Izotoniki to popularne napoje spożywane przede wszystkim przez sportowców i osoby aktywne fizycznie. Znakomicie nawadniają organizm i skutecznie uzupełniają elektrolity. Co ciekawe, bardzo łatwo przyrządzić je samodzielnie domowymi sposobami. Jeżeli chcesz poznać dobrej jakości przepisy i przekonać się o tym samemu, koniecznie sprawdź nasz artykuł.
Domowy izotonik - dlaczego warto przygotować go samemu?
Napoje izotoniczne mają podobne stężenie co płyny ustrojowe występujące w ludzkim organizmie. Dzięki temu dostarczane przez nie substancje szybko i skutecznie przenikają przez błony komórkowe, przyczyniając się do uzupełnienia utraconych podczas wysiłku fizycznego elektrolitów.
Izotoniki zapewniają organizmowi między innymi zdrowe dawki potasu kontrolującego pracę mięśni oraz regulującego ciśnienie, a także magnezu, który wpływa pozytywnie na procesy metaboliczne i wspomaga funkcjonowanie układu nerwowego. Oprócz tego zawierają w swoim składzie sód oraz wapń. Ten pierwszy pomaga w nawodnianiu ciała, a drugi przewodzi impulsy w neuronach.
Tego rodzaju napoje są oczywiście dostępne na półkach sklepowych. Niestety, niektóre z nich są wzbogacane są o substancje, które nie są potrzebne ludzkiemu organizmowi, a spożywane w nadmiarze mogą mu wręcz szkodzić. Należą do nich między innymi wszelkiego rodzaju konserwanty, stabilizatory smaku, a także sztuczne aromaty i barwniki. Na szczęście, nie wszystkie gotowe izotoniki zawierają szkodliwe substancje. Przykładem jest napój izotoniczny Isoactive PURE, który zawiera czystą kompozycję elektrolitów i składników mineralnych.
Właśnie z powyższego powodu domowy izotonik jest zdecydowanie zdrowszą, a także w wielu przypadkach tańszą alternatywą niż gotowy produkt.
Jak zrobić domowy izotonik? Co powinien zawierać?
Istnieje wiele przepisów na napoje izotoniczne, które można z powodzeniem odtworzyć w domu. Podstawowym składnikiem dla wszystkich jest woda. To ona służy jako rozpuszczalnik dla wszystkich substancji aktywnych, które znajdą się w izotoniku. Co więcej, w przypadku lekkich aktywności fizycznych, które nie trwają długo, zwykła wysokozmineralizowana woda wystarczy w zupełności sama i nie trzeba wzbogacać jej żadnymi dodatkami.
W przypadku długotrwałego wysiłku domowy izotonik na odwodnienie powinien zawierać także elektrolity, czyli sód, potas, wapń oraz magnez. Można też zadbać o dodanie do niego witamin.
Jak przygotować domowy izotonik by spełniał te same funkcje co gotowe, sklepowe odpowiedniki? Należy dodać do niego jeszcze jeden składnik. Są to węglowodany w postaci łatwo przyswajalnych cukrów takich jak glukoza, fruktoza, maltoza lub sacharoza.
Do napoju zawierającego powyższe substancje można dodać jeszcze różnego rodzaju zioła lub warzywa i owoce, które pozytywnie wpłyną na jego właściwości smakowe.
Domowy izotonik - przepis na pełnowartościowy napój
Choć w poprzednim akapicie posługiwaliśmy się nazwami chemicznymi, to nie trzeba posiadać laboratorium, by móc stworzyć własny napój izotoniczny. Wszystkie wymienione składniki mogą być uzyskane z naturalnych i ogólnodostępnych produktów. Najlepszy domowy izotonik przygotujesz w parę minut, bez większego wysiłku.
Niezbędnych składników odżywczych i minerałów mogą dostarczać między innymi różnego rodzaju soki owocowe i warzywne, zioła i miody. Warto sięgać także po naturalne izotoniki takie jak woda kokosowa czy brzozowa.
Do najpopularniejszych przepisów na domowy izotonik należą te zawierające w swoim składzie miód oraz imbir. To łatwo dostępne produkty o bardzo prozdrowotnym działaniu. Sprawdź jak je przygotować!
Domowy izotonik z imbirem i miodem - jak zrobić?
Korzeń imbiru i jego dobroczynne właściwości są znane ludzkości od tysiącleci. Wykazuje się nie tylko działaniem pobudzającym, ale także przeciwdziała mdłościom. Miód również bardzo pozytywnie wpływa na ludzki organizm. Ma działanie antybakteryjne, może obniżać ciśnienie i pomaga w regulacji metabolizmu. Dodanie go do napoju izotonicznego to idealny sposób na zapewnienie sobie dawki łatwo wchłanialnych cukrów. W połączeniu z imbirem daje wyrazisty, orzeźwiający i zarazem pyszny smak.
By przygotować prosty domowy izotonik z miodem i imbirem dla jednej osoby będziesz potrzebować:
- 0,5 litra wody
- 2 łyżki stołowe wybranego przez siebie miodu
- Kilka plastrów imbiru
- 1-2 szczypty soli
- Sok z połówki cytryny lub innego cytrusa
Jak zrobić domowy izotonik z tych składników? Potrwa to zaledwie parę minut.
Na samym początku należy zagotować część wody i wrzucić do niej pokrojone plastry imbiru. Możesz dostosować ich liczbę do własnych preferencji smakowych i w razie potrzeby wrzucić ich nieco więcej. Tak przygotowany imbir potrzebuje paru minut na zaparzenie.
Po upływie tego czasu należy ostudzić napój resztą chłodnej wody i dodać do niej ulubiony rodzaj miodu. Ciepła temperatura ułatwi jego rozpuszczenie i dokładne wymieszanie z resztą napoju.
Na samym końcu można dodać dla smaku świeżo wyciskany sok z cytryny oraz szczyptę soli. Nie należy używać do tego celu kupnych soków, gdyż bardzo często są wzbogacone niepotrzebnymi dodatkami.
Tak przygotowany domowy izotonik należy dokładnie wymieszać. Napój smakuje doskonale zarówno podany w temperaturze pokojowej, jak i schłodzony lodem. Świetnie radzi sobie z gaszeniem pragnienia oraz nawadnianiem organizmu po wysiłku fizycznym.