Wyszukaj artykuł

Blog kategorie

Blog wpisy

Suplementacja w CrossFit

Trening pod kątem CrossFit różnią się od klasycznych treningów oporowych na siłowni. Szczególnie jeśli chodzi o intensywność oraz same ruchy (w tym pracę mięśni) przy dużej różnorodności ćwiczeń

Odżywki - od czego zacząć?

Wzmożona aktywność fizyczna oraz regularne treningi związane są ze zwiększonym zapotrzebowaniem na wiele składników odżywczych. Dowiedz się jak komponować plan suplementacyjny.  

Kiedy stosować argininę?

Arginina lub L-arginina to związek występujący w większości preparatów przedtreningowych. Czy aminokwas ten ma działanie jedynie pobudzające i jaki wpływ ma na nasz organizm? 

Promocje

Zestaw Run&Bike: Wydolność
Zestaw Run&Bike: Wydolność
90,88 zł 59,00 zł
szt.
Machine Man Burner + Vitamino
Machine Man Burner + Vitamino
118,00 zł 99,99 zł
GREEN Aminokwasy BCAA 2:1:1
GREEN Aminokwasy BCAA 2:1:1
19,00 zł 10,00 zł
szt.
Kumite + Extreme Weight Cutting
Kumite + Extreme Weight Cutting
108,00 zł 99,00 zł
szt.

Legalny doping – sok z buraków z dodatkiem cytruliny

0

Nieustannie szukamy efektywnych metod kształtowania sylwetki oraz muskulatury. Któż nie chciałby zwiększyć swoich parametrów fizycznych czy przyspieszyć przyrostów beztłuszczowej masy ciała, prawda? Dlatego właśnie dążymy do uzyskania jak najlepszej pompy mięśniowej dla usprawnienia regeneracji i dopływu elementów anabolicznych do mięśni. Badania potwierdzają, że świetnym dopełnieniem diety sportowców i osób pracujących nad sylwetką mogą być składniki zawarte w buraku. Odpowiednio przygotowany suplement, stosowany przed rozpoczęciem wysiłku fizycznego, może stanowić skuteczną przedtreningówkę podnoszącą wydajność i efektywność sesji treningowych.

Legalny doping – sok z buraków z dodatkiem cytruliny

Beet Shot

Kluczem do rozwoju mięśni są przemiany metaboliczne zachodzące w ich wnętrzu. Dostarczane z zewnątrz składniki oddziałują na stan naszego organizmu i pozwalają przy odpowiedniej metodyce treningowej na kształtowanie muskulatury. Sportowcy sylwetkowi nieustannie szukają jak najlepszych sposobów do uzyskania hipertrofii, czyli stanu tak zwanego przerostu mięśnia. Dowiedziono, że regularne stosowanie obciążeń treningowych oraz stymulowanie syntezy tlenku azotu (NO) mogą być idealną drogą do uzyskania tegoż stanu. Wysiłek fizyczny, składniki pokarmowe (dostępność) i inne elementy odżywcze dostarczane do organizmu, a w tym mięśni, poniekąd warunkują nasze możliwości. Zatem usprawniony transport będzie też sprzyjał poszerzeniem opcji wykorzystania dostarczonych składników. Stymulowanie produkcji tlenku azotu skutkuje rozszerzeniem naczyń krwionośnych i zarazem zwiększeniem przepływu elementów wzrostowych, antykatabolicznych, regeneracyjnych oraz odżywczych. Oczywiście do mięśni wędrują też większe ilości krwi wraz z tlenem. To z kolei owocuje nie tylko usprawnieniem mechanizmu odnowy i uzyskaniem znacznie lepszych warunków anabolicznych, ale również zwiększeniem objętości mięśni. Natomiast większe mięśnie to silniejsze mięśnie. Wraz z podniesieniem poziomu tkanki mięśniowej parametry fizyczne, takie jak siła, również idą w górę.

Dotychczasową i najbardziej efektywną metodą zwiększania produkcji NO było dostarczanie z zewnątrz dodatkowych ilości aminokwasu argininy / AAKG. Skrótowo rzecz ujmując, chodziło o reakcję:

arginina -> cytrulina + NO

Warto też wyróżnić związek jakim jest cytrulina. W zasadzie jest ona produktem w reakcji związanej z procesem utleniania argininy. Dodatkowo, podawana z zewnątrz jest w stanie skutecznie wspierać produkcję tlenku azotu zarówno w warunkach tlenowych, jak i beztlenowych, jednocześnie sprzyjając wydłużeniu zjawiska pompy mięśniowej. Co ciekawe, pełni też rolę prekursora dla kreatyny, dzięki czemu sprawniej odbywa się resynteza ATP (adenozyno – tri – fosforan), pełniącego funkcję nośnika energii i cząsteczki energetycznej. Ponadto, cytrulina w odpowiedniej formie wspiera usuwanie mleczanów i odnowy mięśni po ciężkim treningu.

Chcąc wyjść naprzeciw oczekiwaniom sportowców i osób pracujących nad sylwetką zaczęto przyglądać się właściwościom związków zawartych w burakach. Za stosowaniem ekstraktów buraczanych w suplementach diety przemawia przede wszystkim obecność azotanów oraz betain. Warto sobie też nadmienić, iż nitraty już dość długi czas są z powodzeniem wykorzystywane w problemach z erekcją czy w chorobie niedokrwiennej serca. Odpowiednia aktywność enzymu syntazy NOS pełniącego rolę enzymu katalizującego, a także obecność argininy, cytruliny oraz tlenu wywierają bardzo dobry wpływ na pracę naszego serca. Jednocześnie są przydatne mięśniom. Nie tylko z uwagi na właściwości, o których wspomnieliśmy sobie wcześniej. Warto jeszcze dodać, iż wraz ze zjawiskiem pompy mięśniowej i rozszerzaniem naczyń krwionośnych dochodzi również do powiększenia magazynu energetycznego. Ponadto, im bardziej intensywne oraz wyczerpujące treningi tym intensywniej przebiegają procesy wewnątrz naszego organizmu. Dochodzi wówczas do zwiększonej koncentracji jonów wodorowych H+. W takich warunkach dochodzi do podwyższenia kwasowości środowiska przy jednoczesnym obniżeniu poziomu tlenu. Przez co z kolei zmniejsza się aktywność enzymu katalizującego (NOS). Co istotne, stymulacja produkcji NO to nie tylko pompa mięśniowa, ale również pozytywny wpływ na szlak insulinowy, wytwarzanie insulinopodobnego czynnika wzrostu (IGF-1) oraz folistatyny. Azotany zawarte w ekstraktach buraczanych mogą być znakomitym dopełnieniem stymulacji NO. Głównie z uwagi na fakt, że dostarczana arginina w dużych ilościach jest zatrzymywana i rozkładana przez wątrobę przez przejściem do krwioobiegu.

buraki

Co ciekawe, organizm może w zasadzie wykorzystywać dwa szlaki wytwórstwa tlenku azotu. Co okazuje się szczególnie pomocne z uwagi na fakt drogi jaką musi przejść arginina oraz niestałość samego tlenku azotu (tutaj dobrą pomocą okazuje się być dodatek cytruliny). Pierwsza możliwość to ta, o której po krótce powiedzieliśmy sobie wcześniej. Natomiast druga opcja zakłada pozyskiwanie owego związku właśnie z azotanów. Co z kolei określa się mianem szlaku niezależnego od enzymu syntazy tlenku azotu (NOS). Chodzi o fakt pominięcia aktywności owego enzymu i zarazem efektywnej produkcji NO. Tutaj chodzi przede wszystkim o stan naczyń krwionośnych oraz naszych mięśni, a dokładniej rzecz ujmując: hemoglobinę i mioglobinę. To właśnie stopień wysycenia tlenem i żelazo determinują sprawność wytwarzania NO. Zatem w momencie, gdy stężenie tlenu spada poniżej niezbędnego dla przebiegu reakcji pułapu, wykorzystanie azotanów staje się szczególnie przydatne dla naszych mięśni. Tlenek azotu jest dość niestałym związkiem, zatem idealnym rozwiązaniem okazuje się być jak największa ilość molekuł NO. Korzystnym będzie więc zwrócenie uwagi nie tylko na argininę, ale również cytrulinę i przede wszystkim azotany!

Autor wpisu: Janusz Ziółkowski- ekspert odżywiania

Adres strony: mojecialo.com

Komentarze do wpisu (0)

Zaloguj się

Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Darmowa dostawa
Darmowa dostawa (Kurier DHL) już od 250,00 zł.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl