Wyszukaj artykuł

Blog kategorie
Blog wpisy
Dieta redukcyjna dla wegetarian

Dieta wegetariańska jest bardzo często kojarzona z odchudzaniem i poprawą stanu zdrowia. Z artykułu dowiesz się na co zwracać uwagę podczas stosowania bezmięsnej diety aby uzyskać najlepsze efekty!

Czym jest saturacja i jak ją mierzyć?

O właściwym poziomie natlenienia krwi szeroko zaczęliśmy dyskutować dopiero przy okazji niebezpieczeństw związanych z pandemią koronawirusa. Kto z nas wcześniej interesował się tym, czym jest saturacja, do czego służy pulsoksymetr i jakie są normy natlenienia krwi? Tlen jest nam niezbędny do życia i prawidłowego funkcjonowania, a badanie jego parametrów to jeden z kroków, jaki podejmują ratownicy medyczni, sprawdzając nasze czynności życiowe. Przyjrzyjmy się zatem bliżej zarówno saturacji, jak i temu jak ją mierzyć w warunkach domowych.

Izolat białka sojowego – dlaczego warto stosować?

W dzisiejszych czasach coraz częściej zwracamy uwagę na to co jemy i jakich suplementów używamy. Aż ciężko uwierzyć, że jeszcze parę lat temu, mało kto zerkał na etykietę kupowanego produktu. Zmienia się zarówno nasze podejście, jak i trendy żywieniowe. Co ciekawe, według dziennikarzy z „The Economist” rok 2019 należeć będzie do…wegan i wegetarian!

Dlaczego warto przygotowywać lunchboxy?

W natłoku codziennych obowiązków łatwo jest zapomnieć o spożywaniu zbilansowanych posiłków, i nierzadko łapiemy się na jedzeniu „byle czego” i „byle szybko”. Niestety jest to prosta droga do niezdrowego odżywiania (nie oszukujmy się – najczęściej sięgamy po  drożdżówkę,

Promocje
TEST ANTYGENOWY FLOWFLEX (z nosa)
TEST ANTYGENOWY FLOWFLEX (z nosa)
17,55 zł 4,90 zł
szt.
ELEMENTS Beta glucan
ELEMENTS Beta glucan
41,99 zł 39,99 zł
szt.
L-glutamine
L-glutamine
47,50 zł 39,99 zł
szt.
HMB Caps
HMB Caps
59,99 zł 49,99 zł
szt.
ELEMENTS ZMP
ELEMENTS ZMP
46,19 zł 39,99 zł
szt.
ELEMENTS ALCAR - acetylo-l-karnityna
ELEMENTS ALCAR - acetylo-l-karnityna
46,20 zł 39,99 zł
szt.
Rice Carbs & PROTEIN
Rice Carbs & PROTEIN
52,50 zł 39,99 zł
szt.
HMB Powder
HMB Powder
52,39 zł 49,99 zł
szt.

Kiedy stosować kreatynę?

Kreatyna obok odżywek białkowych jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych  suplementów stosowany przez osoby uprawiające sport. Jest szczególnie popularna wśród osób, których podstawowym celem jest wzrost masy mięśniowej.

Era suplementów przechodzi rozkwit. Stosujemy coraz więcej związków, wydajemy coraz większe kwoty, oczekujemy coraz lepszych rezultatów i szerszych zastosowań. Badania Instytutu Żywności i Żywienia dokumentują zażywanie suplementów przez 22% populacji naszego kraju.

 Kiedy stosować kreatynę?

Potencjał jest, rynek zbytu jest, ale czy są efekty stosowania kreatyny?

Pytanie klucz pojawiające się zawsze podczas dyskusji w temacie suplementów dotyczy ich skuteczności i możliwości zastosowania w diecie sportowca. Niestety na rynku spotkać można wiele substancji wątpliwych, czy mieszanek o zastrzeżonym składzie. Kreatyna do nich nie należy! To substancja odkryta dawno, przebadana dobrze i dostępna szeroko – mało jest tak dobrych supli!

Kreatyna jest jednym z najlepiej przebadanych i bezpiecznych związków „stosowanych” w sporcie. „Stosowanych” dlatego, że trudno tu mówić o jej zażywaniu. To związek powszechnie występujący w żywności pochodzenia odzwierzęcego – w wołowinie, śledziach i wieprzowinie znajdziemy 1,5 - 4g kreatyny na porcję 225g. Najczęściej w sporcie jednak spotkać możemy kwas beta-metyloguanidynooctowy (czyli kreatynę) jako „cudowny biały proszek”. Cóż można uzyskać dzięki niemu?

Kreatyna rozwiązaniem na wszystko?

Kreatyna to najsilniejszy związek ergogeniczny poznany i szeroko stosowany w sporcie. Głównym mechanizmem jej wpływu na ustrój człowieka jest wzrost odtwarzania cząsteczek ATP w momencie niedostatku tlenu (a więc np. w trakcie wymagającej sesji treningowej). W efekcie zmniejsza się zakwaszenie środowiska mięśnia, co pozwala intensyfikować wysiłki treningowe oraz zwiększać objętość jednostek. Działa ona jednocześnie anabolicznie i antykatabolicznie, poprawiając metabolizm energetyczny komórki w trakcie wysiłku fizycznego, potęgując syntezę białek mięśniowych niezależnie od ATP i… usprawnia procesy myślowe!

Stosowanie tego suplementu poprawia gospodarkę energetyczną komórek mózgowych m.in. ograniczając zapotrzebowanie komórek mózgowych na tlen, jednocześnie wykazując działanie przeciwutleniające na tkankę nerwową. Kwiecień tego roku przyniósł przegląd systematyczny randomizowanych prób kontrolowanych dokumentujący korzystny wpływ suplementacji kreatyną na funkcje kognitywne. Niestety efekt ten uzyskiwały głównie osoby starsze, w przypadku innych grup wiekowych na razie brak jest przekonujących dowodów w tej materii.

Kiedy więc sięgnąć po kreatynę?

Próba odpowiedzi na pytanie postawione w tytule nie jest niczym łatwym. Obiegowo uznaje się, że kreatynę należy stosować w momencie pragnienia potęgowania anabolizmu mięśniowego i doprowadzenia do rozwoju umięśnienia i siły mięśni. Gdyby jednak spojrzeć szerzej na możliwości zastosowania i wpływ kreatyny na organizm można by rzec, że suplementację nią można śmiało polecać każdemu – od kulturysty w okresie rozwoju masy mięśniowej, poprzez osobę w trakcie redukcji tkanki tłuszczowej po szachistę! Wszak jej wpływ uznać należy za wielokierunkowy, a potencjalne zastosowanie za szerokie i obejmujące niemal wszystkich.

kreatyna

 

Literatura:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/28615996

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/29704637

 

Paweł Szewczyk

Paweł Szewczyk - magister dietetyki specjalizujący się w żywieniu sportowców. Dietetyk zawodników Kadry Polski i Mistrzów Europy. Uczestnik i prelegent szkoleń, konferencji i seminariów na terenie całego kraju. Wykładowca w Państwowej Medycznej Wyższej Szkole Zawodowej w Opolu oraz Instytucie Psychodietetyki we Wrocławiu. Na co dzień zajmuje się profesjonalnym poradnictwem w zakresie żywienia oraz suplementacji, publikuje naukowo i popularnie oraz szkoli sportowców i dietetyków.

Autor bloga: szewczykpassion.wordpress.com

Więcej informacji w zakładce wykształcenie i doświadczenie https://szewczykpassion.wordpress.com/wyksztalcenie/

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Darmowa dostawa
Darmowa dostawa (Kurier InPost) już od 149,99 zł.
Wersje językowe
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl