Wyszukaj artykuł

Blog kategorie
Blog wpisy
Izolat białka sojowego – dlaczego warto stosować?

W dzisiejszych czasach coraz częściej zwracamy uwagę na to co jemy i jakich suplementów używamy. Aż ciężko uwierzyć, że jeszcze parę lat temu, mało kto zerkał na etykietę kupowanego produktu. Zmienia się zarówno nasze podejście, jak i trendy żywieniowe. Co ciekawe, według dziennikarzy z „The Economist” rok 2019 należeć będzie do…wegan i wegetarian!

Dlaczego warto przygotowywać lunchboxy?

W natłoku codziennych obowiązków łatwo jest zapomnieć o spożywaniu zbilansowanych posiłków, i nierzadko łapiemy się na jedzeniu „byle czego” i „byle szybko”. Niestety jest to prosta droga do niezdrowego odżywiania (nie oszukujmy się – najczęściej sięgamy po  drożdżówkę,

Substancje kluczowe dla ochrony i pielęgnacji skóry

Skóra jest niewątpliwie największym organem ciała człowieka, reprezentującym, aż jedną szóstą całkowitej masy ciała, a jej główną rolą jest działanie jako chemiczna i fizyczna bariera ochraniająca ciało przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. 

Promocje
Klasyka Siłowni
Klasyka Siłowni
116,97 zł 99,00 zł
ADEK Vita OUTLET
ADEK Vita OUTLET
19,99 zł 9,99 zł
szt.
Podstawa Sportowca
Podstawa Sportowca
63,47 zł 51,99 zł
Citrulline Xtra OUTLET
Citrulline Xtra OUTLET
36,99 zł 19,99 zł
szt.
Szybka Budowa Masy
Szybka Budowa Masy
148,00 zł 129,00 zł
Machine Man Pre Workout OUTLET
Machine Man Pre Workout OUTLET
59,90 zł 39,99 zł
szt.
Electrovit elektrolity z cytrynianem magnezu
Electrovit elektrolity z cytrynianem magnezu
14,99 zł 10,98 zł
szt.

Suplementy dla fighterów–Kumite–przedtreningówka z którą nie będziesz chciał się rozstać!

Dzisiejszy tekst został poświęcony tematowi suplementu przedtreningowego sprawdzającego się idealnie zarówno w sportach walki, jak i sportach siłowych. Brak nadmiernej pompy mięśniowej, odpowiednie, długotrwale i równomierne pobudzenie, poprawa dotlenienia i odporności na stres – tego możesz oczekiwać po Kumite z linii Fight Club!

Kumite Fight Club

Cóż skrywa Kumtie?

Beta alanina – środek, którego przewlekłe stosowanie prowadzi do wzrostu poziomu karnozyny w mięśniu. Cóż to znaczy w praktyce? Podczas intensywnej pracy w środowisku mięśnia wytwarza się duża ilość jonów wodorowych, zakwaszających je (pech chciał, że najbardziej narażone są mięśnie poprzecznie prążkowane, czyli te z których zbudowana jest nasza muskulatura). Zakwaszone środowisko to, z punktu widzenia fizjologii, zachwianie wszelkich reakcji enzymatycznych mogących w mięśniu zachodzić, a z punktu widzenia sportowca – uczucie dyskomfortu, palenia mięśniowego i zmęczenia mięśnia. To nie wszystko – zakwaszone środowisko to pogorszona synteza PCr – fosfokreatyny, będącej podstawowym związkiem energetycznym wykorzystywanym w czasie jego pracy oraz upośledzeniem pozyskiwania energii w procesie glikolizy. Efekt? Spadek siły skurczu mięśnia, spadek komfortu treningu, zdecydowane wydłużenie czasu potrzebnego do „zebrania sił” przed kolejną serią/walką/ciosem.

Karnozyna to jeden z podstawowych buforów mięśniowych – przyspiesza alkalizację środowiska, a w efekcie podnosi możliwości wysiłkowe. Jest związkiem odpowiadającym za aż 40% zdolności buforowej mięśnia

Dlaczego więc beta alanina a nie „czysta” karnozyna? Ta druga jest di peptydem  złożonym z beta alaniny i l-histydyn i wymagającym rozłożenia do tych składowych. To beta alanina jest zazwyczaj czynnikiem limitującym, niedobory l-histydyny występują niezwykle rzadko. Przyjmowanie beta alaniny „odblokowuje” możliwość syntezy endogennej karnozyny.

Kumite Activlab

Kreatyna – najsilniejszy z dozwolonych w Polsce środków anabolicznych. Maksymalizuje produkcję ATP – jeden z podstawowych źródeł wysokoenergetycznych wykorzystywanych w pracy mięśnia, prowadzi do zwiększenia zasobów fosfokreatyny, a prócz tego niezależnie stymuluję syntezę białek mięśniowych! W przypadku kreatyny, w przeciwieństwie do beta alaniny, już jednorazowa dawka przynosi korzyści sportowe, jednak zaleca się jej przyjmowanie przetrwałe lub cykliczne. Zwiększa siłę i masę mięśniową, poprawia szybkość i usprawnia pracę mózgu.

Cytrulina i arginina – aminokwasy usprawniające krążenie krwi w naczyniach krwionośnych mięśni. Powodują ich rozszerzenie, mogą nieco obniżać ciśnienie krwi, wspomagają transport tlenu i substancji odżywczych do każdej z komórek ciała. W efekcie poprawiają komfort treningu

Karnityna jest substancją niezbędną w transporcie cząsteczek tłuszczowych do wnętrza komórki w celu ich zutylizowania i pozyskania energii w trakcie wysiłku fizycznego

Kofeina to jedna z najstarszych i najpowszechniejszych substancji erogenicznych. Spektrum wpływu na organizm jest równie szerokie, jak liczne są rzesze zadowolonych użytkowników. Podnosi próg bólu, usprawnia resyntezę glikogenu, zwiększa czujność i znosi uczucie zmęczenia. Gdyby tego było mało to nie sposób pominąć, iż kofeina jest najsilniejszym legalnym lipolitykiem – substancją przyspieszającą rozpad tkanki tłuszczowej.

Rhadiola Rosea, czyli ekstrakt z różeńca górskiego, jednego z najlepiej zbadanych i najchętniej stosowanych adaptogenów. Adaptogen to substancja mająca za zadanie wspomożenie organizmu, zmniejszenie jego podatności na choroby i stres, nie powodując przy tym żadnych skutków ubocznych i nie obciążając narządów organizmu. Różeniec wpływa na organizm przeciwnowotworowo i przeciwstarzeniowo, poprawia wytrzymałość, może przyczyniać się do zwiększenia VO2max. Wykazuje działanie pobudzające i wspomagające adaptację organizmu do niesprzyjających warunków, zapobiega również nieregularnej pracy serca. Dodatkowo ekstrakt z arktycznego korzenia, jak zwany jest różeniec, poprawia profil lipidowy krwi i stabilizuje glikemię.

Glutamina to jeden z podstawowych aminokwasów składowych tkanki mięśniowej. Większość glutaminy przyjmowanej wraz z pokarmem spożytkowywana jest przez komórki jelita, co zapewnia ich sprawną pracę i zachowanie integralności bariery jelitowej, na której zachwianie szczególnie narażeni są sportowcy – intensywny wysiłek może powodować epizody niedotlenienia fragmentów jelita, a co za tym idzie – dysbiozę.

Tauryna – znosi odczucie zmęczenia, dodatkowo poprawia metabolizm węglowodanów i sprzyja utrzymaniu odpowiedniej insulino wrażliwości tkanek

Tyrozyna – substancja minimalizująca odczucie zmęczenia u sportowców

B-complex – zestaw witamin odpowiedzialnych za prawidłowy metabolizm energii oraz odpowiednie funkcjonowanie układu nerwowego

Kompleks elektrolitów – najistotniejsze jony w trakcie wysiłku – sód, chlor, potas, wapń i magnez – tracone w dużych ilościach wraz z potem. Ich niedobór może prowadzić do spadku koncentracji, skurczów mięśni, odczucia znacznego zmęczenia, a nawet zaburzeń pracy serca!

ReasumującKumite nie bezpodstawnie jest moją ulubioną przedtreningówką. Złożony produkt z nieprzypadkowo dobranym składem. Pobudzenie, które ułatwia skupienie, ale nie rozprasza, pompa mięśniowa która podnosi komfort treningu, ale nie przeszkadza w jego wykonaniu, poprawa wydolności i wzmożona potliwość z jednoczesnym zabezpieczeniem rezerw elektrolitowych ustroju – to właśnie Kumite.

Literatura:

 1. Hobson R et al.: Effects of b-alanine supplementation on exercise performance: a meta-analysis. Amino Acids. 2012;43:1:25-37.
 2. Ducker K, Dawson B, Wallman K: Effect of beta-alanine supplementation on 800-m running performance. Int J Sport Nutr Exerc Metab. 2013;23:6:554-561.
 3. Ducker K, Wallman K: Effect of beta-alanine supplementation on 2000-m rowing-ergometer performance. Int J Sport Nutr Exerc Metab. 2013;23:4:336-343.
 4. MacKenzie T et al.: Metabolic and hormonal effects of caffeine: randomized, double-blind, placebo-controlled crossover trial. Metabolism. 2007;Dec:56:12:1694-1698.
 5. Woolf K. et al.: The effect of caffeine as an ergogenic aid in anaerobic exercise. Int J Sport Nutr Exerc Metab. 2008;Aug:18:4:412-429.
 6. Hursel R et al. The effects of catechin rich teas and caffeine on energy expenditure and fat oxidation: a meta-analysis. Obes Rev. 2011;Jul:12:7:573-581.
 7. Branch J: Effect of creatine supplementation on body composition and performance:
  a meta-analysis. Int J Sport Nutr Exerc Metab. 2003;Jun:13::2:198-226.
 8. Jager R, Purpura M, Shao A, Inoue T, Kreider R: Analysis of the efficacy, safety, and regulatory status of novel forms of creatine.

  Paweł Szewczyk 

  Paweł Szewczyk- magister dietetyki specjalizujący się w żywieniu sportowców. Dietetyk zawodników Kadry Polski i Mistrzów Europy. Uczestnik i prelegent szkoleń, konferencji i seminariów na terenie całego kraju. Wykładowca w Państwowej Medycznej Wyższej Szkole Zawodowej w Opolu oraz Instytucie Psychodietetyki we Wrocławiu. Na co dzień zajmuje się profesjonalnym poradnictwem w zakresie żywienia oraz suplementacji, publikuje naukowo i popularnie oraz szkoli sportowców i dietetyków.

  Autor bloga: szewczykpassion.wordpress.com

  Więcej informacji w zakładce wykształcenie i doświadczenie https://szewczykpassion.wordpress.com/wyksztalcenie/

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Darmowa dostawa
Darmowa dostawa (Kurier DHL) już od 250,00 zł.
Wersje językowe
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl