każdym wieku, walory zdrowotne – którymi cieszą się sprawni fizycznie seniorzy, są bardziej zauważalne. Lekarze i badacze zgodnie twierdzą, że seniorzy powinni pozostać aktywni tak długo, jak to tylko możliwe, ponieważ pomoże im to wieść dłuższe, zdrowsze i bardziej radosne życie!

Co dają ćwiczenia u osób starszych?

Poprawiają równowagę, dają więcej energii, pomagają zapobiegać i przeciwdziałać chorobom (w tym chorobom serca, osteoporozie, depresji czy cukrzycy), a także usprawniają funkcjonowanie mózgu (badanie przeprowadzone przez Fundację Alzheimer’s Research & Prevention Foundation wykazało, że regularne ćwiczenia zmniejszają ryzyko zachorowania na chorobę Alzheimera lub demencję o prawie 50%[1]).

A teraz do sedna – jakie ćwiczenia mogą wykonywać seniorzy?

  1. Nordic Walking dla seniorów

Marsze z kijami są jedną z najczęściej wybieranych aktywności przez seniorów. Zaletą tego typu treningu jest bezpieczeństwo (podparcie), możliwość spotkania z innymi entuzjastami nordic walkingu, kontakt z naturą, poczucie sprawności i niezależności. To także doskonałe ćwiczenie dla całego ciała. Wiek nie gra tutaj roli, nie ma też określonego tempa marszu (każdy może dostosować go pod siebie i swoje możliwości). Nordic walking można uprawiać przez cały rok, niezależnie od pogody czy pandemicznych obostrzeń.

  1. Aqua aerobik dla seniorów

Czyli ćwiczenia wykonywane w wodzie, które nie wymagają umiejętności pływania. Podczas treningu seniorzy mogą poprawić swoje samopoczucie, wzmocnić poszczególne grupy mięśniowe, podnieść poziom ogólnej sprawności fizycznej, usprawnić koordynację ruchów (przez zwiększenie ruchomości stawów obwodowych) oraz kręgosłupa, zwiększyć wytrzymałość na wysiłek, a także poprawić wydolność organizmu. Warto zaznaczyć, że ćwiczenia wykonywane w wodzie są idealne dla osób cierpiących na artretyzm oraz inne formy bólu stawów.

  1. Joga dla seniorów

Zajęcia dostosowane specjalnie pod możliwości i potrzeby osób starszych. Nie wymagają od ćwiczących specjalnych umiejętności, czy nienagannej kondycji fizycznej. Joga poprawia siłę mięśni, mobilność, równowagę i elastyczność, które są kluczowymi aspektami zdrowotnymi dla seniorów.

  1. Ćwiczenia z gumami oporowymi dla seniorów

Ta forma treningu staje się coraz bardziej popularna wśród seniorów ze względu na stosunkowo tani początkowy koszt. Co więcej, trening z gumami oporowymi jest wręcz idealny do ćwiczeń w domu! Ćwiczenia te nie tylko poprawiają postawę, ale również mobilność i elastyczność stawów, a także wzmacniają wszystkie grupy mięśniowe.

  1. Pilates dla seniorów

W ćwiczeniach pilates szczególny nacisk kładzie się na zachowanie równowagi, kontrolę ruchów (w tym ciągłość i precyzję) oraz odpowiednie oddychanie. Seniorom pilates pomaga we wzmocnieniu mięśni, zwiększeniu elastyczności ciała, poprawie koordynacji, zmniejszeniu bóli kręgosłupa i stawów, a także odprężeniu i relaksowi. Warto wspomnieć, iż pilates wykonywany w grupie zapobiega izolacji i pozwala na nawiązanie nowych znajomości.

 

 Źródła:

[1] https://www.helpguide.org/articles/alzheimers-dementia-aging/preventing-alzheimers-disease.htm

[products=2761]

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Darmowa dostawa
Darmowa dostawa (Kurier InPost) już od 149,99 zł.
Wersje językowe
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium