Blog kategorie
Blog wpisy
Znaczenie cytruliny w diecie sportowców

Szeroka dostępność różnego rodzaju suplementów mających na celu zwiększenie wydajności treningu i przyrostu tkanki mięśniowej sprawia, że często ciężko jest wybrać ten najbardziej skuteczny. Obecne produkty zawierają w sobie różne substancji, wiele z nich wciąż nieznanych dla przeciętnego bywalca siłowni. Jednym z często pojawiających się składników jest cytrulina. W dzisiejszym wpisie przedstawimy, czym właściwie ona jest i jakie ma znaczenie w diecie sportowców.

Czy można zbudować mięśnie z białka roślinnego?

Od soczewicy, przez orzechy, aż po innowacyjne produkty takie jak tofu i tempeh – białka pochodzenia roślinnego w końcu stały się elementem współczesnej diety niemal każdego człowieka. Wzrost zainteresowania wegetarianizmem i weganizmem dodatkowo zwiększa popyt na poszukiwanie alternatywy dla produktów odzwierzęcych. Sportowcy jednak często zadają sobie pytanie, czy można zbudować masę mięśniową na diecie wykluczającej mięso i nabiał? W tym wpisie zgłębimy temat białka roślinnego i wyjaśnimy, jak można skutecznie wykorzystać je do wspierania zdrowia mięśni i ogólnej kondycji fizycznej.

Dlaczego warto suplementować wapń?

W wieku dziecięcym wielu z nas było zachęcanych do jedzenia brokułów, mleka i ryb. Wynikało to z faktu, że wszystkie te produkty spożywcze są cennym źródłem naturalnego wapnia. Czy pierwiastek ten faktycznie jest tak istotny dla ludzkiego organizmu?

Promocje
Mass Up Gainer 3500 g OUTLET
Mass Up Gainer 3500 g OUTLET
89,90 zł 79,90 zł
100% ISO Whey Clear Drink
100% ISO Whey Clear Drink
149,99 zł 109,90 zł
BOX Prezentowy DODA D'EAU
BOX Prezentowy DODA D'EAU
428,94 zł 389,99 zł
WPC 80 Lactose free
WPC 80 Lactose free
75,00 zł 69,99 zł
BOX DODA D'EAU + Luna EDP
BOX DODA D'EAU + Luna EDP
658,94 zł 526,99 zł
szt.
BOX DODA D'EAU + Luna EDP + Mega Sleep
BOX DODA D'EAU + Luna EDP + Mega Sleep
857,94 zł 685,99 zł
szt.

Aktywny senior: wiek to tylko liczba!

Ruch, zdrowe odżywianie, profilaktyka – to kluczowe elementy, które powinny towarzyszyć nam przez całe nasze życie. Czy jest tak faktycznie?

Coraz więcej badań wskazuje, że regularne ćwiczenia mają ogromny (pozytywny!) wpływ na życie seniorów. Chociaż sprawność fizyczna przynosi korzyści w każdym wieku, walory zdrowotne – którymi cieszą się sprawni fizycznie seniorzy, są bardziej zauważalne. Lekarze i badacze zgodnie twierdzą, że seniorzy powinni pozostać aktywni tak długo, jak to tylko możliwe, ponieważ pomoże im to wieść dłuższe, zdrowsze i bardziej radosne życie!

Co dają ćwiczenia u osób starszych?

Poprawiają równowagę, dają więcej energii, pomagają zapobiegać i przeciwdziałać chorobom (w tym chorobom serca, osteoporozie, depresji czy cukrzycy), a także usprawniają funkcjonowanie mózgu (badanie przeprowadzone przez Fundację Alzheimer’s Research & Prevention Foundation wykazało, że regularne ćwiczenia zmniejszają ryzyko zachorowania na chorobę Alzheimera lub demencję o prawie 50%[1]).

A teraz do sedna – jakie ćwiczenia mogą wykonywać seniorzy?

  1. Nordic Walking dla seniorów

Marsze z kijami są jedną z najczęściej wybieranych aktywności przez seniorów. Zaletą tego typu treningu jest bezpieczeństwo (podparcie), możliwość spotkania z innymi entuzjastami nordic walkingu, kontakt z naturą, poczucie sprawności i niezależności. To także doskonałe ćwiczenie dla całego ciała. Wiek nie gra tutaj roli, nie ma też określonego tempa marszu (każdy może dostosować go pod siebie i swoje możliwości). Nordic walking można uprawiać przez cały rok, niezależnie od pogody czy pandemicznych obostrzeń.

  1. Aqua aerobik dla seniorów

Czyli ćwiczenia wykonywane w wodzie, które nie wymagają umiejętności pływania. Podczas treningu seniorzy mogą poprawić swoje samopoczucie, wzmocnić poszczególne grupy mięśniowe, podnieść poziom ogólnej sprawności fizycznej, usprawnić koordynację ruchów (przez zwiększenie ruchomości stawów obwodowych) oraz kręgosłupa, zwiększyć wytrzymałość na wysiłek, a także poprawić wydolność organizmu. Warto zaznaczyć, że ćwiczenia wykonywane w wodzie są idealne dla osób cierpiących na artretyzm oraz inne formy bólu stawów.

  1. Joga dla seniorów

Zajęcia dostosowane specjalnie pod możliwości i potrzeby osób starszych. Nie wymagają od ćwiczących specjalnych umiejętności, czy nienagannej kondycji fizycznej. Joga poprawia siłę mięśni, mobilność, równowagę i elastyczność, które są kluczowymi aspektami zdrowotnymi dla seniorów.

  1. Ćwiczenia z gumami oporowymi dla seniorów

Ta forma treningu staje się coraz bardziej popularna wśród seniorów ze względu na stosunkowo tani początkowy koszt. Co więcej, trening z gumami oporowymi jest wręcz idealny do ćwiczeń w domu! Ćwiczenia te nie tylko poprawiają postawę, ale również mobilność i elastyczność stawów, a także wzmacniają wszystkie grupy mięśniowe.

  1. Pilates dla seniorów

W ćwiczeniach pilates szczególny nacisk kładzie się na zachowanie równowagi, kontrolę ruchów (w tym ciągłość i precyzję) oraz odpowiednie oddychanie. Seniorom pilates pomaga we wzmocnieniu mięśni, zwiększeniu elastyczności ciała, poprawie koordynacji, zmniejszeniu bóli kręgosłupa i stawów, a także odprężeniu i relaksowi. Warto wspomnieć, iż pilates wykonywany w grupie zapobiega izolacji i pozwala na nawiązanie nowych znajomości.

 

 Źródła:

[1] https://www.helpguide.org/articles/alzheimers-dementia-aging/preventing-alzheimers-disease.htm

[products=2761]

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Darmowa dostawa
Darmowa dostawa (ORLEN Paczka) już od 299,99 zł.
Wersje językowe
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium