Wyszukaj artykuł

Blog kategorie
Blog wpisy
Skuteczna suplementacja na zdrową skórę, włosy i paznokcie

Lśniące włosy, gładka i promienna skóra oraz mocne paznokcie to nie tylko atrybuty kobiecości, to również oznaki zdrowego organizmu. Zrównoważona dieta, jest oczywiście najlepszym sposobem na zapewnienie odpowiedniej ilości witamin i minerałów. Często zdarza się jednak, że tempo życia, ilość spraw ciążących każdego dnia na Twojej głowie oraz stres sprawiają, że nie przestrzegamy zasad zbilansowanej diety. Twój organizm zaczyna cierpieć na niedobory ważnych witamin i minerałów. Warto w takiej sytuacji sięgnąć po suplementy diety, które mogą w skuteczny sposób wzmocnić organizm.

Dieta redukcyjna dla wegetarian

Dieta wegetariańska jest bardzo często kojarzona z odchudzaniem i poprawą stanu zdrowia. Z artykułu dowiesz się na co zwracać uwagę podczas stosowania bezmięsnej diety aby uzyskać najlepsze efekty!

Czym jest saturacja i jak ją mierzyć?

O właściwym poziomie natlenienia krwi szeroko zaczęliśmy dyskutować dopiero przy okazji niebezpieczeństw związanych z pandemią koronawirusa. Kto z nas wcześniej interesował się tym, czym jest saturacja, do czego służy pulsoksymetr i jakie są normy natlenienia krwi? Tlen jest nam niezbędny do życia i prawidłowego funkcjonowania, a badanie jego parametrów to jeden z kroków, jaki podejmują ratownicy medyczni, sprawdzając nasze czynności życiowe. Przyjrzyjmy się zatem bliżej zarówno saturacji, jak i temu jak ją mierzyć w warunkach domowych.

Promocje
Tricreatine Malate
Tricreatine Malate
78,90 zł 64,99 zł
WPC 80 Lactose free
WPC 80 Lactose free
99,99 zł 75,00 zł
ELEMENTS Berberine
ELEMENTS Berberine
57,90 zł 39,00 zł
szt.
ELEMENTS Taurynian magnezu z P-5-P
ELEMENTS Taurynian magnezu z P-5-P
44,90 zł 31,99 zł
szt.
2 x Elektrolity Isoactive
2 x Elektrolity Isoactive
57,98 zł 54,98 zł
2 x Elektrolity Isoactive + BIDON
2 x Elektrolity Isoactive + BIDON
71,97 zł 62,99 zł

Suplementy dla fighterów–Kumite–przedtreningówka z którą nie będziesz chciał się rozstać!

Dzisiejszy tekst został poświęcony tematowi suplementu przedtreningowego sprawdzającego się idealnie zarówno w sportach walki, jak i sportach siłowych. Brak nadmiernej pompy mięśniowej, odpowiednie, długotrwale i równomierne pobudzenie, poprawa dotlenienia i odporności na stres – tego możesz oczekiwać po Kumite z linii Fight Club!

Kumite Fight Club

Cóż skrywa Kumtie?

Beta alanina – środek, którego przewlekłe stosowanie prowadzi do wzrostu poziomu karnozyny w mięśniu. Cóż to znaczy w praktyce? Podczas intensywnej pracy w środowisku mięśnia wytwarza się duża ilość jonów wodorowych, zakwaszających je (pech chciał, że najbardziej narażone są mięśnie poprzecznie prążkowane, czyli te z których zbudowana jest nasza muskulatura). Zakwaszone środowisko to, z punktu widzenia fizjologii, zachwianie wszelkich reakcji enzymatycznych mogących w mięśniu zachodzić, a z punktu widzenia sportowca – uczucie dyskomfortu, palenia mięśniowego i zmęczenia mięśnia. To nie wszystko – zakwaszone środowisko to pogorszona synteza PCr – fosfokreatyny, będącej podstawowym związkiem energetycznym wykorzystywanym w czasie jego pracy oraz upośledzeniem pozyskiwania energii w procesie glikolizy. Efekt? Spadek siły skurczu mięśnia, spadek komfortu treningu, zdecydowane wydłużenie czasu potrzebnego do „zebrania sił” przed kolejną serią/walką/ciosem.

Karnozyna to jeden z podstawowych buforów mięśniowych – przyspiesza alkalizację środowiska, a w efekcie podnosi możliwości wysiłkowe. Jest związkiem odpowiadającym za aż 40% zdolności buforowej mięśnia

Dlaczego więc beta alanina a nie „czysta” karnozyna? Ta druga jest di peptydem  złożonym z beta alaniny i l-histydyn i wymagającym rozłożenia do tych składowych. To beta alanina jest zazwyczaj czynnikiem limitującym, niedobory l-histydyny występują niezwykle rzadko. Przyjmowanie beta alaniny „odblokowuje” możliwość syntezy endogennej karnozyny.

Kumite Activlab

Kreatyna – najsilniejszy z dozwolonych w Polsce środków anabolicznych. Maksymalizuje produkcję ATP – jeden z podstawowych źródeł wysokoenergetycznych wykorzystywanych w pracy mięśnia, prowadzi do zwiększenia zasobów fosfokreatyny, a prócz tego niezależnie stymuluję syntezę białek mięśniowych! W przypadku kreatyny, w przeciwieństwie do beta alaniny, już jednorazowa dawka przynosi korzyści sportowe, jednak zaleca się jej przyjmowanie przetrwałe lub cykliczne. Zwiększa siłę i masę mięśniową, poprawia szybkość i usprawnia pracę mózgu.

Cytrulina i arginina – aminokwasy usprawniające krążenie krwi w naczyniach krwionośnych mięśni. Powodują ich rozszerzenie, mogą nieco obniżać ciśnienie krwi, wspomagają transport tlenu i substancji odżywczych do każdej z komórek ciała. W efekcie poprawiają komfort treningu

Karnityna jest substancją niezbędną w transporcie cząsteczek tłuszczowych do wnętrza komórki w celu ich zutylizowania i pozyskania energii w trakcie wysiłku fizycznego

Kofeina to jedna z najstarszych i najpowszechniejszych substancji erogenicznych. Spektrum wpływu na organizm jest równie szerokie, jak liczne są rzesze zadowolonych użytkowników. Podnosi próg bólu, usprawnia resyntezę glikogenu, zwiększa czujność i znosi uczucie zmęczenia. Gdyby tego było mało to nie sposób pominąć, iż kofeina jest najsilniejszym legalnym lipolitykiem – substancją przyspieszającą rozpad tkanki tłuszczowej.

Rhadiola Rosea, czyli ekstrakt z różeńca górskiego, jednego z najlepiej zbadanych i najchętniej stosowanych adaptogenów. Adaptogen to substancja mająca za zadanie wspomożenie organizmu, zmniejszenie jego podatności na choroby i stres, nie powodując przy tym żadnych skutków ubocznych i nie obciążając narządów organizmu. Różeniec wpływa na organizm przeciwnowotworowo i przeciwstarzeniowo, poprawia wytrzymałość, może przyczyniać się do zwiększenia VO2max. Wykazuje działanie pobudzające i wspomagające adaptację organizmu do niesprzyjających warunków, zapobiega również nieregularnej pracy serca. Dodatkowo ekstrakt z arktycznego korzenia, jak zwany jest różeniec, poprawia profil lipidowy krwi i stabilizuje glikemię.

Glutamina to jeden z podstawowych aminokwasów składowych tkanki mięśniowej. Większość glutaminy przyjmowanej wraz z pokarmem spożytkowywana jest przez komórki jelita, co zapewnia ich sprawną pracę i zachowanie integralności bariery jelitowej, na której zachwianie szczególnie narażeni są sportowcy – intensywny wysiłek może powodować epizody niedotlenienia fragmentów jelita, a co za tym idzie – dysbiozę.

Tauryna – znosi odczucie zmęczenia, dodatkowo poprawia metabolizm węglowodanów i sprzyja utrzymaniu odpowiedniej insulino wrażliwości tkanek

Tyrozyna – substancja minimalizująca odczucie zmęczenia u sportowców

B-complex – zestaw witamin odpowiedzialnych za prawidłowy metabolizm energii oraz odpowiednie funkcjonowanie układu nerwowego

Kompleks elektrolitów – najistotniejsze jony w trakcie wysiłku – sód, chlor, potas, wapń i magnez – tracone w dużych ilościach wraz z potem. Ich niedobór może prowadzić do spadku koncentracji, skurczów mięśni, odczucia znacznego zmęczenia, a nawet zaburzeń pracy serca!

ReasumującKumite nie bezpodstawnie jest moją ulubioną przedtreningówką. Złożony produkt z nieprzypadkowo dobranym składem. Pobudzenie, które ułatwia skupienie, ale nie rozprasza, pompa mięśniowa która podnosi komfort treningu, ale nie przeszkadza w jego wykonaniu, poprawa wydolności i wzmożona potliwość z jednoczesnym zabezpieczeniem rezerw elektrolitowych ustroju – to właśnie Kumite.

Literatura:

 1. Hobson R et al.: Effects of b-alanine supplementation on exercise performance: a meta-analysis. Amino Acids. 2012;43:1:25-37.
 2. Ducker K, Dawson B, Wallman K: Effect of beta-alanine supplementation on 800-m running performance. Int J Sport Nutr Exerc Metab. 2013;23:6:554-561.
 3. Ducker K, Wallman K: Effect of beta-alanine supplementation on 2000-m rowing-ergometer performance. Int J Sport Nutr Exerc Metab. 2013;23:4:336-343.
 4. MacKenzie T et al.: Metabolic and hormonal effects of caffeine: randomized, double-blind, placebo-controlled crossover trial. Metabolism. 2007;Dec:56:12:1694-1698.
 5. Woolf K. et al.: The effect of caffeine as an ergogenic aid in anaerobic exercise. Int J Sport Nutr Exerc Metab. 2008;Aug:18:4:412-429.
 6. Hursel R et al. The effects of catechin rich teas and caffeine on energy expenditure and fat oxidation: a meta-analysis. Obes Rev. 2011;Jul:12:7:573-581.
 7. Branch J: Effect of creatine supplementation on body composition and performance:
  a meta-analysis. Int J Sport Nutr Exerc Metab. 2003;Jun:13::2:198-226.
 8. Jager R, Purpura M, Shao A, Inoue T, Kreider R: Analysis of the efficacy, safety, and regulatory status of novel forms of creatine.

  Paweł Szewczyk 

  Paweł Szewczyk- magister dietetyki specjalizujący się w żywieniu sportowców. Dietetyk zawodników Kadry Polski i Mistrzów Europy. Uczestnik i prelegent szkoleń, konferencji i seminariów na terenie całego kraju. Wykładowca w Państwowej Medycznej Wyższej Szkole Zawodowej w Opolu oraz Instytucie Psychodietetyki we Wrocławiu. Na co dzień zajmuje się profesjonalnym poradnictwem w zakresie żywienia oraz suplementacji, publikuje naukowo i popularnie oraz szkoli sportowców i dietetyków.

  Autor bloga: szewczykpassion.wordpress.com

  Więcej informacji w zakładce wykształcenie i doświadczenie https://szewczykpassion.wordpress.com/wyksztalcenie/

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Darmowa dostawa
Darmowa dostawa (Paczkomaty InPost) już od 99,00 zł.
Wersje językowe
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium