Blog kategorie
Blog wpisy
Przegląd najlepszych przedtreningówek dla biegaczy

Wzrost świadomości dotyczącej wpływu aktywności fizycznej na zdrowie i smukłą sylwetkę sprawia, że coraz więcej osób decyduje się na rozpoczęcie przygody z bieganiem. Ta forma spędzania wolnego czasu, choć niesie ze sobą wiele korzyści, potrafi być niezwykle wymagająca dla organizmu. Dlatego wielu biegaczy wspomaga się przedtreningówkami, niezwykle przydatnymi zarówno podczas ćwiczeń siłowych, jak i aerobowych. Wyprodukowane z naturalnych składników stymulują długotrwały wzrost energii, zwiększają wytrzymałość ciała i poprawiają koncentrację. Jak wybrać najlepszą przedtreningówkę przed bieganiem? Zapraszamy do dzisiejszego wpisu!

Gainer jako sposób na przytycie - jaki preparat wybrać?

Czym właściwie są gainery, jak działają i czy warto je stosować? To pytania, na które odpowiadamy w naszym dzisiejszym artykule, dzieląc się wiedzą oraz praktycznymi doświadczeniami. Dowiedzcie się, jak odpowiednia suplementacja może odmienić podejście do budowania masy mięśniowej i osiągania sportowych celów!

Znaczenie cytruliny w diecie sportowców

Szeroka dostępność różnego rodzaju suplementów mających na celu zwiększenie wydajności treningu i przyrostu tkanki mięśniowej sprawia, że często ciężko jest wybrać ten najbardziej skuteczny. Obecne produkty zawierają w sobie różne substancji, wiele z nich wciąż nieznanych dla przeciętnego bywalca siłowni. Jednym z często pojawiających się składników jest cytrulina. W dzisiejszym wpisie przedstawimy, czym właściwie ona jest i jakie ma znaczenie w diecie sportowców.

Promocje
Mass Up Gainer 3500 g OUTLET
Mass Up Gainer 3500 g OUTLET
89,90 zł 79,90 zł
100% ISO Whey Clear Drink
100% ISO Whey Clear Drink
149,99 zł 109,90 zł
BOX Prezentowy DODA D'EAU
BOX Prezentowy DODA D'EAU
428,94 zł 389,99 zł
WPC 80 Lactose free
WPC 80 Lactose free
75,00 zł 69,99 zł
BOX DODA D'EAU + Luna EDP
BOX DODA D'EAU + Luna EDP
658,94 zł 526,99 zł
szt.
BOX DODA D'EAU + Luna EDP + Mega Sleep
BOX DODA D'EAU + Luna EDP + Mega Sleep
857,94 zł 685,99 zł
szt.

3 czy 6? Ile jeść dziennie posiłków?

Pytając znajomych i najbliższych o optymalną ilość spożywanych posiłków w ciągu dnia, szybko przekonamy się, że ile osób, tyle opinii. Cześć z nas stara się jadać regularnie, co 3 godziny, dobijając do 5 czy nawet 6 posiłków dziennie. Inni są zwolennikami klasycznych 3 posiłków, rozłożonych co 5-6 godzin. Są też tacy, którzy twierdzą, że optymalnie czują się, zasiadając do stołu jedynie 2 razy w ciągu dnia. Jest też spora grupa osób, które w ogóle nie zwracają uwagi na liczbę posiłków, podjadając przez cały dzień, nawet w środku nocy. I komu w tej sytuacji możemy przyznać rację?

Ile powinno się jeść posiłków w ciągu dnia?

Krótka odpowiedź na nasze pytanie brzmi: to zależy! Nie ma jednej recepty na optymalną ilość posiłków w ciągu dnia, ponieważ zależy ona od bardzo wielu czynników: trybu pracy, ilości i rodzaju uprawianej aktywności fizycznej, stanu zdrowia, ale przede wszystkim indywidualnych preferencji organizmu[1]. Podstawowa zasada, którą należałoby się kierować brzmi: jedz tyle posiłków, ile rzeczywiście potrzebuje Twoje ciało do optymalnego funkcjonowania. Oczywiście łatwiej to powiedzieć niż wcielić w życie!

Od czego zacząć? Po pierwsze należy ustalić, czy jesteśmy zadowoleni z naszej wagi, czy może chcielibyśmy ją zmienić. Druga istotna kwestia to obserwacja organizmu w ciągu dnia – kiedy pojawia się uczucie głodu, czy nie mylimy go z uczuciem pragnienia, czy często zdarza się nam zajadać emocje (nudę, smutek itp.), czy po większym posiłku odczuwamy duży spadek energii.

Dla części osób, częste i małe posiłki w ciągu dnia pozwalają uniknąć uczucia głodu i senności po obfitym jedzeniu. Inni nie odczuwają potrzeby konsumpcji co 3 godziny i lepiej funkcjonują jedząc 2 lub 3 większe posiłki. Nasze ciała różnią się i to, co świetnie służy jednemu, niekoniecznie będzie korzystne dla pozostałych. Zatem, jeżeli jedzenie 5 razy w ciągu dnia zupełnie nie koresponduje z Twoim stylem życia oraz zapotrzebowaniem na posiłki, to nie musisz z tego powodu robić sobie żadnych wyrzutów!

Układ trawienny potrzebuje odpoczynku

Nasz organizm działa w cyklu okołodobowym, który reguluje wszystkie istotne funkcje życiowe. Liczne badania wykazały, iż z punktu widzenia układu pokarmowego, najistotniejszą kwestią nie jest konkretna liczba posiłków, ale długość tzw. „okienka pokarmowego” w ciągu dnia[2]. Im dłuższa przerwa pomiędzy ostatnim spożywanym w ciągu dnia posiłkiem, a pierwszym porannym kęsem lub łykiem kawy dnia następnego, tym lepiej dla organizmu.

Minimalny czas bez jedzenia, który powinniśmy sobie zapewnić to 10 godzin. Jeżeli chcemy zrzucić zbędne kilogramy to należy zwiększyć ten okres o kolejnych kilka godzin[3]. Stosując się do tych zaleceń, nie tylko usprawnimy działanie układu trawiennego, ale także poprawimy jakość snu oraz ogólne samopoczucie. Co ciekawe, badania wykazały, że stosując odpowiednie okienka żywieniowe w ciągu doby, możemy odrobinę mniej zwracać uwagę na kaloryczność potraw.

Ile jeść posiłków? Podsumowanie:

- nie ma jednej, optymalnej ilości posiłków, która służyłaby wszystkim,

- poświęć czas, aby poznać swój organizm i jego potrzeby,

- pozwól układowi trawiennemu na odpoczynek – przynajmniej 10 godzin przerwy od ostatniego posiłku do śniadania w kolejnym dniu,

- pamiętaj, że najważniejsza jest jakość spożywanych posiłków!

 

[1] Paoli A, Tinsley G, Bianco A, Moro T. The Influence of Meal Frequency and Timing on Health in Humans: The Role of Fasting. Nutrients. 2019 Mar 28;11(4):719. doi: 10.3390/nu11040719. PMID: 30925707; PMCID: PMC6520689.

[2] Collier R. Intermittent fasting: the science of going without. CMAJ. 2013 Jun 11;185(9):E363-4. doi: 10.1503/cmaj.109-4451. Epub 2013 Apr 8. PMID: 23569168; PMCID: PMC3680567.

[3] Kahleova H, Lloren JI, Mashchak A, Hill M, Fraser GE. Meal Frequency and Timing Are Associated with Changes in Body Mass Index in Adventist Health Study 2. J Nutr. 2017 Sep;147(9):1722-1728. doi: 10.3945/jn.116.244749. Epub 2017 Jul 12. PMID: 28701389; PMCID: PMC5572489.

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Darmowa dostawa
Darmowa dostawa (ORLEN Paczka) już od 299,99 zł.
Wersje językowe
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium